Yunan'ın S-400 korkusu: "Artık stratejik bir rehineyiz!"

Türkiye'nin Rusya’dan aldığı S-400’lerin ikinci kısım teslimatının tamamlanması, ilkinden daha çok ses getirdi. Yunan basınında geniş yer tutan sevkiyatla ilgili bir haber''Yunanistan artık stratejik bir rehine'' başlığıyla verildi.

17 Eylül 2019 Salı 07:21
Yunan'ın S-400 korkusu: "Artık stratejik bir rehineyiz!"

Türkiye'nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci batarya malzemelerinin intikali, Yunan basınında geniş yer tuttu. Türkiye'nin Rusya ve Çin'den sonra S-400'e sahip üçüncü ülke olduğunu hatırlatan Yunanistan merkezli gazete, ''Yunanistan artık stratejik bir rehine'' başlığı attı.

Yunanistan merkezli yayın yapan ProNews haber sitesi, Türkiye Millî Savunma Bakanlığının S-400 intikaliyle ilgili açıklamasını okuyucularına duyurarak, ''Büyük soru, ikinci S-400 setinin nereye kurulacağıdır.'' satırlarına yer verdi.

Bölgedeki bütün ülkeleri kapsayabilir

S-400 sisteminin kurulacağı yere göre kapsayacağı ülkeleri sıralayan gazete, bölgedeki şu devletleri ve alanları sıraladı:

Ege Denizi, Doğu Akdeniz, Yunanistan, Bulgaristan, Kıbrıs Adası, Romanya, Kırım, Rusya’nın bir kısmı, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Lübnan, Suriye, Irak, İran

Stratejik rehine

Söz konusu savunma sisteminin Türk-Yunan askeri dengesini nasıl değiştireceğine değinilen haberde, ''Stratejik rehinelik terimi artık yalnızca bir teori değil. Maalesef, gerçekleşen şey Yunanistan için son derece acı verici.'' ifadeleri kullanıldı.

İstanbul'u işaret ettiler

Haberde, S-400 sistemlerinin Yunanistan Hava Kuvvetlerinin bölgedeki operasyonel kabiliyetini son derece zorlaştıracağı ve Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Deniz Kuvvetlerinin ise sahadaki operasyonlarını aynı oranda kolaylaştıracağı vurgulandı.

İkinci set S-400’lerin koyulacağı yer için İstanbul'u işaret eden haber, ''S-400'ün Küçük Asya'nın sahillerine koyulması, Yunanistan için çözülmesi çok zor bir bulmacaya dönüşecektir.'' satırlarıyla sona erdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Eylül 2019 Salı 07:18

YORUM YAZ

 • Perv ineverPerv inever1 ay önce
  bunlara acıyorum ya.... Ulan zaten kölesiniz siz köle. Bir dönem Avrupanın, bir dönem Amerikanın, bir dönem de Türklerin kölesi... Hep köle kalacaksınız... Kabullenin Mutlu Olun....
 • mustafamustafa1 ay önce
  vay be itlere bak sizde yıllarca s300 var kimse bir şey demiyor
 • YorgoooYorgooo1 ay önce
  Oooh ooh fadimem
 • HadraHadra1 ay önce
  Tarihini doğru ve iyi okumayan komşusunun hakkını bilmeyen ,Tarihte varlığını güvence altına alan bu aziz millete karşı nankörlüğün ve hiyanetin sonuçları azdır bile; Sen önce Patrikhanedeki hiyanet KİN kapısını açtırt, Batı Trakyadaki Müslüman Türkün Hürriyet, İnsan Hakları, Vakıf Arazilerini iade et ve Şımarma Bak kim seni kurtarır? Nerdeeee bu tür davranışlar insanda bulunur.
 • mertmert1 ay önce
  Şımarık ve aç palikaryalar adaların bir kısmını satıp siz de alın olmaz mı.
 • AYH8N ERG8N8Z EWET AYH8N ERG8N8Z EWET 1 ay önce
  Yunanistan osmanlıdan ayrıldığından beri stratejik rehine. Başta ingiltere olmak üzere menfaatlerine stratejik ekonomik,askeri açısal bağlamdahizmet ettiği; tam bağımsızlık iradesi ve ülküsü bu ülkelerin idaresinde ve iradesinde olan bir ülke.Somut olarak yarı açık manda idaresinde ve bu ülkelere bağlı.Sratejik konum ve yapısı gereği tarihde hak etmediği meşru olmayan kazanımlara sahip.(On iki adalar) burnumuzun dibindaki ada statüsündeki kayalara bile on iki mil kıta sahanlığı isteyip; bizi bu absürt siyasetiyle Ege de ana karaya haps etmeye çalışan stratejik acıdandan kontrolünü sağlayamadığı coğrafya yapısı ve devlet mentalitesine sahip. Ahmakça doyumsuzluk profili çizen cüce çocuk.Üretmeden tüketen ekonomik yapısıyla da büyük bir anafor.Bu açıdan Merkelín Almanyasının (hangi şart ve koşularını yerine getiriyorsa(!) Onların Stratejik rehinesi.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Taşıma suyla değirmen dönmez. Yedek parça bakım onarım cephane olarak bağımlı olduğun bir şeyle nasıl övünebiliyorsun. O tükenecek. Sen sadece global güçlere bir pazar ballı bir müşterisin. 3 5 atom bombalık işin var Allah yoluna girer o mücadeleyi yaparsan ölümün boşa gitmez O mücadele taşlada yapılabilir. Ama yanlış dostluk ve düşmanlık Allah yolundan çıkarır Allah yolunda mücadelenin şartları vardır O mücadelenin ilk şartı doğru sancağı taşımaktır O sancak Allahın hükümlerinin hakimliğidir. Diğeri düşmanı (Kuranda bildirilen) dost edinmemektir Müttefik edinmemektir Savaş zaten düşmana karşı emredilmektedir. Sen nasıl düşmanl dost olur aynı cephede yeralırsın Dinden çıkarsın. Müslümanı öldürmemek müslümanlar savaşmamak diğer sınırdır Buda dinden çıkarır ebedi cehennemlik yapar. Allahın sınırları vardır Sınırları tanımayan önemsemeyen haddi aşan tağut yolundadır Tağudu reddedin. İslam olun Allaha boyun eğin ve onun gösterdiği yolda emrettiği için savaşın. Allahın hükümlerini istemeyen o hükümlere teslim olmuş anlamındaki müslüman bile değildir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019