• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şenocak: Ulemaya iftira etme İslamoğlu

Yeniakit Publisher
2014-10-27 20:47:00 - 2014-11-01 12:57:01
Şenocak: Ulemaya iftira etme İslamoğlu

Mustafa İslamoğlu'nun, "Ahmed b. Hanbel, Hadis kitabı Müsned'ten zalim devlet başkanları ile alakalı hadislerin tamamını çıkarmıştır. Bu durum hadislerin vahiy olamayacağının kanıtıdır." şeklindeki iddialarına İhsan Şenocak Hoca'dan cevap geldi.

İhsan Şenocak Hoca sohbette 51 ciltten oluşan Müsned'ten zalim sultanlara itaat edilmemesi ile alakalı hadislerin bir kısmını numarasını vererek okuyarak, "Bunlara haber gönderdik, ulemayı aşağılamayın, onlara iftira etmeyin, siz böyle yapınca Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyenler, sizin sözünüzden hareketle Ehl-i Sünnet alimlerine hakaret ediyor. Geliniz bu ümmet nasıl elindeki kelepçeleri parçalar, yeniden Üsküp’ten Patani’ye kadar yekvücut olur onu anlatalım, gençliğe ulema ile hesaplaşmayı değil, ümmeti kurtarmayı hedef olarak gösterelim. Ama buna yaklaşmadılar. Ömrü zalim sultanlara karşı direnişle geçen Ahmed b. Hanbel’e bu iftirayı atarak onu itibarsızlaştırmaya teşebbüs ettiler." ifadelerini kullandı.

Şenocak, Ahmed bin Hanbel’in Müsned’in de zalim sultanlara itaat edilmemesine dair çok sayıda hadis olmasına rağmen İslamoğlu’nun Ahmed b. Hanbel’in bunları çıkardığını söylemesine dair, "İslamoğlu Kardeşimiz ya Müsned’i hiç okumadan Ahmed b. Hanbel’e iftira ediyor ya okuyor ama yeteri derecede ilmi altyapısı olmadığından bu hadisleri anlayamıyor ya da birileri adına çalıştığından dolayı anlamasına rağmen çarpıtıyor. Avam nazarında Ehl-i Sünnet ulemasını zalimlerin payandası gibi göstererek onları itibarsızlaştırıyor.”. İhsan Hoca’nın Müsned’in ciltlerini kameraya göstererek yaptığı bu açıklama karşısında İslamoğlu’nun hatasından dönüp-dönmeyeceği merak ediliyor." diye konuştu.

İşte İhsan Şenocak’ın hadis dersindeki o bölüm:

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23