Unuttuğunuz şeyleri hatırlamanın yolları

Hafızamız bazen bizi zorlayabilir. Birkaç püf noktası hafızanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Nimonik araçlar ve etkili not alma gibi bazı hafıza tekniklerini kullanmak beyninizi çalıştırarak hatırlama yetinizi arttırır.

18 Mayıs 2018 Cuma 14:11
Unuttuğunuz şeyleri hatırlamanın yolları

NİMONİK ARAÇLAR

Nimonik araçlar bilgiyi hatırlamak için kullanılan etkili ve çoğunlukla eğlenceli yöntemlerdir. Nimonik yöntemler, kısaltmalar gibi ipuçlarını kullanarak hatırlanmak istenen bilgiyi farklı kaynaklarla ilişkilendirir. Örneğin, HOMES (Evler) Amerika'daki büyük gölleri hatırlamak için kullanılan bir kısaltmadır. HOMES kelimesinin baş harfleri Huron, Ontario, Michigan, Erie ve Superior göllerini temsil etmektedir. Her kelimenin ilk harfinin önemli bir gerçeği temsil ettiği cümleler de kurabilirsiniz. Örneğin, hatırlamak istediğiniz bir müzeik notasıysa "Every Good Boy Fudge Deserves Fudge." nimonik cümlesini kullanabilirsiniz. Her kelimenin baş harfi, E, G, B, D ve F; hatırlamanız gereken notalardan oluşmaktadır. Nimonik yöntemler hatırlamayı kolaylaştırmak için aynı zamanda "Bin dört yüz doksan ikide, okyanusu geçti Colombus Dede" gibi kafiyeleri de kullanır. Öte yandan, görsel ipuçları da fikirler ve resimleri ilişkilendirmek için kullanılabilmektedir. Mike adlı bir kişinin adını hatırlamak için, örneğin, elinde bir mikrofon tuttuğunu hayal edebilirsiniz.

NOT ALMA

Önemli bilgileri yazmak hatırlamanın etkili yollarından biridir aynı zamanda sonradan kontrol edebilmenize de olanak sağlar. Birşeyi yazmak beynin onu unutmamasına yardımcı olur. Bir araştırma ders boyunca not alan öğrencilerin, almayanlara göre daha çok şey hatırladığını ortaya koymuştur. Yazmak özünde, beynin hali hazırda öğrendiği bir bilgiyi yeniden öğrenmenin bir yoludur. Örneğin, profesörün yaptığı konuşma esnasında verdiği önemli bir bilgiyi duyduğunuzda beyniniz bu bilgiyi emer. Duyduğunuz bu bilgiyi daha sonra bir de yazarsanız, beyniniz aynı bilgiyi ikinci kez, ancak bu sefer farklı bir şekilde yeniden işlemiş olur. Notlarınızı yeniden okursanız, sözkonuzu bilgi beyninize üçüncü defa alınmaktadır. Cebinizde veya çantanızda hatırlamanız gereken önemli şeyleri karalayacağınız bir not defteri tutmak ve ihtiyacınız olduğunda listeler hazırlamak ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi kolayca hatırlamanızı sağlayacaktır.

DİĞER İPUÇLARI

Hatırlamanız gereken şeyleri unutmamak için kullanacağınız püf noktaları size yardımcı olsa da, beyninizi mutlu ve sağlıklı tutmanız da en az o kadar önemlidir. Çok fazla strese maruz kalınması, beynin hafızayı kontrol eden bölümüne zarar verebilen stres hormonu kortizol ve diğer enzimlerin salgılanmasına sebep olarak kişinin hafızasını olumsuz etkileyebilmektedir. Düzenli egzersiz beyin fonksiyonlarının iyi çalışması için önemlidir. Egzersiz beyne giden kan akışını ve oksijeni artırırken aynı zamanda etkili bir stres azaltıcı etmendir. Öğrenmeye elverişli ortamlarda ders çalışmaya gayret edin. Televizyon gibi dikkatinizi dağıtabilecek unsurlardan kaçının ve önemli bilgileri aç veya yorgun olduğunuz zamanlarda öğrenmeye çalışmayın.

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 14:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ocak 2019