Üniversiteler tercih günlerine hazır

Üniversiteler bu yılki tanıtım programlarında dageçmiş yıllardaki tecrübelerini yansıtıyor. Bir çoğu ağırlıklı olarak geçen yılki slogan ve mesajlarını kullanırken, yeni solukla adaylara seslenenler de var. Sınav sonuçlarının açıklandığı pazartesi gecesinden bugüne kadar hareketlenen yerleşkelerde asıl canlılık, tercihlerin ÖSYM’ye resmen iletilmeye başlanacağı salı günü ve sonrasında hissedilecek.

05 Ağustos 2018 Pazar 18:31
Üniversiteler tercih günlerine hazır

14 Ağustos akşamına kadar devam edecek olan tanıtım günlerinde şehir dışından gelecek adaylara yurtlarını açan da var, ücretsiz servis sağlayan da. Bu yılki tanıtımlarda internet dünyasının tüm imkânlarını seferber eden üniversiteler aday kapma yarışının da farklı söylemler geliştirdi. ‘EN İYİSİ BENİM’ demenin sorumluluğunu taşıyarak adaylara seslenenler kadar sadece ‘kontenjanım dolsun da gerisini düşünürüz’ düşüncesiyle hareket edenler de oluyor. En az 600 bin lira ile 3 -4 milyon lira arasında değişen tanıtım bütçelerini yıl boyunca kullanan üniversiteler; radyo, televizyon, gazete, sosyal medya, internet portalları, fuarlara katılım ve açık hava ilanları ile aday çekme yarışına katıldı. Bu yılki yarışta internet ile Açıkhava ilanlarının öne çıkması dikkat çekti.

Adaylara yakın markaj

14 Ağustos akşamına kadar akademisyenleri, mezun öğrencileri ve diğer görevlileri ile aday öğrencilere sunumlar yapacak olan üniversiteler , ‘neden bizim üniversite tercih edilmeli?’ sorusuna en iyi cevabı verme yarışında olacak. Kampuslara gitmek isteyen adaylar için ücretsiz servis imkânları bu hafta da sağlanacak. Hedefinde, adayları yakın markaja alıp en iyi puanlı öğrenciyi kapma planı olanlar burs, beslenme, barınma, spor, sağlık ve sosyal imkânlarını bir bir yerinde anlatıyor. Fakültelerin sınıf ve laboratuvarlarını öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gibi pek çok konuda bilgilendirme yapan akademisyenler ise açıklanan puanlar ve yeni uygulamalara göre bilgilerini güncelleyerek adaylara sesleniyor.

sosyal medya baştacı oldu

Özellikle vakıf üniversiteleri arasındaki rekabetin zirve yaptığı bugünlerde sosyal medyanın etkisi de net bir şekilde görülüyor. Kurulan özel ekipler, sosyal medya üzerinden adayların tüm meraklarını gideriyor. Şehir dışından gelen öğrenci adaylarını aileleriyle birlikte kampus içinde ağırlayan hatta yurtlarında ücretsiz konaklatan üniversiteler de var.

Fuar dopingi

Bu yılki Üniversite Tercih Fuarları adayların hayal edip düşündükleri fakülteyi tanıyabilmeleri için büyük bir fırsat oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üniversitelerin yoğun olduğu iller dışında düzenlenen fuarlara akın eden Anadolu gençleri, Türkiye genelindeki vakıf ve devlet üniversitelerini ile meslek yüksekokulları ve yurtdışından uluslararası üne sahip üniversiteleri tanıma imkânı buldu. Haftasonu İstanbul’da devam eden fuarı fırsat bilen adaylar arzu ettikleri üniversitelerin standlarında sordukları sorulara cevap buluyor. Adayların tüm üniversitelerle yüz yüze görüşebildiği fuarlarda üniversite Rektörleri ile tanışma toplantıları, akademisyenlerle soru cevaplı görüşmeler, doğru tercihin püf noktaları, yeni kurallar, meslek seçimi, kariyer planlama seminerlerine katıldılar.

KUSURSUZ KARİYER OLUR MU?
Üsküdar Üniversitesi, Üniversite Tercih Fuarında üniversite adaylarına yol gösteriyor. Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, tercih yapacak adaylara “Kusursuz Kariyer Yoktur” başlıklı bir seminer veriyor.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde önceki gün başlayan ve bugün sona erecek olan üniversite Tercih Fuarı adaylarla buluşma noktası oldu. Adaylar, Üsküdar Üniversitesinin standını üç gün boyunca 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret etti. Üniversitenin uzmanları, adaylara rehberlik hizmetinin yanı sıra bölümler hakkında bilgi verdi. Bugün 12:30-13:00 saatleri arasında Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy aday öğrencilerle buluşacak. Prof. Dr. Atasoy, tercih yapacak adaylara “Kusursuz Kariyer Yoktur” başlıklı bir seminer verecek.

Günün Özeti

Günün Özeti