İlker Aksum

Oyuncu İlker Aksum kimdir?

İlker Aksum, 30 Kasım 1971'de Isparta’da dünyaya geldi. Annesinin ismi Nurten Aksum’dur. İlkay ve Alpay isminde İkiz kardeşleri vardır. Babası Mehmet Bülent Aksum subay pilotdur. İlker Aksum, Etimesgut Şeker İlkokulu’nda başlar okul hayatına. Mehmetçik Lisesi’ni tamamladı. 1989 tarihinde Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını kazanarak 1993'de mezun oldu.

1994 tarihinde yazında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlar. İki sene 10 küsür oyunda rol alır. Kadro açılmadığı için ayrılıp 1996 da İstanbul’a dönüp İstanbul’a yerleşti. Kısa bir zaman sonra askerliğini Kars Sarıkamış’ta yaptı.

Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda kısa bir zaman, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda bir sene çalıştı. İlker Aksum, 2006 yılında ilk sinema filmi olan, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet’le 28. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Televizyonda “Birimiz İkimiz İçin” adlı yarışma programını sundu.

Çok sayıda tiyatro oyunu ve televizyon dizisinde rol alan Aksum, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı filmde ilk defa bir sinema filminde başrolde yer aldı. 1998'de çekilen İlk olarak “Çarli”adlı dizide bir maymunla çevirdiği dizideki Afakan rolü ile tanındı. İlker Aksum, “Yabancı Damat” dizisinde üç sene Antepli bir baklavacıyı oynadı, hemen ardından “Kara Yılan”dizisinde Antep’i işgal eden bir Fransız komutanını canlandırdı. Aksum, Engin GünaydınBinnur KayaTimuçin EsenOlgun Şimşek ve Taylanlar ile çok eski arkadaşlarmış.

07 Ekim 2012 yılında yapılan 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinin sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum birlikte yaptılar.

İlker Aksum, meslektaşı Belgin Erdoğan ile 2008'de evlendi, eylül 2012 tarihinde boşandı.

İlker Aksum, “Kötü Yol”dan hemen sonra “20 Dakika” dizisinde başrolü üstlendi. İlker Aksum, halandırdığı dizi 1 ocak 2012 yılında yayınlanmaya başladı.