Ömer Koç

Ömer Koç, Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Ömer Koç , 24 Mart 1962 tarihinde Ankara’da doğdu. Vehbi Koç'un torunudur. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Meserretçioğlu’dur. Mustafa ve Ali adlarında iki kardeşi vardır. Robert Koleji'nde öğrenim gördü. Millfield Scholl, Georgetown Üniversitesi ve Kolombiya Üniversitesi'nde lisans eğitimi aldı. Daha sonra Kolombiya Üniversitesi İşletme Bölümü'nde yüksek lisansını yaptı.

1985-1986 yılları arasında İsviçre’de Cenevre’de Kofisa Trading Company satış memuru olarak çalıştı. 1989-1990 arasında New York’da Ramerica Int. Inc.’de satış memuru olarak görev yaptı.

1992-1996 arasında Koç Holding A.Ş.’de finansman koordinatörü olarak çalıştı. Koç Holding A.Ş. Enerji Grubu Başkan Yardımcısı olduktan sonra 2000-2004 yılları arasında Koç Holding A.Ş.Enerji Grubu Başkanı görevini yürüttü.

2004-2008 arasında Koç Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Mayıs 2008'de Koç Holding A.Ş. yönetim kurulu başkan vekili oldu. İngilizce ve Fransızca bilen Ömer Koç, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevini yürütmektedir.

Türk medyasından ve kamuoyundan uzak durmayı seçen Koç, Londra'da yaşıyor. Ömer Koç, sanata olan merakı ve Osmanlı'ya olan düşkünlüğüyle tanınmaktadır.