AB'nin Türkiye'ye yönelik Doğu Akdeniz yaptırım planı ortaya çıktı!

Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Avrupa Birliği tarafından Türkiye ile Gümrük Birliği görüşmelerinin askıya alınabileceği belirtildi.

18 Haziran 2019 Salı 13:09
AB'nin Türkiye'ye yönelik Doğu Akdeniz yaptırım planı ortaya çıktı!

Bloomberg'in bildiri taslağına dayandırdığı haberinde, AB hükümetlerinin Gümrük Birliği'nin modernizasyonuna dair Türkiye ile yapacağı görüşmeleri dondurmaya konusunda karar verdiği belirtildi.

Taslakta ayrıca sondaj faaliyetlerinin devam etmesi halinde gerilimin artabileceğinin sinyali verildi, "AB, Kıbrıs ile tam dayanışma içinde ve uygun bir şekilde cevap vermeye hazırdır" ifadeleri kullanıldı.

Taslağın onaylanması bekleniyor

Taslakta, AB ile Türkiye arasındaki üyelik görüşmelerinin de durakladığı hatırlatıldı. Taslağın, AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanması bekleniyor.

Çipras tehdit etmişti

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, pazar günü bir açıklama yaparak Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine karşılık AB’den yaptırım talep edebileceklerini söylemişti.

Türkiye ile Rumlar arasındaki gerilim

Türkiye ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında Doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Haziran 2019 Salı 13:09

YORUM YAZ

  • EKOLL EKOLL 1 ay önce
    Devlet aklı her daim aktiftir ve bu aklı kullanabilecek lider baştadır. Endişeye mahal yok. Sadece geri kabul anlaşmasını iptal etmemiz yeterli. Bu durumda hemen havlamaları biter.
  • Hamit Hamit 1 ay önce
    Ne bekliyorsunuz açın sınırları salın 4 milyonu akılları başlarına gelsin incirliğide kapayın yeter artık önüne gelen saldırıyor
  • Ali BULUTAli BULUT1 ay önce
    Sizlere okkalı Osmanlı tokadı vurmanın zamanı geldide geçiyor ama içimizdeki şeytan tohumlarını temizleyemedikki bir türlü

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019