İhracat durdu, yumurtanın fiyatı düştü

Irak’ın yumurta alımını durdurması tüketiciye yaradı. 35 kuruş olan adet yumurtanın fiyatı 22 kuruşa kadar düştü.

24 Mayıs 2019 Cuma 08:23
İhracat durdu, yumurtanın fiyatı düştü

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, Irak’ın, mayıs ayının başından beri yumurta ithalatını durdurduğunu belirterek sektörün zor günler yaşadığını savundu.

İhracat durdu fiyat düştü

Üretimin yaklaşık yüzde 30’una tekabül eden üretim fazlasını ihraç ettiklerini belirten Pala, “Bu ihracatın da yüzde 85’ini Irak’a yapıyoruz. İhracatın durmasıyla iç piyasada oluşan fazlalık arz-talep dengesine göre oluşan yumurta fiyatının hızla düşmesine sebep oldu. Üretici son haftalarda maliyeti 35-36 kuruş olan yumurtasını 22-23 kuruşa satmak zorunda kalıyor. Bu sürecin uzun sürmesi hâlinde, üretimin sürdürülmesi imkânsız hâle gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de yumurta üretiminin ihracata dayalı büyüdüğünü, sürdürülebilir ve karlı bir yumurta üretimi için üretim planlamasının şart olduğuna işaret eden Pala, şunları kaydetti: Yıllık nüfus ve kişi başına yumurta tüketim artışı ile potansiyel ihracatı esas alan bir üretim planlamasına gidilmesi gerekmektedir. Sektör olarak beklentimiz Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde planlı üretime geçilmesidir. Sağlıklı bir planlama ile hem üreticinin mağdur olmayacağını hem de tüketicinin makul fiyatlarla yumurta tüketeceğine inanmaktayız.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 08:23

YORUM YAZ

  • Oumar_FDOumar_FD25 gün önce
    Bu da bizim için değilmiş malesef!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019