• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yatırımcı eve dönüyor

Piyasalardaki faiz baskısının aşağı çekilmesi konut satışlarına yansımaya başladı. Piyasadaki ivmelenme şantiyeleri yeninden canlandırırken, oturum amaçlı konut arayanların yanı sıra yatırımcılar da harekete geçti. Gayrimenkulde iç piyasada tüketicilerin sahaya döndüğünü belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, konuta talebin hızla arttığını ve 2020 yılından umutlu olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2019-12-01 11:18:00 -
Yatırımcı eve dönüyor

Kamu bankaları öncülüğünde atılan adımlar ile oturum amaçlı konut satışının arttığına dikkat çeken Kabadayı, küçük metrekareli konut satışlarında da artışlar gözlendiğini, sektörün canlanması ile yatırımcıların da tekrar gayrimenkule yöneldiğini kaydetti.

Yıl, 1 milyon 300 bin satışla kapanır

Gayrimenkul sektörünün 2020’de yüzde 4 – 5 arasında bir büyüme yakalayacağını öngördüklerini dile getiren Kabadayı, şu değerlendirmelerde bulundu: ’’Mali yapısı güçlü, doğru lokasyonda proje geliştiren üreticiler 2020 yılında büyümeye ve yeni yatırımlara devam edecek. TCMB’nın attığı adımlar ile politika faizi yüzde 24’ten yüzde 14’e geriledi. İç talepte yaşanan gelişmeler ve enflasyonda yaşanan düşüş gayrimenkul sektörünü olumlu etkiliyor. Faizde yaşanan aşağı yönlü ivmenin Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi tek hanelere kadar düşmesini beklemekle birlikte, konut kredisinde beklenti karşılandı. Kamu bankalarının konut kredilerinde 180 ay vade ve aylık 0,99 ‘lık kredi oranı, TÜİK rakamlarında da görüldüğü gibi konuta olan ilgiyi arttırdı. Gayrimenkul sektörünün ekonomik büyüme için ne denli önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Hükümetimiz nezdinde de stratejik bir sektör olarak değerlendirilen gayrimenkul, ekonominin lokomotifi konumundadır. Yılın ilk yarısındaki yüksek faiz oranlarına rağmen konut satışında bu seneyi yaklaşık 1 milyon 300 bin gibi rakamlarla kapatacağız. Düşük faiz, bekleyen konut talebi, yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi, kentsel dönüşüm ve yeni konut ihtiyacı ile 2020 gayrimenkul sektörü için çok daha olumlu bir yıl olacak. Özellikle son iki ayda satış ofisi ziyaretçi sayılarına baktığımızda 3 katına kadar artış gözlemliyoruz.

Ege Yapı olarak son beş yıllık süreçte iyi bir finansal planlama yaparak yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeden başarıyla çıktıklarını belirten Kabadayı, “Geleceği gören bir vizyonla hareket ediyor, mevcut finansman yapımız ile sektörde güvenin adresi olurken uyguladığımız mühendislik çözümleri ile öncü konumumuzu koruyoruz. Şehrin merkezinde, eğitim ve sağlık kurumlarına, alışveriş merkezlerine ve ulaşım açısından önemli akslara yakın, A sınıfı enerji belgesine sahip, yatırım ve prim potansiyeli yüksek projeler geliştiriyoruz’’ diye konuştu.

Şantiyelerimiz hız kesmedi

Yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırım zincirlerine hayat verdiklerini vurgulayan İnanç Kabadayı, ‘’Kağıthane’de Kordon İstanbul, Tarihi Yarımada’da Kennedy Caddesi’nde Cer İstanbul ve Çekmeköy’de ÇamlıYaka Konakları’nın inşası ve satışları devam ediyor. 2020’de Kağıthane ve Maslak’taki iki projemizin teslimini gerçekleştirip, ikinci yarıda 210 milyon lira yatırımla iki yeni projeye başlamayı hedefliyoruz’’ dedi. Projelerden birisinin Hasköy’de 110 milyon liralık yatırımla otel, konut ve ticari ünitelerin olacağı bir karma proje olacağını belirten Kabadayı, Çekmeköy’de ise 100 milyon liralık yatırım değerinde yeni bir projeye başlayacaklarını söyledi. Kabadayı, İzmir Alsancak’ta da tren garının yanında 140 milyon liralık yatırım yapacakları bilgisini verdi.

Cer İstanbul farkı

Ege Yapı, Tarihi Yarımada’da; Yedikule Hisarı’nın yanı başında bulunan 150 yıllık Cer Atölyelerini “Cer İstanbul” adıyla ve Emlak Konut güvencesiyle yeniden İstanbul’a kazandırıyor. Uzun yıllar boyunca demiryolu hatlarındaki lokomotif, yolcu ve yük vagonlarının bakımının yapıldığı ve bugüne kadar atıl kalmış olan Cer Atölyelerinin günümüz ihtiyaçlarına göre restore edilerek yeniden hayat bulduğunu belirten Kabadayı, ‘’Proje içerisinde sadece 36 adet ile sınırlı sayıda geliştirilen Loft daireler ile gerçek anlamda ayrıcalıklı bir yaşam sunuyoruz. Bunların satışına da başladık’’ dedi.

Kordon İstanbul’da ilk teslim 2020’de

Kağıthane’de konumlanan Kordon İstanbul’da ilk etabın satışlarını tamamladıklarını dile getiren Kabadayı, ‘’Projenin ikinci etabının satışları sürüyor, yakın bir zamanda üçüncü etap satışları başlayacak. Kordon İstanbul’a yerli yatırımcılarla birlikte yabancıların da ilgisinden oldukça memnunuz. Projemiz lokasyon avantajı ve çevresindeki eğitim, sağlık, kültürel tesisleri nedeniyle özellikle beyaz yakalılar ve aileler tarafından tercih ediliyor’’ diye konuştu.

Yeşilin ortasında konak

‘’Anadolu Yakası’nın en yeşil ve zemin güvenliği açısından en sağlam bölgesi olan Çekmeköy’de, ulaşım ve sosyal imkânları ile yine ayrıcalıklı bir proje daha geliştiriyoruz’’ diyen Kabadayı, ‘’Çam ormanlarının yanı başında, bahçeli, sosyal olanakları ve ulaşım avantajları ile ÇamlıYaka Konakları, özellikle ailelerin büyük beğenisini kazanıyor’’ dedi.

Çin’den kurumsal yatırımcı

Geliştirdikleri projelerle ağırlıklı olarak iç piyasaya hitap ettiklerini vurgulayan İnanç Kabadayı, ’’Satışlarımızın yüzde 95’i iç piyasaya gerçekleşiyor. Yurtdışından projelerimizi tercih eden ülkeler, ağırlıklı olarak Uzak Doğu ve Körfez ülkeleri vatandaşları. Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin olumlu seyretmesiyle Çinlilerden talep almaya başladık. Çin’de çok büyük bir potansiyel olması nedeniyle buraya olan ilgimizi artıracağız. Çinli bireysel yatırımcıların ilgisi gün geçtikçe artıyor. Çok yakın zamanda da Çinli kurumsal yatırımcılar ülkemizde yatırım yapacaktır” diye konuştu.

Teknoloji odaklı yatırım dönemi

Ege Yapı olarak teknolojiye yatırımı artıracaklarını ve g.menkul teknolojisine daha çok odaklanacaklarını belirten H. İnanç Kabadayı, “Sektör ayırt etmeksizin bir şirketin sürdürülebilir olması için teknolojiye daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. Dünyadaki tüm şirketler ister istemez teknoloji şirketi olacak. Biz de geçmişte olduğu gibi gelecekte de teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan, bu konuda takipçi değil öncü olan bir vizyonla hareket edeceğiz. Gelecekte insanlar daha az enerji tüketen, gayrimenkul teknolojilerine entegre, akıllı mobilya ve ev sistemleri ile donatılmış, ergonomik ve yaşam kalitesini arttıracak şekilde tasarlanmış konutlarda yaşayacaklar. Örneğin bir konut veya AVM geliştiricisi, proptech teknolojisi ile yaya ve araç trafiği, arsa fiyatları, proje geliştirme maliyetleri ve çevredeki rakipleri içeren kapsamlı bir veri setini inceleyerek yatırım kararı verecek. Dolayısıyla da arz ve talepler de buna göre şekillenecek. Yatırımlarımızı çeşitlendirmek adına gayrimenkul teknolojileri alanı dışında sağlık ve alternatif turizm sektöründeki fırsatları inceliyoruz ve değerlendiriyoruz. Şehir otelleri, kültür ve sağlık turizmi alanlarında yatırımlar hedefliyoruz” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23