Yeni sınav sistemi ülkeyi karıştırdı: 30 okul ateşe verildi!

Kenya'da sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçmek için sıkılaştırılan yeni sınav düzenlemelerine tepkiler sırasında 30'dan fazla okul ateşe verildi.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:58
Yeni sınav sistemi ülkeyi karıştırdı: 30 okul ateşe verildi!

Kenya Eğitim Bakanlığının, kopya çekilmesinin önlenmesi için yeni kural ve düzenlemeler getirmesi öğrencilerin büyük tepkisiyle karşılaştı.

Ülkede, son bir haftada farklı bölgelerdeki 30'dan fazla okul yakıldı.

Kenya Eğitim Bakanı Amina Muhammed, süregelen kargaşanın, çok sayıda öğrencinin sınavlarda kopyayı önlemek için getirilen sıkı düzenlemeleri protesto etmesi nedeniyle yaşandığını söyledi.

Kisii Lisesinin kundaklanması eylemine katıldığı tespit edilen 8 lise öğrencisi bugün gözaltına alındı. Polis, ülkedeki tüm öğrencileri sabıka kayıtlarına işlenen bu tür eylemlerin geleceklerini karartabileceği konusunda uyardı.

Kenya Ulusal Sınav Konseyi Başkanı George Magoha, krize rağmen 1,7 milyon öğrencinin gireceği sınavların yapılacağını belirterek "Eğer okulları yakmaya devam ederlerse adaylar ağaçların altında soruları çözecekler." diye konuştu.

Ülkede 2016 yılında da benzer hadiseler yaşanmış, yüzlerce okul ateşe verilmişti.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba 15:58

YORUM YAZ

  • vatansevervatansever8 ay önce
    cahil köpekler okul yakmak kime fayda verır kendınızı yaksaydınız daha ıyıydı.simdi gidin wc de derse girin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019