• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye’den dünyaya insanlık dersi

ABD ve Irak yönetiminin Musul’u DAEŞ’ten kurtarma iddiasıyla başlattığı ve şehri yerle bir ettiği operasyonun üzerinden 10 ay geçmesine karşın henüz binaların enkazı dahi kaldırılamadı. ABD’nin Ekim 2017’de terör örgütü PKK ile birlikte işgal ettiği Rakka’da da yine benzeri bir durum hakim. Türkiye’nin ÖSO güçleriyle şehirleri tahrip etmeden gerçekleştirdiği operasyon bölgelerinde ise altyapı ve üstyapı çalışmaları jet hızıyla tamamlanıyor, yerel halk akın akın evlerine dönüyor.

Yeniakit Publisher
2018-03-22 11:51:00 - 2018-03-23 15:39:19
Türkiye’den dünyaya insanlık dersi

Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile egemen güçlere insanlık dersi veriyor. ABD’nin Irak yönetimi ve PKK ile birlikte Musul ile Rakka’ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonların üzerinden 10 ay geçmesine rağmen yerle bir edilen şehirlerdeki enkazın hâlâ kaldırılamadığı, bu nedenle halkın kente girişine izin verilmediği belirlendi. Türkiye’nin Fırat Kalkanı Hârekâtıyla özgürleştirdiği merkezlerde ise altyapı ve üstyapı çalışmaları jet hızıyla tamamlandı, yerel halk akın akın evlerine döndü. Zeytin Dalı Harekâtı ile PKK’dan kurtarılan Afrin’de de ihya çalışmaları şimdiden başladı.

MUSUL VE RAKKA HÂLÂ HARABE

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un sözde DEAŞ’a yönelik operasyon neticesinde Irak merkezi hükümet güçlerince ele geçirdiği Irak’ın Musul kenti hâlâ hayalet kent konumunda.Taş üstünde taş bırakılmayan şehirde, operasyonun tamamlandığı 29 Haziran 2017’den beri bina enkazları kaldırılamadı. Aradna geçen 10 aylık zaman diliminde enkaz kaldırma işlemleri bitirilemedi. Hayatın durduğu şehirde harabe haldeki evlerine dönmek isteyen Musullular da geri çevriliyor. ABD ile PKK/PYD’nin DEAŞ’a karşı Rakka’da gerçekleştirdiği operasyon da Musul’dakinden farksız. 17 Ekim 2017’de işgal edilen Rakka’nın büyük bölümü yakılıp-yıkılmış durumda. Şehrin enkazı 5 aydır kaldırılabilmiş değil.

FIRAT KALKANI BÖLGESİ CIVIL CIVIL

ABD’nin yerel unsurlarla birlikte kadim kentleri harabeye çevirmesinin aksine Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle şehirleri tahrip etmeden gerçekleştirdiği operasyon bölgelerinde altyapı ve üstyapı çalışmaları jet hızıyla tamamlanıyor, yerel halk akın akın evlerine dönüyor. 29 Mart 2017’de tamamlanan Fırat Kalkanı Harekâtı ile hakimiyet kurulan bölgelerde Türkiye’nin desteğiyle yürütülen ihya çalışmaları kapsamında şehirlerin elektrik ve su hatları yenilendi, onlarca okul, hastane ve çocuk parkı inşa edildi, ticareti canlandırmak amacıyla pazarlar kuruldu, yeni dükkanlar açıldı. Cerablus’a PTT şubesi açılarak Türkiye ile bölge arasında alışveriş köprüsü kuruldu. 12 ay önce Türkiye ve ÖSO’nun özgürleştirdiği Cerablus, Azez ve Çobanbey gibi merkezlerde nüfus, Fırat Kalkanı Harekâtı öncesine göre 9 kat arttı.

AFRİN’E ZEYTİN DALI İLE GELEN BAHAR

Fırat Kalkanı sonrası Azez-Cerablus-El Bab hattındaki 2 bin kilometrekarelik alanda gerçekleştirilen ihya seferberliği, Afrin’in teröristlerden arındırılması amacıyla düzenlenen Zeytin Dalı Hârekâtı ile de devam ediyor. Zeytin Dalı’yla şehir merkezi de dahil 304 hedefin terörden arındırıldığı Afrin’de de ihya çalışmaları şimdiden başladı. Bölgede 170 bin kişilik 9 yeni kampın inşasına kısa süre içerisinde başlanacak. AFAD ve Kızılay insani yardımlarla, PKK’dan kurtulan Afrinliler’in yaralarını sarıyor. Terör örgütünün saldırılarında yaralananlar hastanelere götürülürken, Türk sağlık ekiplerince Afrin köylerinde geniş çaplı sağlık taraması yapılıyor.

FARUK ARSLAN

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı