İhsan Yıldız

İhsan Yıldız, 15 Temmuz gecesi halka ateş açmayan askerleri vuran albaya karşı geldiği için darbecilerin kurşununa hedef olarak şehit edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine sokağa çıkan Yıldız, Kurtköy Orhanlı gişelerine gitti.

Kardeşi İhsan Yıldız ile telefonda konuşan ağabey Ali Yıldız ''Bu ülkenin polisi var, çocukların küçük'' dediyse de kardeşini ikna edemedi.

İhsan Yıldız, Kurtköy’e geldiğinde çok sayıda darbeci askerin Orhanlı gişelerini işgal ettiğini gördü. O sırada rütbeli askerler halkın üzerine ateş etmeyen askerleri öldürüyordu. Yıldız, rütbeli askere, ''Sen neden bizim askerimizi öldürüyorsun'' diyerek saldırıyı engellemeye çalıştı. Fakat darbeci asker sinirlenerek sivillerin üzerine kurşun yağdırdı. İhsan Yıldız, hainlerin kurşunlarına hedef oldu.

Yıldız tedavi için hastaneye götürüldü ancak hastanede çok fazla yaralı oldu için kabul edilmedi. Ambulansın içinde şehit düşen Yıldız’ın şehadet haberi ailesine ertesi sabah saat 11.00’de ulaştı. Şehidin cenazesi teslim alındıktan sonra Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

Aslen Trabzonlu olan şehit İhsan Yıldız, Ramazan Bayramı’nda memleketi Of’a gitti. Bayramın birinci günü ''Annemin mezarını göreyim ne olur ne olmaz'' diyerek son ziyaretini yaptı.

6 yıldır İstanbul’da kaynakçılık yapan Yıldız, şehit olduğunda 41 yaşındaydı. Vatanına ve evine sahip çıkan biri olarak tanınan Yıldız, evli ve 3 kız çocuk babasıydı.

Şehidin ismi, yaşadığı İstanbul Sultanbeyli’de bir anaokuluna ve memleketi Trabzon Of’ta bir ortaokula verildi.