YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) TYT AYT başvuruları ne zaman ÖSYM?

YKS başvuruları ne zaman? Güzel bir üniversite hayali kuranlar 2019 YKS sınav tarihine odaklandı. YKS 2019 başvurularını merakla bekleyen öğrenciler sınav başvurusu yapmak için gün sayıyor. ÖSYM 2019 yılı YKS TYT AYT sınav takvimine göre başvuruların 12 Şubat tarihinde başlayacağı belirtiliyor. İşte 2019 YKS TYT AYT başvuruları ve sınavla ilgili merak edilen detaylar...

11 Şubat 2019 Pazartesi 17:20
YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) TYT AYT başvuruları ne zaman ÖSYM?

YKS başvuruları ne zaman? Güzel bir üniversite hayali kuranlar 2019 YKS sınav tarihine odaklandı. YKS 2019 başvurularını merakla bekleyen öğrenciler sınav başvurusu yapmak için gün sayıyor. ÖSYM 2019 yılı YKS TYT AYT sınav takvimine göre başvuruların 12 Şubat tarihinde başlayacağı belirtiliyor. İşte 2019 YKS TYT AYT başvuruları ve sınavla ilgili merak edilen detaylar...

2019 YKS tarihi ve başvuru tarihi ne zaman?

ÖSYM'nin bu yılı içeren sınav takvimine göre, 2019 YKS'nin 1. oturumu olan TYT 15 Haziran, 2. oturumu olan AYT ile YDT ise 16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Bu üç oturuma ilişkin YKS başvuruları ise 12 Şubat ile 6 Mart tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. Geç başvuru tarihi 19 Mart olarak açıklanırken sınav sonuçları ise 18 Temmuz'da açıklanmış olacak.

2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 01-21 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacağını tahmin ediyoruz. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 21 Mart 2019 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.

YKS 2019 başvurusu nasıl yapılır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

YKS'ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM'nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

YKS'ye kimler başvurabilir?

YKS'ye aşağıdaki şartları yerine getiren adaylar başvurabilir.

● 2018-2019 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler

● Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar

● Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar

● Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

YKS test ve oturum dağılımları nasıl olacak?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT):

YKS'nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT):

YKS'nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur. AYT'ye de girmek isteyen adaylar, "Alan Yeterlilik Testleri (AYT)" seçeneğini işaretleyecekler, AYT'ye girmek istemeyen adaylar ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.

AYT'ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların AYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT):

YKS'nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur. YDT'ye de girmek isteyen adaylar, "Yabancı Dil Testi (YDT)" seçeneğini işaretleyeceklerdir.

YDT'ye girmek istemeyen adaylar, "Yabancı Dil Testi (YDT)" seçeneğini boş bırakacaklardır.

YDT'ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu alanda değişiklik yapabileceklerdir. Bu değişikliği yaptıktan sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların YDT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

YKS baraj puanı kaçtır?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

 

Günün Özeti

Günün Özeti