İsmail Erez

Şehit diplomat İsmail Erez kimdir?

İsmail Erez 28 Eylül 1919 tarihinde İstanbul- Bakırköy'de dünyaya geldi.

Galatasaray Lisesi'nden birincilikle mezun olan Erez, ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okumaya başladı. Buradan 1943 senesinde, yine derece ile mezun oldu.

Üniversite mezuniyetinin ardından Dışişleri Bakalnlığı bünyesinde çalışmaya başladı. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve UNESCO temsilciliği pozisyonları da dahil olmak üzere Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 

Bir süre Washington DC Türk Büyükelçiliği Genel Sekreteri olarak görev yaptıktan sonra 19 Aralık 1967 tarihinde Beyrutbüyük elçiliğine atanan İsmail Erez, 1970 senesinde de Roma büyükelçiliğine atandı. 

2 Kasım 1974 tarihinde Paris büyükelçiliğine atanan İsmail Erez, Paris Büyükelçiliği görevini yürütürken 24 Ekim 1975 tarihinde bir resepsiyondan döndüğü sırada Büyükelçiliğe 350-400 metre mesafede otomobilinin iyice yavaşladığı sırada ASALA terör örgütü mensubu 3-4 Ermeni terörist tarafından silahlı saldırıya uğrayarak şehit edildi. Saldırıda Erez’in şoförü Talip Yener de şehit olmuştur.