Öztürk Yılmaz'dan 'müzakereleri sonlandıralım' çıkışı

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Müzakere masasında kalınması durumunda yarın sadece askerlerin değil adadaki Türklerin dahi gönderilmesi istenecektir. İş bu noktaya geliyor. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor." diyerek müzakerelerin sonlandırılması çıkışında bulundu.

19 Haziran 2019 Çarşamba 13:28
Öztürk Yılmaz'dan 'müzakereleri sonlandıralım' çıkışı

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Türkiye'nin Kıbrıs müzakeresinin sonlandırıldığını açıklayan mektubu BM Genel Sekreterine göndermesi gerekir. Gelinen noktada müzakerelerin bir anlamı kalmamıştır." dedi.

Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin çevresinde önemli gelişmelerin yaşandığına işaret ederek, bunlara sessiz kalamayacaklarını belirtti.

ABD'nin S-400, AB'nin ise Yunanistan'ın teşviki ile Kıbrıs konusunda Türkiye'yi yaptırımlarla tehdit ettiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin egemenlik haklarından vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını dile getirdi.

"Amaç, KKTC'yi çökertmek"

Yılmaz, 18 yıldır ülkeyi yöneten hükümetin Kıbrıs meselesinde bir arpa boyu yol alamadığını, sürekli müzakere masasında kalmayı tercih ederek Türkiye'nin tezlerini aşındırdığını öne sürdü.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki incisi Kıbrıs'ta yanlış bir yerde durduğunu ifade eden Yılmaz, "Müzakere, Rumların burayı bir eyalet statüsüne çevirmesi ve zaman içinde AB süreciyle Türklerin haklarının eritmesi demektir. Müzakere, Türk ordusunun orada çekilmesini sağlamaktır. Müzakere masası, Kıbrıs Türklerinin azınlık statüsüne sokulmasıdır. Müzakere, KKTC'yi çökertip bir eyalet statüsüne indirmektir. Müzakere masasında kalınması durumunda yarın sadece askerlerin değil adadaki Türklerin dahi gönderilmesi istenecektir. İş bu noktaya geliyor. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor." diye konuştu.

"Müzakerelerin bir anlamı kalmamıştır"

Türkiye'nin müzakerelere son vermesi gerektiğini savunan Yılmaz, şunları söyledi:

"Türkiye'nin Kıbrıs müzakeresinin sonlandırıldığını açıklayan mektubu BM Genel Sekreterine göndermesi gerekir. Gelinen noktada müzakerelerin bir anlamı kalmamıştır. Türkiye'nin müzakerelerle Kıbrıs Türklerinin haklarının aşındırıldığını, istenen amaca hizmet etmediğini, Rum yönetimi ve Yunanistan'ın ortak ve eşit bir unsur bulundurmak istemediğini anlatması lazım. Sadece tavize dönüşen müzakere eksersizinin devam ettirilmesinin bir anlamının kalmadığını anlatan ve KKTC'nin tanıtılmasının kararlığını vurgulayan bir mektubun gönderilmesi gerekir."

Öztür Yılmaz, somut bir adım atılmaması durumunda "Kıbrıs Türklerini neden adada bulunduruyorsunuz?'' gerekçesiyle Türkiye'ye ambargo uygulanacağını belirterek "Kıbrıs'ın Girit'e dönüşmesi tehlikesi var. İç siyasi çekişmeler her ne olursa olsun Türkiye'nin çevresindeki gelişmelere bakarak gerçek gündemine dönmesi gerekiyor." dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Haziran 2019 Çarşamba 13:28

YORUM YAZ

 • EnginEngin1 ay önce
  sen nasil diplomat oldun anlamis degilim. Öyle bir cap yok sende cünkü. CHP de kalsaydin sadece zararin olurdu. Bir kac defa TV de izledim seni. Rolmü yaptin, yoksa kapasiten mi o kadar!? Gittigin yere zarar götürürsün. Cünkü hem cahil, hemde iticisin vesselam!
 • İbrahimİbrahim1 ay önce
  İlk defa doğru bir tespitte ve söylemde bulunmuş, çok haklı kesinlikle atılması gereken adım bu, katiller ordusunun gerçek amacı bizi adadan tamamen çıkarmak...
 • misafirmisafir1 ay önce
  Onların istemesinegöre hareket ememek esasımzdır.
 • Mehmet TANRIVERDİ Mehmet TANRIVERDİ 1 ay önce
  Vay vay konusana bak

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Temmuz 2019