"Umut Otobüsü"nün down sendromlu gençleri sahne aldı

AB destekli proje kapsamında eğitime alınan down sendromlu 18 genç, "Umut Otobüsü" adlı tiyatro oyununu sahneledi

20 Haziran 2019 Perşembe 19:56
"Umut Otobüsü"nün down sendromlu gençleri sahne aldı

İZMİR (AA) - Uşak Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen ve Avrupa Birliğince (AB) desteklenen projede eğitim alan down sendromlu 18 genç, "Umut Otobüsü" adlı oyunla sahneye çıktı.

Yaşar Üniversitesi Salonu'nda oyunlarını sahneleyen gençler, bir gencin ormanda kaybolmasını ve umuda yolculuğunu Selda Uzunkaya'nın kaleminden anlatan öyküyle izleyicilerden alkış aldı.

Avrupa'nın farklı ülkelerinde hayata geçirilen In Orchestra Projesi'nde 3 yıl boyunca eğitim alan 18-35 yaş arası gençler, 28-29 Haziran'da da aynı oyunu İtalya'nın Floransa kentindeki Sanat Festivali'nde sahneleyecek.

- Floransa'dan sonra Milano

Proje Koordinatörü Uşak Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meral Özçınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Floransa'daki Sanat Festivali'nin ardından Milano'ya geçip oyunu sahneleyeceğiz. Çok çalıştık, finale geldik. Her çocuk kendini ifade edecek bir yöntem geliştirdi. Bunu bir son olarak görmüyoruz. Projelerimiz devam edecek." dedi.

Uşak Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen ve Dokuz Eylül ile Yaşar üniversitelerinden öğretim üyelerinin yer aldığı projeye, İzmir Down Sendromu Derneği de destek veriyor.


Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe 19:56

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Temmuz 2019