Uluslararası ajanslar son dakika koduyla geçti... Arap güçleri saldırı başlattı! Şimdiye kadar ki en ağır...

Suudi Arabistan'ın liderliğindeki Arap güçleri Husi güçlerine karşı "şimdiye kadarki en ağır saldırı"yı başlattı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 14:51
Uluslararası ajanslar son dakika koduyla geçti... Arap güçleri saldırı başlattı! Şimdiye kadar ki en ağır...

Suudi Arabistan'ın liderliğindeki Arap güçleri Yemen'de iktidarı elinde tutan Husi güçlerine karşı "şimdiye kadarki en ağır saldırı"yı bugün başlattı. Arap güçleri, ülkenin en büyük liman kentinini bombalıyorlar... Reuters son dakika kodlu haberi şimdiye kadarki en ağır saldırı olarak duyurdu.

Reuters haber ajansının haberine göre, İran destekli Şii Husi militanlarına "boyun eğdirmeyi" amaçlayan saldırı şu anda dünyada yaşanan en ağır insani krizi daha da ağırlaştırabilir.

Arap savaş uçakları ve savaş gemileri, Hodeyda limanının güneyinde mevzilenen Yemen ordusu ve yabancı askerlerin sürdürdüğü kara harekatını desteklemek için Husi mevzilerini ağır bombardımana tutuyorlar.

İran yanlısı Husilere karşı üç yıl önce Yemen savaşına dahil olan Arap ülkeleri ilk kez böyle büyük bir limanı ele geçirmek için saldırı başlattılar.

Husi güçleri, başkent Sanaa ve nüfus yoğunluğu yüksek olan pek çok yerleşim bölgesine hâkim.

Birleşmiş Milletler, bu saldırının, bölgenin en yoksul ülkesi olan Yemen'de zaten son derece umutsuz durumda olan yaşam koşullarını daha da kötüye götüreceğinden kaygılı.

Hodeyda ve çevresinde 600,000 kişi yaşıyor. Hodeyda limanı, 8.4 milyon kişinin açlık sınırına dayandığı ülkedeki halka gıda ulaşımı için en kritik önemdeki nokta. Arap ülkeleri ise, İran yanlısı Husileri müzakereye zorlayacak kesin bir zafer peşindeler. Bu ülkeler Hudeyda limanını ele geçirirlerse ulaşımı açık tutacaklarını ve limana ithal mal girmesini serbest bırakacaklarını söylüyorlar.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, el altından ve diplomatik yollardan Arap koalisyonunu destekliyor ve her yıl bu ülkelere milyarlarca

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 14:51

YORUM YAZ

  • kalelikaleli7 ay önce
    güya müslüman bozuntusu alçaklar.israil amerika ingiliz halinize ne de kıs kıs gülüyordur.şu mübarek günlerde derdiniz ne ne biçim müslümanlık bu.kancık köpeklik sizin yaptığınız.israilden altınıza kakaladınız orada israil devleti oluştu.hepinizi bir gecede yok edecek hale geldi.siz debdebe içinde miskin miskin yaşarken israil orada süper güç oldu.alçaklar yemeni yok ettiniz ne kaldı ki.gücünüz birbirinize yetiyor.
  • NezirNezir7 ay önce
    O saldıranlar Arap olabilir ama, onlar sinonist pionlarıdır, önce terör örgütü kuruyor, sonra pionlarını onun üzerine gönderiyor, sionistler bunu hep yaptılar. Ölende öldürende sionistlerin kullandığı maşalardır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019