Yerli otomobille ilgili kritik açıklama! Sürücüsüz olacak

Yerli otomobil üretimi ile ilgili konuşan Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş, 2022'nin ortasında dış dünyadaki araçlar yavaş yavaş piyasaya girmeye başladığında yerli elektrikli aracı piyasaya sürmeye başlayacaklarını ve aracın 3'üncü seviyeye hazır otonom (sürücüsüz) bir araç olacağını belirtti.

15 Mart 2019 Cuma 07:36
Yerli otomobille ilgili kritik açıklama! Sürücüsüz olacak

Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, yerli otomobil üretimi konusunda kendisine zamanlamanın doğru olup olmadığı, fırsatların bulunup bulunmadığını ve bu işin nasıl yapılacağı gibi soruların sıklıkla yöneltildiğini dile getirdi.

Yerli otomobil için potansiyel bir pazar bulunduğunu aktaran Karakaş, "Evet bir fırsat var çünkü otomotiv sektörü bir dönüşümün içerisinde. Dolayısıyla bizim bu zamanı iyi değerlendirmemiz lazım. İkincisi bir pazar var mı? Evet var, hatta otomobilden daha fazlası için bir pazar var. Zaten bizim yola çıkış noktamızda biz hep aynı ifadeyi kullanıyoruz. Biz otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık diyoruz." ifadelerini kullandı.

"Elektrikli araçlar içten yanmalı araçların yerine geçecek"

Dünyadaki mega trendleri 3 boyutta ele aldıklarını belirten Karakaş, "Bunun birincisi teknoloji boyutu, ikincisi sosyal boyutu, üçüncüsü de son zamanlarda daha fazla ortaya çıktığını gördüğümüz kanun yapıcıların aldığı pozisyonlarla gelişen bazı trendler var. Önce teknolojiden başlayalım. Batarya teknolojisindeki gelişmelerle elektrikli araçların gerek menzili gerekse verimliliği hızla artıyor ve bu nedenle içten yanmalı araçların çok hızlı bir şekilde yerine geçerek onları hayattan silecekler. İkincisi sensör teknolojisindeki, yapay zekadaki gelişmelerle kendi kendine gidebilen araçlar artık mümkün. Bunu tasarlayabiliyor, görebiliyor ve planlayabiliyoruz." dedi.

Karakaş, yakın gelecekte dijitalleşmeyle beraber otomobillerin her bir parçasının tamamıyla bağlantılı olacağına dikkati çekti.

Sosyal açıdan bakıldığında çok bariz şekilde paylaşım ekonomisinin yükselişte olduğunu dile getiren Karakaş, "Otomobil burada daha ziyade araç kiralama ve paylaşımı olarak kendisini gösteriyor. Dolayısıyla özellikle akıllı şehircilikte bu tür çözümler önem kazanacak. Metropolleşme deyince Türkiye dünya ortalamasının üzerinde hızlı bir şekilde şehirleşiyor. Akıllı evler, akıllı binalar ve akıllı şehirler aynı zamanda kanun yapıcılarla beraber oyunun kurallarını yeniden belirliyorlar." diye konuştu.

"2022 yılını ürün lansmanını yapacağımız yıl olarak belirledik"

Mehmet Gürcan Karakaş, otomotiv pazarının büyümeye devam ettiğini, ancak sektörün dijital dönüşüme kesinlikle ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Dünya genelinde elektrikli ve otonom araçlarda büyük gelecek görüldüğünü ve bu alanlar için çok büyük bütçeler ayrıldığını vurgulayan Karakaş, "2022'den itibaren piyasaya tamamıyla elektrikli araç tabir ettiğimiz yani doğuştan elektrikli olarak tasarlanarak girecek araçların sayısı artıyor. Biz bu nedenle 2022 yılını şirketimizin ürününün lansmanını yapacağı yıl olarak belirledik." dedi.

TOGG olarak öncelikli olarak 2 hedefle yola çıktıklarını anlatan Karakaş, şöyle devam etti:

"Birincisi Türkiye'nin teknolojisine ve markasına sahip olduğu küresel alanda rekabet edebilecek elektrikli aracı üretmek. İkincisi yeni dünyada dönüşüm içerisinde aktif bir rol oynayarak Türkiye'nin modern mobilite eko-sistemini kurmak üzere yola çıktık. Biz proje planımıza baktığımız zaman bu 15 yıllık bir projedir. Ülkemizde belki çok fazla alışık değiliz bu tür uzun süreli projelere ama bunlar uzun soluklu projelerdir. Cumhurbaşkanımızın kuvvetli desteğiyle 5 özel sektör temsilcimiz, babayiğitler bir araya geldiler ve Türkiye'nin otomobil girişim grubunu oluşturdular. Daha sonra tamamıyla profesyonel olarak bir ekip oluşturuldu ve dünyadaki en iyi örnekleri hatta kötü örnekleri inceledik. Ve bunun sonucunda 48 aylık bir ürün geliştirme süreci ortaya çıktı. Ve biz bunu saat gibi tıkır tıkır işliyoruz şu anda."

"Sürdürülebilir bir başarı için ihracat yapacağız"

Karakaş, Türkiye'nin küresel anlamda rekabet edebilecek bir marka oluşturmayı hedeflediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ve geldiğimiz noktada aracın üzerindeki teknik detayları birebir, ki 900 bine yakın özellik var, bunları belirliyoruz, tanımladık hatta. Ve 2022'nin ortasında dış dünyadaki araçlar yavaş yavaş piyasaya girmeye başladığında biz de elektrikli aracımızı piyasaya sürmeye başlayacağız. Ve buradaki araç 3'üncü seviyeye hazır otonom bir araç olacak. Ve bir tane yetmez diyerek bir portföy oluşturmamız lazım dedik, seçim basketine girebilmemiz

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mart 2019 Cuma 07:36

YORUM YAZ

 • ŞahinŞahin8 gün önce
  Afedersiniz debirşeyler yapın artıkOtonom motonom oyalamayin milleti
 • yerli mülteciyerli mülteci8 gün önce
  bir görek hele şu arabayı da sürücü bol bizde sıkıntı yok yani....
 • AliAli9 gün önce
  Otonomsuz hele bi piyasaya sur bakalim biran once su arabayi..Otonom ozelligini daha sonra koyarsin..
 • El MuslimEl Muslim9 gün önce
  Araba bedellerini yarırabileceğimiz hesap numaralarını yayınlayın lütfen , Ailecek çok heyecanlandık. bir an önce ödemelere başlamak istiyoruz. Allah utandırmasın insallah
 • AnigzelAnigzel9 gün önce
  ortada araba yok yorum çok
 • Hy-hyHy-hy9 gün önce
  Ulan buda "Altay Tank" projesine döndü.
 • selamiselami9 gün önce
  hedef 2022 de diğer firmalar piyasaya girdiğinde bizm de girmemiz üzerine seçileceğine rakiplerden bir adım önce piyasaya çıkmak neden seçilemiyorki.madem kapasiteniz var illa onlarla birlkte piyasada yer almamızmı gerkiyor.çok çalışın önce çıkın önceliğin faydalarından yararlanın.ama zaten rakipleriniz şimdiden piyasada gibi.
 • SS9 gün önce
  Güya 2016 yılında da 16 araçlık filo yollarda idi. Bırakın artık milletle dalga geçmeyi yapıyorsanız adam gibi yapın aha yaptık görün diyin. Yoksa hiç konuşup rezil olmayın.
 • MilletMillet9 gün önce
  Yahu Allah aşkına üret, üret lafı bırak .Sürücüsüz otomobili ben ne yapayım kardeşim ben araç sürmekten zevk alıyorum ,yoksa otobüse binerim metroya binerim üret kardeşim üret lafı bırak .Terzi hikayesini biliyon mu sen.Hani demiş ya kadın senide şunu da bunu da üstüne de bir takımelbise
 • Ay YildizAy Yildiz9 gün önce
  İşiniz gücünüz karalamak. Araba sonunda çıkacak mi çıkmayacak mi bilemem ancak bu işlerin sanki elektrikli süpürge yapmaya benzer imiş gibi konuşmayin. Gecikmenin sebebi anlatıldı, ancak anlamamakta direnmek isteyenlere vız gelir. İçten yanma motorlu arabadan elektrikli motorlu arabaya geçtigimiz icin gecikme oldu ki bu degişim olmasa bile böyle projelerde gecikmenin normal oldugunu konuyla azıcık bilgisi olan zaten bilir. Hele bu ve benzeri işleri patates, sogan ve samana bağlayanların amacları belli. Bari gayenizi bukadar açık etmeyin ayıp oluyor.
 • çetinçetin9 gün önce
  Bu aracın fabrikası ve bu aracın yanparçaları üretenfabrikaları nerede kuruldu ya da ne zaman kurulacak?
 • AnigzelAnigzel9 gün önce
  önce görelim sonra yorum yapalım.
 • a rfta rft9 gün önce
  ilk satışlar kura ile satılsın
 • BkrBkr9 gün önce
  Biz niye çalışmalarımızı bor üzerine yapmıyoruz bor ile giden araba yapmıyoruz.
 • Mikail okurogluMikail okuroglu9 gün önce
  İnanın hesap açın şimdiden taksit taksit ödemeye başlayalım Allah CC yardımcımız olsun.
 • VenezelosVenezelos9 gün önce
  2022 de almanyadan ithal ettiğimiz CEO, alman ajanı çıkarsa bu kazığın acısı 100 sene geçmez haberiniz olsun!
 • KomikazeKomikaze9 gün önce
  Alman firmasının başındaki CEO yu getirip milli otomobilin yönetimine koydular. Almanların adamı çıkarsa 5 sene sonra elde avuçta sıfır ile karşılaşabiliriz. Arabanın prototipi çıkmalı, elektrikli arabalar zaten fuarlarda gösteriliyor. 3 Sene denenmiş BMW elektrikli mi alırsınız, yoksa vaad edilen özelliklerde olup olmadığı belli olmayan arabayı almak için 2022 yi beklersiniz.?
 • AraştırmacıAraştırmacı9 gün önce
  Bu işte samimi olan şimdiye kadar yapardı.Oysa Türkiye'nin zaten tescilli otomobili ''Devrim'' var.Eğer ciddiyseniz üzerine farklı modelleri yap gitsin.Fedakar devlet büyüklerimiz den başlayarak bütün resmi kurum ve kuruluşlara da kullanım zorunluluğu getir.Bak o zaman otomotiv sanayimize.Biz ancak Ayasofya'yı ibadete açabilirsek o zaman kendi otomobilimizi ve benzerlerini yapabiliriz.Ayasofya bizim egemenlik mührümüzdür.
 • YerliYerli9 gün önce
  Yav he he he..Her secimde yerli araba...Bu ne ya...Bizi enayi yerine koymaktan vazgecin artik...Artik uyandi millet..Tarihin cöplügüne gömüleceksiniz...Gururlanma padisahim senden büyük Allah var...Yeter artik... Yerli domates, biber, patlican, kuru fasülye, nohut, saman, et, süt bile kalmadi, siz hala utanmadan yerli arabadan bahsediyorsunuz...
 • Ahmet TanrAhmet Tanr9 gün önce
  Eleman son bu işe inanmıyor ve traşa bağlamışsın. AKP nin klasik 6284 sy değişikliği, EYT, emeki maaşlarına zam vs modeli... 2022'de dunya uçan arabaya geçiyor. Vatan sevgin varsa ortalıktan çekil, mesela kayserili bir sanayicye bu işe teslim et, yıl sonu arabalar satışa çıkar.
 • Osman TÜRKOĞLUOsman TÜRKOĞLU9 gün önce
  Hele normal otomobili bi yapın piyasaya sürün, vatandaş olarak satın alalım, öğünelim. Memleketin parası dışarıya akıyor, trafikte görmüyor musunuz araba markaları nasıl kapışıyor, ürün geliştirin, 2080 e kadar yolu var
 • AhmetAhmet9 gün önce
  Tamam inandım.
 • Kocasolak Kocasolak 9 gün önce
  Bre kardeşim İstanbul’un yollarında sokak isimleri dahi YOKKEN nasıl şoförsüz gidecek? Yata çizgisi yok, yol çizgileri yok, trafiğe uyan yok, korna sesinden DEPRESYON hastası olduk, Valimiz YOK.
 • ihsanihsan9 gün önce
  tek dolduruşta en az 500 km gitmezse işe yaramaz
 • ali gercekali gercek10 gün önce
  Siparisleri nereden veriyoruz ? ilk etapta ben , esim ve kızım . 3 adet almak istiyoruz.
 • Amet SANCAKAmet SANCAK10 gün önce
  Güye 2015 de yollarda olacaktı.Geçin bunları koç,fiat,reno bu pastadan size pay verir mi? Kurtlar kuzuyu size kaptırı mı? Biz yerli otomobilden umudumuzu kestik.Yerli Patates,Soğan,marol yiyebilirsek normal paralara ona razıyız.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019