‪Lee Harvey Oswald

35. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy'nin katili olduğu varsayılan ‪Lee Harvey Oswald kimdir?

‪Lee Harvey Oswald, 18 Ekim 1939 tarihinde New Orleans, ABD’de dünyaya geldi.

1956-59 yılları arasında deniz piyadesi olarak görev yaptı. Bu dönemde Sosyalizm’den etkilenerek siyasi görüşünü değiştirdi. Bir süre sonra Rusça öğrenmeye başladı ve ordudan ayrıldı.

Sosyalizmden o kadar etkilendi ki, Sovyetler Birliği’ne iltica başvurusu yaptı ve Amerika’da ordu mensubuyken Sovyetler Birliği’nde işçi olarak çalışmaya başladı.

Bir süre sonra radikal görüşü normalleşmiş olacak ki, tekrar Amerika’ya döndü ve Kaliforniya’ya yerleşti.

Burada ABD'nin Küba politikasının eleştiren bir dernek kurdu. Sokakta Amerika aleyhine broşürler dağıttı. Bu yüzden sokakta insanlarla birçok defa tartıştı ve kavga etti.

1962 senesinde Pentagon’da göreve başladı, lakin KGP ajanı olduğu söylentileri yüzünden bu görevine son verildi.

22 Kasım 1963 tarihinde, Küba politikasını eleştirdiği 35. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’ye düzenlenen suikasttan sonra, baş şüpheli olarak tutuklandı.

Olaydan iki gün sonra daha ne olduğu anlaşılmadan, Jack Ruby isimli, Polonya Yahudisi bir gece kulübü işletmecisi tarafından yüzlerce CIA ajanı ve FBI polisi arasında öldürüldü.

Jack Ruby’nin yüzlerce memur arasından sıyrılarak, tek atışta Oswald’ı öldürmesi, bazı kesimler tarafından ilginç bulunmuş ve onlarca komplo teorisinin üretilmesine sebep olmuştur.

Kennedy’nin katili, olay sırasında üç el ateş ettiyse de, kameralara iki merminin isabet ettiği yansıdı. Bununla birlikte, Kennedy’nin vücudunda 8 yara izi bulundu.

1964 Warren, 1975 Rockefeller ve Yahudi asıllı senatör Frank Churc'ün oluşturduğu komisyonlar Oswald'ın bu suikastı tek başına gerçekleştirdiği sonucuna varmışlardır.

Bazı Balistik uzmanları ise; Oswald'ın suikast için seçtiği silahın eski yapısından dolayı böylesine büyük küresel bir etki yaratacak olay için uygun olmadığını ve eski bir asker olan Oswald'ın bunu bilmesi gerektiğini savunurlar.

Bu suikast ile ilgili daha fazla bilgi edinilebilmesi için, 45. ABD Başkanı Donald Trump, uzun zamandır gizli tutulan belgelerin açıklanması için talimat verdi. Detaylar için tıklayınız… 

"2.800 belgenin onayını verdi" haberi için tıklayınız...