Türkiye'ye kafa tutmaya çalışan Yunanistan alay konusu oldu!

Türkiye’nin gövde gösterisine dönüşen Denizkurdu-2019’u taklit etmeye çalışan Yunanistan, cılız tatbikatıyla alay konusu oldu. İHA yokluğundan mini ‘drone’larla talim yapan Yunan askeri, Ege’de küçük bir alanda Kataigis (Fırtına) Tatbikatı ile Denizkurdu’ndaki gemi sayımızın ancak yarısına erişebildi.

16 Haziran 2019 Pazar 08:25
Türkiye'ye kafa tutmaya çalışan Yunanistan alay konusu oldu!

Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin yıllık planlı tatbikatlarından Kataigis (Fırtına)-2019, 9-14 Haziran tarihleri arasında Ege Denizi’nde icra edildi. Türk donanmasının Mavi Vatan-2019 ve Denizkurdu-2019 Tatbikatlarının ardından Atina, Kataigis’le Türkiye’nin Denizkurdu’nu taklit etmeye çalıştı. Denizkurdu-2019 Akdeniz ve Karadeniz’in yanısıra tüm Ege sularında icra edilirken, Yunan donanmasının en büyük tatbikatlarından biri olarak gösterilen Kataigis, yani Fırtına, hem sadece Ege güneyiyle sınırlı kaldı hem de Yunanlıların askeri imkanlarının ne denli ‘cılız’ olduğunu gözler önüne serdi. Yeni Şafak'ın haberine göre tatbikata katılan Yunan muharip gemilerinin sayısı Denizkurdu’ndaki Türk savaş gemilerinin ancak yarısı kadar olabildi. Denizkurdu’nda Türk Deniz Kuvvetleri’nin 19 hücumbotunun tamamı tatbikata katılmıştı. Ayrıca donanmanın modern ANKA ve Bayraktar İHA’ları Ege semalarında sürekli kol gezmişti. Buna mukabil Yunanlıların kendi tatbikatlarında uçurabildiği yegane İHA’ları, minik ‘drone’lar oldu.

O kampanyalar fos çıktı

Kataigis Tatbikatı’nın senaryosuna bakıldığında Yunan kurmaylarının, 13-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında icra edilen Denizkurdu-2019 Tatbikatını örnek alarak Kataigis’i planlamaya çalıştıkları açıkça görüldü. Yunan Genelkurmayı, büyük çaplı Denizkurdu-2019’un sadece Ege Denizi’ndeki basit bir bölümünü kurgulayabildi. Böylece komşu ülkenin, kısıtlı imkan ve kabiliyetleriyle kapsamlı bir tatbikat dizayn edemediği de görülmüş oldu. Türk donanması Denizkurdu’nda 85 gemiyle tüm Türkiye sahillerini kapsayacak şekilde 33 limanı ziyaret ederken, Yunanistan tarafından çok büyük reklam ve algı kampanyası yürütülen Kataigis Tatbikatı’nda ise sadece 14 limana 22 gemi ile ziyaret planlanabildi. Yine liman ziyaretleri de sadece Güney Ege ile sınırlı kaldı.

Mukayese edilemez güç

Mavi Vatan-2019 ve Denizkurdu-2019 ile 462 bin kilometrekarelik Mavi Vatan’da büyük güç gösterisi yapan Türk Deniz Kuvvetleri son 3 ayda mükemmel harp oyunlarına imza atmıştı. Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de eşzamanlı gerçekleştirilen Mavi Vatan ile Denizkurdu Tatbikatları; donanmanın yüzer, uçar ve dalar birliklerinin tamamına yakınının, bütün kıyı birlikleri ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun katılımıyla düzenlenmişti. Bu haliyle Kataigis ne Mavi Vatan ne de Denizkurdu ile mukayese edilebildi. Bu arada Türk donanması, 9-14 Haziran tarihleri arasındaki Kataigis Tatbikatı’nı olası tahriklere karşı yakından takip etti.

Adım adım takip edildi

Türkiye’nin tatbikatlarını kopyalamaya çalışan Yunan donanması, Kataigis süresince su üstünden, su altından ve havadan kesintisiz takip edildi. Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerimizi koruyan Türk Deniz Kuvvetleri, Kataigis’i neredeyse tatbikata katılan Yunan gemileriyle aynı sayıda fırkateyn, korvet, hücumbot, karakol gemileri, denizaltılar, deniz karakol uçakları ve deniz helikopterleri ve İHA’larla kesintisiz olarak izledi. Komşunun denizdeki her hareketini adım adım izleyen Türk gemi ve hava araçları, kendisiyle boy ölçüşemeyecek yetersizlikte kalan Yunan donanmasına adeta şu mesajı vermiş oldu: "Suları ısıtmayın, yoksa kendiniz yanarsınız!"

Pentagon'un geri vitesi

S-400 alımından ötürü Türkiye'nin ağır yaptırımlara maruz kalacağını, F-35 projesinin de askıya alınacağını 6 Haziran'da Ankara'ya gönderdiği tehdit mektubuyla ilan eden ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), geri adım atılmadığını görünce tavır değiştirdi. Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Washington ile Ankara arasındaki derin kırılmadan Rusya'nın sorumlu olduğunu iddia ederek, "Rusya için en büyük hediye NATO ittifakında bölünmeler yaratmak ancak böyle bir şey olmayacak, Türkiye ile ilişkilerimiz devam edecek. Biz Türkiye'yle neredeyse 70 yıldır müttefikiz" dedi. Ankara ile temasın kesilmediğini kaydeden Pahon, "Elbette Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmayı iptal etmesini ve NATO'da kullanılan Patriot sistemi almasını istiyoruz" dedi. Benzer sözleri, Pentagon NATO ve Avrupa'dan Sorumlu Sözcüsü Yarbay Mike Andrews de sarf etti. "Türkiye ile stratejik ilişkilerimizi takdir ediyoruz. Türkiye ile iş birliğimiz çeşitli hedefler üzerine kurulu. Anadolu Kartalı tatbikatları gibi Türk güçleri ile ortak tatbikatlar yapılıyor. Türkiye ile koordinasyon F-35 programı ile sınırlı değil" diyen Andrews, S-400 anlaşması iptal edildiği takdirde tüm kararlarının değişebileceğini savundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 08:25

YORUM YAZ

 • Murat Murat 29 gün önce
  America. Turkiye. Arasini. Bozmaz. Neden. Bozmaz. israil. Guvenligi. Turkiyeden. Gelir. incirlik.Kurecik. Radar. Ustu. Kapatirsa.israil savunmasiz.Kalir. Amerika.Bulōf. Yapiyor. Göreçeksiniz. Diyorum
 • Ağzımı bozucam Ağzımı bozucam 29 gün önce
  Miktir git abd müttefikmiş
 • Abdullah MuratAbdullah Murat29 gün önce
  Kafirler arkadaşlarını müttefiklerini çağırırlar, müminler ise zaten birlik ve bütünlük içinde oldukları (malı) için yalnız Allahtan yadım dilerler (dilemelidirler)
 • siyahkedisiyahkedi29 gün önce
  nede olsa ufaktan almiyalim, bunlara herseyi veriyorlar!Dahada gücümüzü gelistirmemiz lazim!yunanlarla kendimizi kiyaslamayalim
 • Abdullah MuratAbdullah Murat29 gün önce
  Yunan diye işi ele alırsanız yanılırsınız Hristiyanlar ve yahudiler birbirlerinin dostudur. Onlar çok dahi olsalar Allah yolunda savaşanlar için karşı tarafın gücünün önemi yoktur. Zaferleri insanlar arasında döndüren o dur Büyük güçlere karşı yardım sağlayacakta odur. Fakat Allah yolunda olmak için onun hükümlerinin ugulanıyor olması şarttır. Allahın küfür hükmü verdiği fiili işleyerek kafir olarak nasıl onun yolunda olduğunu savunabilir ve yardımını isteyebilirsin Kuran hüküm kitabıdır. Evlilik miras adalet yasama yürütme yargı yakalama ticaret yeme içme giyinme vergi dış ilişkiler dost düşman edinme savaş barış müttefik olma tümü için Allahın hükümleri vardır. Kim yüz çevirirse ve böyle hükmetme işine girerse kafir olur(maide44) Cihad ise din Allaha has oluncaya kadar yalnız kafirlerle yapılan ve hiçbir gayri müslimi müttefik edinmeden kafilere karşı yapılan şiddettir. Allahın yolu budur Allah yolunda ölenlere ölü denmez ve bu yolda savaşanlara derece mukafatlar vardır. hayatının tümü din dinin gerçek şerefin ve namusundur. Kurandan bir ayeti inkar edende kafir olur.
 • HarunHarun29 gün önce
  He he hemen inandık, katil köpekler pis teröristler
 • turkturk29 gün önce
  YUNAN AKILLI OLUN GUNDUZ SIZIGECEDE SIZINKILERI AKILLI OLUN KIMSENIN AKLIYLA IS YAPMAYIN.. SIZE GAZ VEREN IYI VERMIS AMACLARI TURKLIYE YUNANISTAN I BIR ILI YAPSIN... AKILLI OLUNNNNNNBAK
 • armaarma29 gün önce
  biz küçük bir devletmiyiz ki habire bizi yunanistanla kıyaslıyorsunuz. o küçük beyinlerinizi değiştirin ve yunanistanı haber yapmaktan vazgeçin.
 • takiitakii29 gün önce
  ALLAH ORDUMUZA ZEVAL VERMESİNBİRDE NÜKLEER GÜÇ OLURSAK PAKİSTAN GİBİ MAŞALLAH
 • Ali KarakeseliAli Karakeseli29 gün önce
  Gemileri bizim yarımız kadarmış. Nüfus 6’da biri. Nasıl matematik bu yahu, bizi cılız çıkardı.
 • Zekeriya gökçeZekeriya gökçe29 gün önce
  Yunanistan bizim eyaletimizde. Siz neyin peşindesiniz? Birileri demeli ab nin sömürüşü yerine yeni bizim eyalet fikri çok yerinde olur.
 • Zeki GedikoğluZeki Gedikoğlu29 gün önce
  yunanlıyla sayısal bazda alay ediyorsak amerikayla bizi kıyaslarsak alayında ötesinde bi durum çıkar
 • AviniAvini29 gün önce
  Bazı ülkelerde devlet başkanlarına darbe yap diğer yandan iftira atarak işgal et sonra deki biz 70 senedir Türkiye ile müftefikiz de/ yıllardır terör bitmiyor sözde müftefikiz özde sinsi bir hastalık bir güruh var /10km den gelipdarbeler yaparak ekonomik kriz çıkartarak ve Türk askerine başına çuval geçirmekle böbürlenemezsiniz Türkiye bunu not etmiştir...!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Temmuz 2019