Yeryüzü Doktorları’ndan Gazze’ye acil müdahale

Hastanelerin, ilaç ve ekipmanların yetersiz kaldığı Gazze’de Yeryüzü Doktorları mobil sağlık ekipleri ve kliniği ile yaralılara acil yardımlarını ulaştırıyor

18 Mayıs 2018 Cuma 10:13
Yeryüzü Doktorları’ndan Gazze’ye acil müdahale

Yıllardır abluka altında olan ve her 10 insandan 7’sinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu Gazze’de son olarak Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında binlerce kişi yaralandı, 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. 2015 yılından beri bölgede bir ofisi bulunan ve fizik tedavi, psikososyal destek gibi hizmetler ile Gazze’de çalışmalarını sürdüren Yeryüzü Doktorları, mobil sağlık ekipleri ve kliniği ile Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralananlara da müdahale ediyor. Bu kapsamda 6 haftadır süren yürüyüşte sadece son 1 haftada 270 kişinin evini ziyaret ederek fizik tedavi, hemşirelik, psikososyal destek alanlarında 618 seans sağladı, yine bir haftada 30 kişiye de bölgede bulunan kliniklerinde 53 fizik tedavi seansı gerçekleştirdi.

“Belki de bir gün burada ölenlerden biri ailem olacak”

Yeryüzü Doktorları Gazze Programları Koordinatörü İbrahim Al Nabahin"Yeryüzü Doktorları olarak Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde yaralananları tedavi ediyoruz. Bölge vahim durumda, kendimizi güvensiz hissediyoruz, bir dakika sonra ne olacağını kimse bilmediği için endişeleniyoruz. Bir gün ölen kişilerden biri ailemden olabilir, bunu bilemiyorum. Diğer yandan yaralı sayısı arttıkça hastaneler yetersiz kaldığı için tüm ekibimizle birlikte elimizden gelenin de fazlasını ulaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 10:13

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ocak 2019