Zehirlenen Rus casusu için BM'den flaş açıklama: Kabul edilemez

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, sinir gazının silah olarak kullanılmasının "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu söyledi.

14 Mart 2018 Çarşamba 20:19
Zehirlenen Rus casusu için BM'den flaş açıklama: Kabul edilemez

BM Genel Sekreter sözcülerinden Haq, günlük basın brifinginde, Antonio Guterres'in İngiltere'de sinir gazı kullanılmasından kaynaklanan zehirlenme olayından derin endişe duyduğunu söyledi.

Haq, ''Sinir gazının hiçbir koşulda silah olarak kullanılması kabul edilemez, kullanılması durumunda uluslararası hukukun ihlali anlamına gelir.'' dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sinir gazı ya da kimyasal silah kullanımını kınadığını ifade eden Haq, Guterres'in zehirlenme olayına ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütülmesini temenni ettiğini vurguladı.

BMGK acil toplanıyor

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün yerel saatle 15.00'de Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayıyla ilgili İngiltere'nin talebi üzerine acil toplanacak.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya’ya Skripal'in Rus yapımı kimyasal madde ile zehirlendiği iddialarına ilişkin açıklama yapması için tanınan mühletin dolmasının ardından tepki olarak 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

May, “Viyana Konvansiyonu'na göre İngiltere, bildirilmemiş istihbarat görevlisi olduğu belirlenen 23 Rus diplomatı sınır dışı edecek. Ülkeyi terk etmek için 1 haftaları var.” ifadelerini kullanmıştı.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 20:19

YORUM YAZ

  • abdoabdo9 ay önce
    myanmardaki müslüman katliamınavede suriyedeki sivil katliamlarına göz yuman bmgk söz konusu england vede abd oluncamı aslan kesiliyor. pes doğrusu.
  • ZaferZafer9 ay önce
    Vay namussuz BM vay eset ve Rusya Suriye de Müslümanlara kimyasal silah kullanırken niye sesiniz böyle çıkmadı ve çıkmıyor

Günün Karikatürü

12 Aralık 2018