Yemen hükümetinden "Dali'deki çatışmalarda 27 sivil öldü" açıklaması

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı, Dali'de hükümet güçleri ile Husiler arasında 40 gündür aralıklarla devam eden çatışmalarda 27 sivilin hayatını kaybettiğini, 73 sivilin yaralandığını duyurdu

16 Mayıs 2019 Perşembe 20:01
Yemen hükümetinden "Dali'deki çatışmalarda 27 sivil öldü" açıklaması

SANA (AA) - Yemen hükümeti, ülkenin güneyindeki Dali kentinde hükümet güçleri ile Husiler arasında 40 gündür aralıklarla devam eden çatışmalarda 27 sivil hayatını kaybettiğini, 73 sivilin yaralandığını açıkladı.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dali'nin çeşitli bölgelerinde hükümet güçleri ile Husiler arasında 40 gündür aralıklarla devam eden çatışmalarda 27 sivilin yaşamını yitirdiği, 73 sivilin yaralandığı belirtildi.

Çatışmalar nedeniyle yaklaşık 9 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı, 541 evin kısmen ya da tamamen zarar gördüğü, 9 okul ile 5 sağlık kurumunun yıkıldığı, 16 hükümet kurumunun ise Husiler tarafından ele geçtiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) ile uluslararası toplumdan Dali'de İran destekli Husilerin işlediği savaş suçlarına karşı sivillerin korunması konusunda acilen sorumluluğunu üstlenmesi istenirken, insan haklarıyla ilgilenen tüm uluslararası kurumlara da saldırılarına son vermesi için Husilere baskı yapmaları çağrısında bulunuldu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 20:01

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019