• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Parmakla gösterilen ülkeye, yumurta ihraç ediyoruz!

Koronavirüs vakalarının başladığı tarihlerde, ultra örnek ülke olarak gösterilen ve "Singapur olamayız, İtalya olmayalım" diye işaret edilen ve kişi başına 100 bin dolar milli gelire sahip Singapur'a şumurta ihracatına başladık. Uzak Doğu'nun önemli ülkelerinden Singapur'a yumurta ihracatına başlayan Keskinoğlu, "Singapur nüfus bakımından küçük bir ülke. Ancak ticaretin döndüğü bir ülke. Singapur'a ihracat yapıldığı an bir bakıma Uzak Doğu'nun kapıları açılmış oluyor" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-09-26 15:05:00 - 2021-09-26 20:22:19
Parmakla gösterilen ülkeye, yumurta ihraç ediyoruz!

Sol çevreler ve AK Parti'den ayrılan bazı egosu şişkin siyasetçiler "Batıyoruz" mavalları okuyadursunlar, Türkiye ihracatta bütün zincirleri kırarak ilerliyor. Su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü, uzun yıllardır hedef pazar olarak belirlediği Uzak Doğu ülkelerindeki çalışmaların meyvelerini topluyor. Süt ürünleri ve tavuk ile Çin'e açılan sektör şimdi de bölgenin köprü görevi gören önemli ülkelerinden Singapur'a yumurta satışı ile giriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonucu Singapur'a ilk kez sofralık yumurta ihracatı Anka Yumurta tarafından gerçekleşti.

Sıradaki hedef Avrupa ülkeleri

Anka Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Keskin Keskinoğlu, AA muhabirine, Ankara'nın Bala ilçesinde 147 bin metrekare alanda 500 bin yumurta üretimi yaptıklarını söyledi.

Yatırımın tamamının devreye girmesiyle günlük ortalama 2 milyon yumurta üretim kapasitesine ulaşacaklarını ifade eden Keskinoğlu, 50'ye yakın ülkeye ihracat yaptıklarını dile getirdi.

Singapur'un nüfus bakımından küçük olduğuna değinen Keskinoğlu, şöyle konuştu:

"Ancak ticaretin döndüğü bir ülke. Singapur'a ihracat yapıldığı an bir bakıma Uzak Doğu'nun kapıları açılmış oluyor. Bakanlık yetkilileri, Singapur ticaret ateşelerimiz de çok uğraştı. Singapur, kahverengi yumurta talep etti. Yumurtalarımızın analizlerini çok beğendiler. İlk yükleme yaklaşık 450 bin adet. Eğer beğenilirse 'Her ay 5 konteyner sizden yumurta alırız' dediler. Bu da yaklaşık 2 milyon 250 bin yumurta demek."

Singapur'un yumurta üretiminin yetersiz olduğuna işaret eden Keskinoğlu, bu ülkenin ihtiyacının büyük kısmını Ukrayna ve Malezya'dan karşıladığını aktardı.

Keskinoğlu, Uzak Doğu ülkelerinin Türk gıda ürünleri için çok büyük bir pazar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Buraya ihracata başladığımızda Singapur'u referans göstererek Hong-Kong'a daha kolay ihracat yapabiliriz. Hong-Kong için de girişimler var. İnşallah Hong-Kong'da da Türk yumurtası raflarda yerini alacak. Yumurta ihracatında alternatif ve güçlü pazarlar oluşturmak önemli. Piliç eti ihracatında da yeni pazarlara yoğunlaştık. Piliç etinde de Avrupa Birliği ülkeleri çok önemli. Çünkü Avrupa ülkelerinde göğüs eti tüketimi fazla. Bizde de kanat, but tüketimi fazla. Bu şekilde tamamlamış olacak. Sektör daha rahat hareket edecek. Bakanlık da çalışıyor. Bunların hepsi bir süreç ve hiçbiri bir anda olmuyor. İnşallah bunları başaracağız. O ülkeleri de listeye ekleteceğiz."

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise, Singapur'a ihracatın başlamasının önemini vurguladı.

Singapur'un alım gücünün bir hayli yüksek olduğunu ifade eden Girit, ülkenin markalı ve kaliteli ürünlere raflarında yer verdiğini dile getirdi.

Girit, "Böyle alternatif pazarlar oluşturarak sektörün elini güçlendiriyoruz. Singapur'u sadece 6 milyon nüfuslu bir ülke olarak düşünmemek lazım. Uzak Doğu ülkelerinin kapılarını açan bir ülke olarak düşünmek gerekiyor." dedi.

Singapur, bir yıl önce Türkiye gündemine, koronavirüs rakamları ile karşılaşıldığında karamsar tblo çizmek isteyen solcu profesörler tarafından sokulmuştu.

Aynı zamanda Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Alpay Azap, "Singapur olamayız, bari İtalya'nın durumuna düşmeyelim" sözleri, Ahmet Davutoğlu'nun gazetesi Karar'da, ve CHP'nin yarı resmi yayın organı Cumhuriyet'te manşete taşınmıştı.. Ancak Türkiye, koronavirüs rakamlarında İtalya'nın durumuna düşmediği gibi, örnek gösterilen Singapur'a da, şimdi yumurta ihracatına başladı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yapacanız işin

İyi halt ettiniz. Zaten yumurta 30 lirsydı şimdi 40 lira olur. İhracatın amacı döviz girdisi sağlayıp enflasyonu düşürmek. Ama bu durumda fiyat artacak. O halde ihrac etmeyin biz daha ucuza yiyelim.
 • Yanıtla

Saffet

Yumurtanın tanesi neden bir TL olmuş
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23