İdris Baluken

16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan HDP'li İdris Baluken kimdir?

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl'de dünyaya geldi. 

1992 senesinde Bingöl Lisesi'nden mezun olan Baluken, eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sürdürdü. 

SİYASET ÖNCESİ

Üniversite eğitimini de tamamlayan Baluken, Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs hastalıkları ve tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde uzman doktorluk, Toraks Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve SES Diyarbakır Şubelerinde yöneticilik yaptı.

SİYASİ KARİYERİ

İdris Baluken, TBMM XXIV. Dönem Bingöl, XXV.ve XXVI. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

4 Kasım 2016 tarihinde Bingöl'de tutuklanan Baluken hakkında, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "silahlı terör örgütüne üye olma", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

30 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı ve adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verildi.

21 Şubat 2016 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile ifadesi alındı. İdris Baluken daha sonra tutuklandı.

4 Ocak 2018 tarihinde HDP Milletvekili İdris Baluken'in, tutuklu yargılandığı davadan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.