Yargıtay'dan 'Adli Yıl Açılış Töreni' açıklaması!

Yargıtay Başkanlığı, 2 Eylül'de Beştepe'de gerçekleştirilecek ve 11 baronun katılmayacağını açıkladığı Adli Yıl Açılış Töreni'yle ilgili bir açıklama yayınladı.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 20:17
Yargıtay'dan 'Adli Yıl Açılış Töreni' açıklaması!

Yargıtay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtay'a yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir" denildi.

Yargıtay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, adli yıl açılış törenlerinin, Yargıtay tarafından düzenlendiği hatırlatıldı. 2016- 2017 döneminden itibaren adli yıl açılışlarının 'Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılmaya başlandığı, bunun gerekçeleri ve süreci hakkında 29 Ağustos 2016 tarihinde basın açıklaması yapılarak, kamuoyunun bilgilendirildiği kaydedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni hazırlıkları kapsamında, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önemden dolayı tüm baro başkanlıklarına davetiye gönderilmiş olup, ayrıca Türkiye Barolar Birliği Başkanı da avukatlar adına konuşma yapmak üzere davet edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanları kendilerine yapılan daveti kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Bazı barolar ise yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, yargı etiği ilkeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi bir dizi başlık altında adalet sistemine ilişkin eleştirilerini dile getirerek, söz konusu davete iştirak edemeyeceklerini ifade etmiş ve görüşlerini de kamuoyu ile paylaşmışlardır."

'Tüm baro başkanları davet edildi'

"150 yıllık köklü bir kurum olan Yargıtay'ın iletişim stratejisi, yargıya ilişkin sorunların şeffaf ve önyargısız ortamlarda tartışılmasını öngörmektedir" denilen açıklamada, ülkedeki tüm baro başkanlarının adli yıl açılışına davet edildiği belirtildi. Davete nasıl karşılık verileceğinin baroların takdirinde olan konu olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Gönderilen davetiye vesilesiyle Yargıtay’ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır. Yargıtay hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli reformları gerçekleştirmiş ve insan haklarına evrensel düzeyde katkı sağlamıştır. Bu suçlamaları yönelten baroların bir kısmının, Yargıtay’ın öncülüğünde geliştirilen Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi(İstanbul Bildirgesi) dolayısıyla Yargıtay’a yönelik eleştirileri halen kamuoyunun hafızasında olup, 9 Kasım 2018 tarihli basın açıklaması ile halkımız bu konuda bilgilendirilmişti. O tarihten sonra İstanbul Bildirgesi 13-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Birleşmiş Milletler Suçun Önlenmesi ve Ceza Adaleti Komisyonunun 28. Oturumunda kabul edilmiş, 23 Temmuz 2019 tarihinde de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de onaylanmıştır. Dolayısıyla adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtay’a yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Ağustos 2019 Cumartesi 20:17

YORUM YAZ

 • 546454641 ay önce
  Adalet siyasete mi karışıyor siyaset mi adalete buyrun
 • A demA dem1 ay önce
  Cumhurbaşkanının partili olması, tarafsızlık niteliğini yitirmesi nedeniyle yargının CB külliyesinde tören yapması doğru değildir. Keza hakim ve savcı kuralarının çekiliş törenlerinin yapılması da doğru olmamıştır. Yargı idare ile mesafesini korumalıdır. Bu tür törenleri yapacak bir binaya da sahip olmalıdır. Adalet hepimiz için gereklidir ve CB dahil kimsenin ayağına gitmelidir. Nasıl ki, Fatih Sultan Mehmet'in ayağına gitmemişse!...
 • TülünTülün1 ay önce
  İnsan hakları bildirgesine sahip çıkmadılar..öyleyse onlar haksız biz haklı..bu mudur savunman Ey Yargıtay..yazıklar olsun..hukuk olmuş guguk..zaten Yargıtay üyelerinin de nasıl atandığı belli..Allah sonumuzu hayır etsin..
 • fetösavarfetösavar1 ay önce
  ya saray saray diye osmanlıyı geri getirdi bu chp. ooolum saray değil külliye, padişah değil reis, ama çok arzu ederseniz önümüz müsait. reis de uygun gördü mü osmanlı veliahtları var saraya...
 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  41 baro katılmıyor
 • Leyla Leyla 1 ay önce
  Kutlamalarin nerede yapildigi degil nasil yapilacagi ve icerigi onemlidir bunun disindaki soylemler ve karsi cikmalar siyasi bir davranistir ne yazikki bu barolar baskani hepbunu yapiyor.o zaman o devletin verdigi cübbeyicikarsin siyasete soyunsun boyunun ölçüsünü o da alsın .devletin cübbesiyledevlete karşı gelmeksorgulanması gereken bir durumdur.
 • Nadir BabaNadir Baba1 ay önce
  Yargı erki şekli hususlara daha çok dikkat etmeli. Örneğin törenleri başka bir yerde yapabilir veya çay toplamaya gitmeyebilirlerdi. Barolara gelince; meslek örgütü mü yoksa belirli bir ideoloji ve partinin arka bahçesi mi olduklarına karar vermeleri gerekir. Mesleki faaliyetlerden daha çok politik faaliyetler yürütmek baroları ve diğer meslek örgütlerini de yıpratıyor. Kavga etmek kolay, zor olan birlikte birşeyler üretmek.
 • Katılmayan Barolar.Katılmayan Barolar.1 ay önce
  KatılmayanBaroları tebrik ederim.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019