• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İvan Sergeyeviç Turgenyev kimdir?

İlk Nihilist romanın (Babalar ve Oğullar) yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev kimdir?

İvan Sergeyeviç Turgenyev

İvan Sergeyeviç Turgenyev, 9 Kasım 1818 tarihinde Rus İmparatorluğu'nda dünyaya geldi. 

Babası soylu bir aileden olsa da, ilerleyen dönemlerde yoksullaşmış bir süvari albayıydı. 

Annesi ise, okumuş, genel kültür sahibi, eğitime fazlasıyla düşkün bir insandı. Malikanesindeki kölelere, bir suç işledikleri zaman acımasızca cezalar verir, yeri geldiği zaman kırbaçlatırdı. Turgenyev, daha genç yaşlarında gördüğü tüm bu acımasızlıklar sayesinde yavaş yavaş fikirlerini oturtmaya başlar. 

Ailesiyle birlikte 1827 senesinde Moskova'ya göçtükten sonra özel bir okulda eğitim görmeye başladı. Özel okuldaki eğitiminin yanı sıra, özel öğretmenlerden de dersler aldı. 

Çocuk yaşlarındayken Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadil seviyesinde konuşmaya başlamıştır. 

İlerleyen dönemlerde Moskova ve Petersburg üniversitelerinde eğitim gören Turgenyev, Felsefe Fakültesi'nden iyi dereceyle mezun oldu. 

Buradaki mezuniyetinin ardından Almanya'ya giden Turgenyev, burada da Berlin Üniversitesi'nde okumaya başladı ve 4 sene burada kaldı. Burada kaldığı süre boyunca tarih, klasik filoloji dallarında çalışmalar yapmasının yanı sıra, Latince ve Yunanca öğrendi. 

Rusya'ya döndükten sonra bir sınava girerek profesör olmaya hak kazandı. 

1842 senesinde -ki bu sene Turgenyev için bir dönüm noktasıdır- meşhur Rus eleştirmen Belinski ile tanıştı. Belinski'nin ilişkili olduğu insanlar, toprak köleliğine karşı duran aydın kesimdir. O yüzden Turgenyev'in İlk yazınsal denemeleri dışında ilk ciddi çalışmaları 1842 senesine rastlar. Seçtiği yol; Puşkin'in ortaya attığı ve Gogol'un geliştirdiği gerçekçiliktir. Onu üne kavuşturan ilk yapıtı ise "Bir Avcının Notları" isimli yazı dizisidir. 1880 senesindeki baskısında bu kitap 25 öykü içerir. Öykülerin konuları; toprak ağası ve köylünün yaşayışı, içinde bulunduğu koşullardır.

1852 senesinde Gogol öldükten sonra bir yazı kaleme alan Turgenyev, yazısı sansürlendiği halde bir dergi tarafından yayınlanınca 1 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra da yaklaşık bir sene polis gözetiminde yaşadı. 

1855 senesinden sonra büyük romanlarını yayınlamaya başladı. Bu romanlarda tıpkı annesi gibi; kültürlü çiftlik sahiplerini canlandırır ve tümünde evrimci-liberal bir dünya görüşüne sahiptir. 

1862 senesinde sonra yayınladığı her romanından sonra, bir eleştirmenin saldırısına maruz kalmıştır. 

Turgenyev, yaklaşık iki sene süren bir hastalıktan sonra 3 Eylül 1883 tarihinde Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında hayatını kaybetti. Cenaze merasimi Petersburg'da yapıldı. 

Turgenyev'in en önemli eseri olarak görülen "Babalar ve Oğullar" Nihilizmin temel taşı sayılır. 

 

ESERLERİ 

Bir Avcının Notları

Rudin 

Asilzade Yuvası 

Arefe 

Babalar ve Oğullar 

Tuğbay 

Ham Toprak 

Duman 

Bozkırda Bir Kral Lear 

İlk Aşk

Turgenyev'in Mektupları 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23