Kadın ve çocuklara yönelik işlenen suçlarda cezalar artıyor!

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni ceza infaz sistemine dair detaylar belli olmaya başladı. Buna göre kadın cinayetine en az 40 yıl, çocuk cinayetinde ise en az 50 yıl hapis cezası istenecek. Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz suçlarından ceza alanlar şartlı salıverme koşullarından da faydalanamayacaklar.

15 Kasım 2018 Perşembe 09:07
Kadın ve çocuklara yönelik işlenen suçlarda cezalar artıyor!

Hükümetin, Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik içeren taslak çalışmasında, en önemli operasyonun kadına ve çocuğa yönelik şiddet, saldırı ve tecavüz cezaları için öngürüldüğü öğrenildi.

Şartlı tahliyeden yararlanamayacaklar

AK Parti’nin kendi içinde yürüttüğü, ceza infaz sisteminde değişiklik yapılmasını öngören düzenlemede detaylar ortaya çıkmaya başladı. Hürriyet'te yer alan habere göre; ‘Suça göre infaz süresi’ mantığıyla hazırlanan taslağa göre çalışma bazı suçlarda infaz sürelerinin artışı, bazılarında azalması anlamına gelecek. Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında ceza alt sınırları yükseltilecek. Bu suçları işleyenler şartlı salıverme koşullarından da yararlanamayacaklar. Böylece cezalarının bitmesine 1 yıl kala cezaevinden çıkmaları sözkonusu olmayacak.

Cezalar en az 40 yıl

Kadın cinayetlerinde bir kişinin en az 40 yıl, çocuk cinayetlerinde ise 50 yıl cezaevinde kalacağı öne sürülüyor.

Kademeli infaz sistemi kurulacak

Çalışma kapsamında, terör suçlarına ilişkin hükümlere dokunulmayacak. Adli suçlarda ise yüzde 67 olan infaz süresinin yüzde 52’ye indirilmesi tartışılıyor. Ancak bu genel rakam, kadına ve çocuğa şiddet, uyuşturucu satıcılığı gibi belli başlı suçlar hariç tutularak uygulanacak.

Mevcut sistemde infaz süreleri ile ilgili adli ve terör suçu ayırımı bulunuyor. Bu iki başlık altındaki onlarca suç içerik ve şekline bakılmadan aynı şekilde infaz ediliyor. Hırsızlık başta olmak üzere birçok suçta, suçlular cezaevine bile girmeden serbest kalabiliyor. Bu ortadan kalkacak. Kademeli bir infaz sistemi kurulacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Kasım 2018 Perşembe 09:07

YORUM YAZ

 • hasan hüseynhasan hüseyn5 ay önce
  okur yazar etiketi yapıştırmadanönce o temiz dimağlara ahlaklı erdemli insan olmak sevdirilmeli.
 • Erdem Erdem 5 ay önce
  dolandırıcıları da unutmayın sahte kimlikle araç kiralayıp satan şerefsizleride dışarı bırakmayın antalyada kaç kişinin canını yaktılar halada devam ediyor ne zamana kadar sabredeceğiz sayın bakanım damdan düşen benim benim canım yanıyor
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  Sivrisineklerle uğraşacağınıza bataklığı kurutmayı neden denemiyorsunuz. Önce eğitim sistemini güncelleyip insanları eğitmeyi , vefa saygı insani ve ahlaki dersler vererek kim olduğumuzu ve yaşantımızı nasıl düzene sokarız onu öğretin. Cezalarla bir yere varamazsınız. inanmıyorsanız bizi izlemeye devam edin. hiç bir şey değişmez. Çünkü vicdanı ahlakı olmayanı ceza bile durduramaz taki idamı getirmezseniz.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR5 ay önce
  Hakkaniyetli Adaletli kanunlar istiyoruz. Hem kadına hem çocuğa hem kocaya adaletli kanunlar. Kısacası insan için adalet. Ayrıyeten bazı suçlar için idam istiyorum. Tabii önce adalet mekanizması düzelmeli ki kimse haksız yere ceza almasın.
 • AbdullahAbdullah5 ay önce
  Kadın ve çocuk dövenlerin tüm mal varlıklarına da el koyulmalı, sonrada ömür boyu hapse atılmalı.
 • veliveli5 ay önce
  2. eşe müsade edin, suçlar 3te 2 azalsın... Sahi BATI sizin kaba olduğunuzu düşünür!Toplumda zaten bi şekilde 2. eşi, partneri olan var, onlardan, resmi statü kazanmak isteyenlere bari müsade edin de sistemin tıkanıklığı gitsin!Etme bulma dünyası

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019