6284'ün mimarı CHP

Boşanmaları artıran, kadına şiddet vakalarını körükleyerek cinayet oranlarının 4’e katlanmasına sebeb olan 6284 sayılı kanunun CHP’nin ürünü olduğu ortaya çıktı. Yuva yıkan 6284’ü kanun teklifi olarak 2011 yılında CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin TBMM gündemine getirdiği, 9 CHP’li vekilin de teklif için imza verdiği tespit edildi.

08 Şubat 2018 Perşembe 02:46
6284'ün mimarı CHP

Akit, yuva yıkan 6284 sayılı kanun gerçeğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Yürürlüğe girdiği günden bu yana ailelerin dağılmasına ve kadınlara yönelik şiddet vakalarının artmasına neden olan 6284 sayılı kanunu teklif olarak TBMM’ye CHP’nin getirdiği ortaya çıktı. Eşini başka kadınlarla aldatma vakalarına adı karışmış olan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin ilk imza sahibi olarak Meclis’e taşıdığı kanun teklifine imza koyan diğer 9 vekilin de CHP’li olduğu tespit edildi. AK Parti iktidarı döneminde CHP’nin kanun çıkarma gücünü nereden aldığı ise merak konusu...

NEREDE MELANET ORADA CHP

Aile içinde en ufak tartışmada dahi babayı 6 ay yuvasından uzaklaştıran, bu uzaklaştırma sürecinde şiddet uygulandığına dair herhangi bir delile ihtiyaç duymayan, boşanmaları artıran, kadına şiddet vakalarını körükleyerek cinayet oranlarının 4’e katlanmasına neden olan 6284 sayılı kanunun TBMM gündemine 2011 yılında geldiği saptandı. Akit’in ulaştığı bilgilere göre; kadına şiddet bahanesiyle 25.07.2011 tarihinde Meclis’e taşınan kanun tamamen CHP’nin eseri. 6284 numaralı kanun teklifi, 24/2 Yasama Dönemi’nde, “Kadını Şiddetten Koruma Kanunu Teklifi” başlığıyla sunuldu.

HEPSİ CHP’Lİ

181 sırasayılı kanun teklifinin ilk imza sahibi ise CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi. Eşini aldattığına ilişkin görüntülerle tanınan Akif Hamzaçebi ile birlikte 6284 sayılı kanun teklifine 9 CHP’li vekilin imza koyduğu görülüyor. PKK yanlısı çıkışlarıyla bilinen CHP’li Sezgin Tanrıkulu da imzacılar arasında yer alıyor. 6284’ün kanunlaşması için teklif veren ve tamamı CHP’lilerden oluşan milletvekilleri şunlar: CHP İstanbul MilletvekiliAkif Hamzaçebi, CHP İstanbul MilletvekiliSezgin Tanrıkulu, CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, CHP İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, CHP Uşak MilletvekiliDilek Akagün Yılmaz, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek.

ERKEK EVDEN UZAKLAŞTIRILSIN!

CHP’nin ürünü olan 6284’ün kanun teklif metni hukuk skandallarıyla dolu. 10 CHP’li vekilin imzasını taşıyan ve kadına şiddet bahanesiyle gündeme getirilen kanun teklifi, şiddet olmasa da erkeğin evden uzaklaştırılsını, uzaklaştırma süresini tekrar uzatmanın kadının talebi olmadığı zamanda da hakimin keyfine bırakılmasını, kadının şikayetinde delil aranmaksızın beyanın kabul edilmesini ve yargılama olmadan erkeğin suçlu sayılmasını öngörüyor. 12 sayfalık teklif metninin 6’ıncı sayfasında yer alan önerilerde, “Şiddetin gerçekleşme olasılığının varlığı, (uzaklaştırma vb) tedbir kararlarının verilmesi için yeterlidir, gerçekleşmesi aranmaz.”, “Yargılamanın yazılı usulle yapılması ve duruşma açılması zorunlu değildir. Yazılı başvuru ve delil aranmaz.”, “Aile mahkemesi hakimi, bakmakta olduğu bir dava sırasında gerek görürse, istek beklemeden bu kanun uyarınca gerek gördüğü tedbirlere hükmedebilir” ifadeleri yer alıyor.

SKANDAL ÖNERİLER AYNEN KANUNLAŞTI

Ebvrensel hukuk kaidelerini ayaklar altına alan 2/38 esas numaralı, 25.07.2011 tarihli kanun teklifi, iktidarda CHP varmışçasına aynen kanunlaştı. 08.03.2012’de “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” adıyla yasalaşan 6284, Türk aile yapısına balyoz gibi indi.

6284 çıktı, kadın cinayetleri patladı

Yuvalar dağıldı, kadın cinayetleri patladı

CHP’nin AK Parti iktidarı döneminde çıkardığı kanun olan 6284, 2012’den bu yana hem aileye şiddet yasasına dönüştü hem de kadına şiddeti artırdı. Şiddet olmasa dahi kadının en ufak şikayetiyle erkeklerin evlerinden 1 ila 6 aylık uzaklaştırılmasını öngören 6284’ün neden olduğu öfke patlamaları sonucu kadın cinayetleri 4 kat arttı. 6284’ün yürürlükte olmadığı 2011 yılında cinayete kurban giden kadın sayısı 121 iken, 6284’ün aile yıkıcı hükümlerinin uygulandığı ilk yıl olan 2012’de vaka sayısı yaklaşık iki katına çıkarak 210’a yükseldi. Bu oran 2013’te 237’ye, 2014’te 294’e 2015’te 303’e, 2016’da 328’e çıktı.

Kadınlar öldü, kadın dernekleri köşeyi döndü

Kadın cinayetlerinin artmasına neden olan 6284’ün rantını ise kadınları istismar eden sözde kadın dernekleri yedi. 6284'ün kanunlaştığı 2012'de “proje geliri” 220 BİN 36 TL olan Mor Çatı Vakfı'nın kasasına 6284'ün etkisinin zirve yaptığı 2015'te iki kat artışla 436 BİN 720 TL para girdi. 6284’ün toplumda etkisinin artması için çalışan ve toplam bağış geliri 2012 yılında 516 bin 330 TL olan Mor Çatı Vakfı’n, büyük bölümü yurt dışından olmak üzere 2015 yılında tam 1 milyon 15 TL’lik bağış yapıldı.

6284’ün mimarları gitti

6284’ten hâlâ kan damlıyor

6284’ün vebali Meclis’in boynunda

Aileyi yıkan 6284 değiştirilsin

6284 Mor Çatı’yı uçurmuş!

6284 yuva yıkıyor

 

FARUK ARSLAN / İSTANBUL

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Şubat 2018 Perşembe 02:46

YORUM YAZ

 • Yakup öztürk Yakup öztürk 1 yıl önce
  Erkek kadının sütresidir, çatısıdır, koruyucusudur. At ipini koprarırsa kazıgı kendine batarmışBu kanun derhal değişmeli
 • davincidavinci1 yıl önce
  kanununda yuva yıktığını duydukya daha bişey duymamıza gerek yok ölene kadar.içip içip eve gece saat üçde girince ağzını açıp gözünü kapayan kadına .2-3 bıçakcık sokuverdim geçenlerde..bu kanun olsaydı bıçaklamazdım abi .bundan beş sene öncede gık dediydi kolunu bacağını kırıverdiydim.özür diledim.barışıverdiydik hemen.şimdi bu kanun çıktı eve 6 aydır yaklaşamıyorum.özür diledim yine benimki kabul etmiyor.en iyisi kafasını kesivermek.
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz1 yıl önce
  Burda akp de mahsum deyil sorunu cozegi yerdesineklerle ugrasiyor once bataklik kurutulmali yapa biliyorsaniz erkek neslini bitirin kadinlari devletin bssina getirin hepsini cehenneme goturun olendemi oldurendemi iyi dusunun
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz1 yıl önce
  Sadis zihinli feminis dusunceli kafalar erkek dusmanlarisanki kadin deyil ari iyi karekterli haddini bilen kadinlar mustesna erkekleri esek yerine koyup kadinin onunde diz cokupbirde ondan cesaret bekle her sozleri emir bunada fasit kafa denir bunada taraftarlar sevinir once aileler dagilmiyordu orta hali bulsunlar her ikiside ayni hahka sahip olsunlar kim ustun olursa o digerini eziyor nasil olsa kanun ondan yana istedigi yeri geziyor
 • aliali1 yıl önce
  hayatımda bu kadar ağır kanun görmedim. örneğin bir araç şöförü evli ve çocuklu bir adama çarpıp öldürse, eşi de çocuğu da gelirsiz kalıyor ve kimse bu aile nasıl geçinecek demiyor. ölümüne sebep olan şöför serbest kalıyor ve yıktığı bu yuvaya 1 kuruş ödemiyor. bu nafakakanunzedeleri ise karşılıklı anlaşmayıp boşanıyor ve erkek ömür boyu ceza ödüyor. asıl yuva yıkımları ve cinayetler bundan sonra başlıyor.
 • davincidavinci1 yıl önce
  bu kanunlar avrupadada var ayrıca daha alasıda var neden almanyada Almanlar kadınları bu kadar sayıda özellikle kafaları yolda sokakta keserek öldürmüyor.son onbeş yılda onbeşbin kadın vahşice katledildi.felçli kalanları dalaksız böbreksiz yaşayanları saymıyoruz.demek ki sorun kanunlarda değil.o zaman bırakın bu kanunu daha ağır cezalar getirilmeli.idam cezası .işkence cezası onbeş yıl.....gibi.bu katiller yada katil adayları katliam yapıyor terörist gibi yargılanmalılar.öldürülen kadınlar evli kadınlardan ibarette değil.cem gariboğlu cinayeti gibi daha niceleri....son derece ideolojik yaklaşım izliyorsunuz.bu kadar şiddet bu boyutta olmasaydı zaten böyle bir kanun çıkmazdı.ayrıca bu ve buna benzer kanunlar avrupa üyeliği sözleşmesinde altına imza attığımız sözleşmelerden gelmekte.imza atmayın o sözleşmeyeo halde üyelikten adaylıktan çekilin.....
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz1 yıl önce
  Feminis kafa erkek dusmanlari toplumun temeli aile aile dagilinca kadin kocasina kocasi kadina evlatlari ana babaya dusman yetisiyor esrarci tinerci mafya soygbuncu yetisiyor hapisaneler doluyor cunku genclik herseyini kayip etmis kaybedecek tek bir cani kalmisbu yaraya nester vuralim
 • Emekli48Emekli481 yıl önce
  CHP kanun teklifi vermiş AKP nin oylarıyla da kanunlaşmış. Öyle CHP yi suçlayarak AKP ye gaz vermeyin.Kadının korunması için bu kanun gerekli.
 • Talad veliTalad veli1 yıl önce
  Arkadaşlar suçu CHP 'ye atmak la bu iş olmaz. Benim partimin iktidarında CHP nasıl yasa çıkarır bunu anlamış değilim. Bir an önce düzeltilmeli. Medya baskısından korkmamalı. Cesur olalım. Üstelik bu yasanın bu güne kadar verdiği zararlar bile 100 yıl geçse duzelmez. Dağılan parçalanan aileler ne olacak, yazık yazık yazık......
 • ihsihs1 yıl önce
  Ne saçma bir bakış açısı! Duyan da CHP iktidarda sanacak. Yasa teklifini CHP verdi de AKP karşı mı durdu? Yada CHP nin verdiği her teklif yasalaşıyor mu?
 • saryy.saryy.1 yıl önce
  bu mecliste çoğunluk kimde ????Allah hesabını sorar. Allahın yasalarını gündeme alsa şu meclis biraz ????
 • ErsinErsin1 yıl önce
  Tam aksine kanuna uymayan ve kadina siddet uygulayan erkeklere daha agir cezalar getirilmeli.
 • Evlilik magduruEvlilik magduru1 yıl önce
  Sayın cumhur başkanımız sayın Recep TayipeErdoganbu zulümün onune gecip bu yasayi degistirmeli ve erkeklerin haklarinida on pilana getirmelidir ve bütünmagdur olmus erkeklerin güvenoylarini kazanmalidir saygı sevgilerimizle.
 • İbrahimİbrahim1 yıl önce
  Hırsızlık yapanın eli kesilsin diyen bir yasa hırsızlığı artırır mı, böyle saçma bir şey olamaz. Çocukluğum boyunca aile içi şiddete maruz kalıp kavga ve gürültü içinde büyümek zorunda kalan birisi olarak şiddetin önlenmesi için gerekli her adımı destekliyorum.
 • aliali1 yıl önce
  Allah akit yazarından Razı olsun. İnşallah sizin sayenizde devletimiz bu yasaya el atar. yeter artık hiç huzur vermeden yuvayı dağıtıp sonrada ahlaklı veya ahlaksız bir insana ömür boyu maaş ödemek ne kadar hakkaniyetli. hani kanunlar insanların hukuku ve mağduriyetini gidermek için.
 • Ahmet songüçAhmet songüç1 yıl önce
  İmdat imdat imdat...... Bir hükümet yetkilisi duysun Türk aile yapısı bitti. Bu saçma yasa bir an önce değişmeli, bu zulüm yasasıdır.
 • Ahmet songüçAhmet songüç1 yıl önce
  Kim yaparsa yapsın kanun bir an önce değişmelidir hükümet Neyi bekliyor anlamış değilim herhalde boşanmaların %100 olmasını bekliyor. Bu kafa değişmeli ile yapısı artık İmdat bile demiyor tamamen çökmüş durumda. Amerikan filmlerinde gördüğümüz Boşanmış aile ve çocuklar, şimdi bizim toplum için olan bir durum. Çünkü CHP yapmak doğru değil, bizimkilerin aklı nerelerde. Bu kadar bunun vebali kimin üzerinde. Hükümetimiz de elini taşın altına koymalı feminist gruplardan korkmamalı Satılmış köşe yazarlarından çekinmemeli. Gereğini bir an önce yapmalı. Yoksa düzeltilmezse dindar bir nesil yerine parçalanmış ve Babasız büyüyen çocuklar her türlü kötü alışkanlığı sokaklardan alıp Çürük bir nesil olarak yetişecekler..
 • YalaaaaYalaaaa1 yıl önce
  Ya he he 9Adam istedi onaylandı :)))

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019