Siyonist ve haçlı işgaline karşı Müslümanların son şansı

Kutsal belde Kudüs’e yönelik yeni siyonist işgal planı ve Filistin halkına ağır saldırılara karşı İsrail Büyükelçisi’ni kovan Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) yarın İstanbul’da toplayacak. Müslüman ülke temsilcilerinin güçlü bir ses vermesi gerekiyor. ABD ve İsrail’in coğrafyamızı hedef alan yıkım planlarına karşı bu toplantı belki de son fırsat olacak.

17 Mayıs 2018 Perşembe 07:22
Siyonist ve haçlı işgaline karşı Müslümanların son şansı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Gazze'deki katliamı görüşmek üzere yarın İstanbul'da olağanüstü toplanacak. Türkiye'nin dönem başkanlığındaki zirvede, küresel işgalcilere karşı 'kınama' mesajlarının ötesinde güçlü yaptırım kararlarına imza atılması gerekiyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Türkiye'nin dönem başkanlığında yarın olağanüstü toplanacak. İslam dünyası, 30 Mart’tan bu yana aralarında bebeklerin, engellilerin yaşlıların ve kadınların da olduğu 100’ü aşkın Filistinliyi katleden İsrail’in soykırımına karşı toplanacak İİT’den artık laf değil icraat bekliyor. Kuruluş sebebi Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü korumak olan İİT, yarın sadece kınamakla yetinirse Ortadoğu’ya benzin dökecek. Büyükelçiliğini Kudüs’ü taşıyan ABD ve İsrail’in birlikte yürüttüğü ve Ortadoğu’yu ateşe atacak büyük yıkım projesini önlemek için İİT toplantısı kaostan önce son çıkış anlamı taşıyor. İslam dünyası, Kudüs’ü, Müslümanların onurunu ve bölgenin geleceğini kurtaracak caydırıcı kararlar alınamazsa geriye dönüşün mümkün olmayacağına dikkat çekiyor. İİT, yarın kendi geleceğini de oylayacak. 13 Aralık'ta Kudüs konulu toplantıda sağlanan İslam ülkeleri birlikteliğinin yarınki zirvede de güçlü olarak gösterilmesi bekleniyor. Bu doğrultuda başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yoğun diplomasi trafiği yürütüyor.

O HESAPLAR MASADA

Zirvede ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından 13 Aralık 2017'deki olağanüstü zirvede alınan kararlar ve bugüne kadar yürütülen diplomatik çalışmalarda gelinen son aşama ayrıntılı olarak değerlendirilecek. Kudüs'teki büyükelçilik açılışını protesto eden Filistinlilerin İsrail askerlerince katledilmesi İİT üyelerince ağır bir dille kınanacak. Büyükelçilik açılışı üzerinden ABD ve İsrail'in bölgedeki planlamaları da detaylı olarak masaya yatırılacak.

GÜÇLÜ KARAR VAKTİ

İsrail'in insanlık dışı saldırısının ağır bir dille kınanacağı İİT zirvesinde Avrupa'dan ilgili kurumlar, insan hakları ve barışın tesisi için çalışan uluslararası kuruluşlar da göreve çağrılacak. Ancak coğrafyamızda yaşanan son gelişmelere bakıldığında çok daha güçlü kararlara imza atılması gerekliliği öne çıkıyor. İslam coğrafyasına yönelik batı kaynaklı son müdahalelerle birlikte değerlendirildiğinde konu, sadece Filistin ve Kudüs sorunu olarak değil, Müslüman coğrafyasına yönelen bir tehdit olarak algılanıyor. Filistin halkını ve halkın meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceği, hatta tehdit olduğu vurgulanıyor. Bu yüzden İİT zirvesinde kınamanın çok daha ötesinde ortak yaptırım kararları atılması bekleniyor. ABD ve İsrail'e karşı 'etkili' adımların atılması için bu seferki zirveye, İİT'nin itibarını kurtarma adına son şans gözüyle bakılıyor.

(Yeni Şafak)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 07:22

YORUM YAZ

 • sgfgsgfg8 ay önce
  BOŞ YERE TOPLANACAKALR SADCE KINAMA CIKACAK ONDAN SONRA CAY İÇİM GİDCEKLER AYNİ TAS AYNİ HAMAMTUM İSLAM ELMİNİ TOPLAYİN BİRTANE İSRAİL ETMZNEDEN FİLİSTİNİ SİLAHLANDİRMİYORSUNUZ BU İŞLER LAFLA OLMAZ HADİ NERDE O BABA YİGİTLER
 • Ayyıldız Ayyıldız 8 ay önce
  Siz bir şey bekliyormusunuz gerçekten. Ben hiçbir şey beklemiyorum. Dağ fare doğurur, biz de hayal kırıklığı yaşarız. Boşuna kendimizi kandırmayalım.
 • KULKUL8 ay önce
  HER YERDEN LANET MESAJLARI VERİLİYOR AMA BAKANIMIZ TİCARİ ANLAŞMALARI FESHETMEMİZİ İSTEMEK FIRSATÇILIKTIR DİYOR MUHALEFETE ? UYANIN ARTIK HÜKÜMETLER MİLLETLERİ DÜŞMAN EDİP MALI GÖTÜRMEYE DEVAM EDİYORLAR .
 • hamidohamido8 ay önce
  İslambirliğinin kurulması 3. dünya savaşının engellenmesi için önemlidir. Beni israil syonıstler 3. dünya savaşını çkarmak için elinden geleni yapıyor. Çünki onlara göre büyük israil imparatorlunu kurmak ortatadoğuda çıkacak büyük bir savaşa bağlı. suud un mısır ın bae lerinin yönetimini elinde tutan satılmışlarınan da islam birliğini kurmak hayal gbi birşey.
 • SERKANSERKAN8 ay önce
  Yine bir araya gelip boğaz turu yapıp akşam iftar yapıp yine kınarlar sonra hepsi ülkelerine döner .... Her zaman olan olay bu sadece kınar geçerler bizde çıkarız bağırırız çağırırız madem öyle kardeşim Yahudi kuruluşları tarafından Cumhurbaşkanımıza verilen onur ödülü derhal kendilerine geri verilme... Ülkemiz üzerinden israile gecen akaryakıt sevkiyatı durdurulmalı ama durduulmaz 5 milyar dolar geliyor ülkemize olsun masumlar ölsün önemli mi .... Neden İsrail vatandaşları benim ülkeme vizesiz elini koluna sallayarak gelirken Filistinli kardeşlerime vize uygulanıyor hiç düşündün mü MÜSLÜMAN
 • 040604068 ay önce
  Tek çare haması silahlandırmak ..buda cesaret ister
 • Osman19Osman198 ay önce
  Butun islam ulkeleri, ABD ve İsrail elcilerini gonderse, gonderemez! Elcileri sınır dışı etmeleri demek= kendi idam fermanlari demek olur..Cunki Erdogan haric hepsi ABD/Londra'dan tayin edilmislerdir. Abd ve Londra Yahuda'nin yatagidir
 • sedatsedat8 ay önce
  haçlı seferine dur densin islam ülkeleri Israil abd elçilerini çeksin onlara nota verilsin ekonomik yaptırım suud un elinde parasını çeksin abd den petrolü silah olarak kullnasın
 • DoktorDoktor8 ay önce
  Gevuru BOYKET etmeden hiçbir sorunumuz çözülemez. Müslümanların ortak vazifesidir bu.
 • AlimAlim8 ay önce
  Yarın yeni kapı miting alanında saat 15 te bulusalim inşallah.
 • Gerçekçi olalımGerçekçi olalım8 ay önce
  Gazze'ye Türkiye öncülüğünde Filistin Devletinin davetlisi olarak Müslüman ülkelerle beraberbir askeri güç bulundurmadikca bu problem çözülmez.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ocak 2019