Ümit Çoban

15 Temmuz darbe girişimini haber alır almaz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru yola koyulan Ümit Çoban, cuntacı hainlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu.

Televizyonu bozuk olan Ümit Çoban’ın tamirden gelen televizyonunda gördüğü ilk görüntü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı oldu. Bu çağrı üzerine hemen sokağa çıkan Çoban, Ankara Jandarma Genel Komutanlığı önüne kadar taksiyle geldi.

Yürüyerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru ilerleyen Çoban, burada bulunan kalabalığın arasına karışarak en öne geçti. Ümit Çoban, darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu vuruldu ve külliye yakınlarındaki ilk şehitlerden biri oldu. Çevresindekiler onu kurtarmak istedi ancak darbeciler yaralanan Çoban’ın alınmasına izin vermedi.

Ümit Çoban, memleketi Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığında yüzme antrenörü olan 39 yaşındaki şehidin ismi, Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde ailesinin evinin bulunduğu sokağa verildi. Bu hareketin kendisini çok duygulandırdığını dile getiren şehidin annesi Arife Çoban, bir oğlunu şehit verdiğini, vatan için gerekirse diğer oğlunun da şehit olacağını ifade etti. Oğlunun kendisini şehit annesi yaptığını belirten Çoban, şunları söyledi:

"Çocuğumun ismini sokağımıza vermişler. Her geçtiğimizde duygulanıyorum, üzülüyorum fakat oğlumla da gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımız sağ olsun, bizlerle ilgileniyorlar. Şehit ailesi olmak, her ana babaya nasip olmaz. Ne kadar üzülsem de Allah'ımın oğluma nasip ettiğini unvanla gurur duyuyorum. Bir oğlum, bir de erkek torunum var. Vatanıma onlar da feda olsun. Biz bugün onların sayesinde rahat oturuyoruz."