• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yerli aşı Turkovac'tan müjdeli haber! Tarih verildi

Türkiye'nin yerli koronavirüs aşısı "Turkovac"ın ekim ayı sonunda seri üretime geçeceğinin müjdesini veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, "Ülkemize ve ekonomimize büyük katkı yapacak" diye konuştu.

Yeniakit Publisher
2021-09-24 11:14:00 -
Yerli aşı Turkovac'tan müjdeli haber! Tarih verildi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletler'de müjdesini verdiği yerli aşı çalışmaları hızlandırıldı. Türkiye'de 5 merkezde Faz 3 çalışmaları yapılan ve bin 500 gönüllü üzerinde ciddi bir yan etkiye neden olmayan yerli koronavirüs aşısının detaylarını Sabah'a anlatan Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, "Faz 3 çalışmalarında güvenlik ve etkinlik net bir şekilde gösterildiği takdirde acil kullanım onayı alınarak ekim ayı sonunda Turkovac'ın seri üretimine geçilmesi planlanıyor. Beklentimiz çok yüksek. Yerli aşımızın üretilmesi ve hatırlatma dozu olarak da kullanılması ülkemize ve ekonomimize büyük bir katkı yapacak" dedi.

Gönüllü alımı sürüyor

Toker, "Temmuz ayında başlayan Faz 3 çalışmaları ekim ayında bitecek. Aşıya ilişkin bilimsel verilerin net bir şekilde tamamlanması için de daha fazla gönüllüye ihtiyaç var. Haftada 6 gün gönüllü alımına devam ediliyor. Takiplerine düzenli olarak gelebilecek il dışından gönüllüleri de kabul ediyoruz. Şu anda en büyük ihtiyacımız gönüllü sayısını hızlı bir şekilde artırmak. Gönüllü sayısını artıralım ve Faz 3 çalışmalarını başarıyla tamamlayarak aşımızın seri üretimine geçelim" şeklinde konuştu.

Beklentimiz çok yüksek

Dr. Ayşin Kılınç Toker, vatandaşların yerli aşıya katkıda bulunmak için geldiklerini belirtti. Toker, "İthal aşıları yaptırmayıp, yerli aşıyı bekleyen ve gönüllü olan çok sayıda vatandaşımız var. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi Faz 3 çalışmaları için de gönüllü başvurusu yapılabiliyor. Uygun gönüllüler çalışmaya dâhil ediliyor. Aşının üretilmesinde Türkiye'deki hastalardan alınan virüs örnekleri kullanıldı. Aşı olan bin 500 gönüllüde ciddi yan etki görülmedi. Yalnızca diğer tüm aşılarda olduğu gibi aşı yerinde geçici ağrı ve kızarıklık oldu" ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan'dan açıklama

Diğer yandan Turkovac yerli aşıyla ilgili son dakika haberini BM Genel Kurulu'nda ilk duyuran Başkan Recep Tayyip Erdoğan olmuştu. Erdoğan, New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Turkovac'la ilgili yaptığı duyuruyu Twitter hesabından da paylaştı. Erdoğan, "Yerli aşımız Turkovac'ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağız" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rıza

Biontech in yandan yemişi c d vitaminini yükseltin ivermectin ilacıda kullansın üç günde ayağa kalkar hasta hindistan bu şekilde yapıyor bir milyarı geçkin nüfus ölüm oranı bizden çok daha az
 • Yanıtla

Alpaslan

Bu bilgiyi neye dayanarak söylüyorsunuz ki? Hindistanın açıkladığı verilere istinaden mi? O halde alın size bir veri daha... Dünyanın En kötü iş sağlığı ve uygulamalarına sahip hatta yok denilecek düzeyde olmasına karşın meslek hastalıkları bildiriminde en az olan devlet Hindistan'dır... Yani dünyanın en iyi iş sağlığı ve güvenliği devleti olan ingiltere'den bile çok çok iyi durumdadır(!) Neden mi? Nasıl mı oluyor? Bildirim namına hiçbir şey yok da ondan... Böyle boş bilgiler ile lütfen burada algı yapmayın... Yorum yapmak özgürlüktür lakin bilgisizce algı yapmak suç...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23