"Türklerin yaptıkları yardımlarla paylaşmayı öğreniyoruz"

Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları birçok Nijeryalı için örnek teşkil ediyor- Abu Kuhafa Cami İmamı Ebubekir ibn Ebubekir: - "Türklerin burada yaptıkları yardımlarla çoğumuz paylaşmayı öğreniyoruz"- Çiftçi Hacer Osman: - "Türkler bize su kuyusu açarak yardım etti, biz de bu suyu komşu köylerle paylaşacağız"

23 Mayıs 2019 Perşembe 11:02
"Türklerin yaptıkları yardımlarla paylaşmayı öğreniyoruz"

ABUJA (AA) - GÖKHAN KAVAK/ADAM ABU BASHAL - Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da Türk sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen insani yardımlar birçok Nijeryalı için örnek oluyor.

Ülkenin pek çok bölgesinde gıda paketi dağıtan, su kuyusu açan ve eğitim faaliyetleri düzenleyen Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ihtiyaç sahibi Nijeryalılara ulaşırken birçok Nijeryalı için de örnek teşkil ediyor.

Abu Kuhafa Cami İmamı Ebubekir ibn Ebubekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Oruç tutan insanı doyurmak çok sevap, ancak Nijeryalıların çoğu bunu yapmıyor. Türklerin burada yaptıkları yardımlarla çoğumuz paylaşmayı öğreniyoruz." dedi.

Türklerin birkaç senedir ramazan ayında kendilerine iftar için yemek dağıttığını dile getiren Ebubekir, "Nijerya'da çok zengin insan var, su kuyusu açabilir veya halkı için yardımlar yapabilirler ancak, paylaşmayı bilmedikleri için sadece kendilerini düşünüyorlar ama Türklerin yaptığı yardımlar, buradaki insanların düşüncelerini değiştiriyor ve onları da kendi halkı için bir şeyler yapmaya zorluyor." diye konuştu.

- Türkiye'den kilometrelerce uzakta yeşeren fidanlar

Ülkelerinden kilometrelerce uzakta Nijerya'da su kuyusu açan, öğrenci yetiştiren ve ihtiyaç sahiplerine yardım eden Türklerin çalışmaları sayesinde paylaşmayı öğrendiklerini dile getiren Ebubekir, "Bir yabancı bize yardım ediyorsa biz de elimizdekileri, ihtiyaç sahipleriyle paylaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Mesela iki tane hurmaya sahip olan bir kişi, yanındakiyle paylaşmayı çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Ebubekir, "Türklere, bize yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretmelerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun." dedi.

Çiftçi Hacer Osman, "Türkler bize su kuyusu açarak yardım etti, biz de bu suyu komşu köylerle paylaşacağız." ifadesini kullandı.

Nijerya'da ekonomik durumu iyi olan çok fazla insan olduğuna dikkati çeken Osman, birçoğunun ülkedeki ihtiyaç sahibi insanlarına yardım etmekten kaçındığını söyledi.

- "Türkler bize iyilik yapıyorsa neden elimizdekini komşumuzla paylaşmayalım"

Osman, yıllardır su sıkıntısı çektiklerini belirterek, "Temiz suya erişebilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorduk ve paran olmadan da su alamıyordun, veresiye bile vermiyorlar. Ama çok şükür bu sene bizim de su kuyumuz oldu." dedi.

Türklerin yardımseverliklerini örnek aldıklarını ifade eden Osman, şunları kaydetti:

"Çok şükür yardımsever Türkler, uzaktaki ülkelerini bırakarak bize yardım etmek için buraya kadar geldiler. Hem bize yardım ediyorlar hem de birbirimize yardım etmemiz gerektiğini bize anlatıyorlar. Türkler bize böyle bir iyilik yapıyorsa neden elimizdekini komşumuzla paylaşmayalım. Ayrıca su kuyusu dışında bize bu mübarek ayda gıda yardımlarında da bulundular. Allah onlardan razı olsun."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 11:02

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    27 Haziran 2019