Türkiye'den Bizans'ı 12'den vuracak hamle

Türklere, Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi'nin 948'inci yılı tüm yurtta düzenlenecek törenlerle kutlanacak. 23-26 Ağustos tarihleri arasında Malazgirt ve Ahlat'ta gerçekleşecek etkinlikler kapsamında bu sene ilk kez, Okçular Vakfı öncülüğünde, KKTC'de özel bir program hazırlanıyor. Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama krizi dikkate alındığında bu etkinlik, Rum kesimi ve Yunanistan'a ciddi bir mesaj niteliği taşıyor.

22 Ağustos 2019 Perşembe 14:13
Türkiye'den Bizans'ı 12'den vuracak hamle

26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi, Türk tarihi için olduğu kadar dünya tarihi için de büyük bir önem taşıyor.

Alparslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, "Türklere Anadolu'nun kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe" olarak bilinmesinin ötesinde, Anadolu ve Avrupa coğrafyasında oluşturduğu uzun soluklu etki nedeniyle, Doğu-Batı mücadelesi açısından da farklı anlamlar barındırıyor.

Malazgirt Zaferi'nin, bu sene gerçekleştirilecek, 948'nci yılı kutlamaları da bu bilinçle farklı bir heyecanla düzenleniyor.

Büyük zaferden son zafere: Malazgirt zaferi KKTC'de kutlanacak!

Bu çerçevede, etkinliklerin birinci adımı ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde organize ediliyor.

Okçular Vakfı öncülüğünde, 23-26 Ağustos arasında Malazgirt ve Ahlat ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlikler hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

1071'den, 1571'e..

Okçular Vakfı Kurucu Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan'ın katılmıyla gerçekleşen programda, Anadolu'nun fethi ve Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümünün idrak edileceği etkinlik ve şehitleri anma töreni hakkında bilgi verildi.

Kıbrıs'ın 1571 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde fethedildiği ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla uğrunda mücadele edilen bir toprak parçası olduğu dikkate alındığında etkinliğin anlamının bir kez daha arttığına dikkat çekildi.

"Malazgirt törenleri de Çanakkale anma törenleri gibi olacak"

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, "Ahlat-Malazgirt etkinlikleri, nasıl son 15 yılda Çanakkale anma törenleri çok büyük bir profil arz etmeye başladıysa, aynı profilde aynı ihtişamda kutlanan bir gün haline gelecek." ifadelerini kullandı.

Vakıf olarak tarihsel mirasımıza sahip çıkmak, Türk kültür ve geleneğini yaşatmak, bu topraklardaki varlığımızı kutlamak için tasarladığımız Malazgirt Zaferi etkinliklerine, herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullanan Haydar Ali Yıldız ise, sözlerini şöyle sürdürdü;

Malazgirt’e baktığımız zaman, Anadolu kapılarından herkes için hayırlar isteyen bir duanın geçtiğini görüyoruz. Bu dua, Türk milletinin kendisidir, Anadolu’da kabul olmuştur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malazgirt'te olacak

26 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Malazgirt ve Ahlat'ta olacağına da vurgu yapılarak, 81 ilden bütün vatandaşlar Ahlat Selçuklu Mezarlığına davet edildi.

Öte yandan, Malazgirt Zaferi meşalesinin bu sene KKKC'de yakılması, Türkiye ve Rum kesimi ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan doğal gaz arama gerginliği göz önüne alındığında ciddi bir mesaj niteliği de taşıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Ağustos 2019 Perşembe 14:13

YORUM YAZ

 • hava athava at29 gün önce
  Dünya bizi gisganiyea, korkiyea
 • Hüseyin Yılmaz Hüseyin Yılmaz 29 gün önce
  Takıp ediyorum Yayınlarınızı beğeniyorum takdir ediyorum
 • HasoHaso1 ay önce
  Bunlar güzel işler,övünmemizi,mutlu olmamızı gerektiren işlerdir.Fakat hükümetin yaptığı adaletsiz kararlar,torpil,ihale işleri,yandaşçılık gibi müslümana yakışmayan uygulamaların yanında önemi kalmıyor.Adalete olan güven sıfırlandı siz ise halen daha eğlence peşindesiniz.Böyle giderse kutlayacak birşeyimiz kalmayacak.Ayrıca bilali gördükçe para saklama operasyonu aklıma geliyor,nefretim artıyor.Gidişat iyi değil.
 • KomikKomik1 ay önce
  Olmayın.
 • ali ayvaliali ayvali1 ay önce
  yunanistani titretmek icin baska birsey bulunamazdi..simdi bu korkuyla yunanistan ege adalarini bize toptan vermesin...titreme sesleri izmir den duyuluyor...okcular ileri....
 • Hasan ÇetinHasan Çetin1 ay önce
  Kıbrıs,Yavuz Sultan Selim zamanında değil II.Selim zamanında fethedildi.
 • osmanlılıosmanlılı1 ay önce
  bazı ..zavallıları gül atmamızı istiyor galiba. anlama kabiliyeti ile ilgili olsa gerek.
 • hakanhakan1 ay önce
  BasŞT eMRE .. atalarımız 1000 yılllar boyunca at üstünde elinde ok topraklar fethetmiş Anadolu topraklarını da bize yurt yapmış. senin gibi sahtekarlar işte tarih bilincinden yoksun geçmişini bilmeyen mankurtlaşmıs bi soysuzda böyle konuşur.. nerde yasıyorsun bilmem ama bu Anadolu topraklarında yasıyorsan defol git . şehit kanlarıyla sulanmış bu toprakta yasamaya hakkın yok.
 • samisami1 ay önce
  Ülkede açmadığınız,restore etmediğiniz kilise havra sinegog kalmadı,bizansı içimizde hortlattınız,toplumu GAVURLAŞTIRMA YOLUNDA HIZLI ADIMLARLA KOŞUYORSUNUZ,müslümanlık sadece söylemde kaldı gene sayenizde.... AKP NİN BİR PROJE PARTİSİ OLDUĞUNU BU TOPRAKLARDA İSLAMI BİTİRMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI BİR GÜN BU MİLLET ANLAYACAKTA...İŞ İŞTEN GEÇMEDEN ANLASA BARİ
 • aliali1 ay önce
  Bu Bilal bey denilen ZATin görevi nedir, bu kim, bunun isi gücü nedir, bu serefsiz neden devletten para aliyor, bunu neden devletin polisi koruyor. Bu kendisi, türkiyede basörtüsü problemi oldugu icin amerikada okudu, doktorasini italyada yazdi, cocuklari Kafir dedigimiz ülkelerde, bu serefsiz köpegi neden haber yapiyorsunuz lan
 • emre emre 1 ay önce
  hee ok atarak mı veriyorsunuz mesajı amk zavallılar
 • bozerenbozeren1 ay önce
  ayette ne diyor? "la ikrahe fid-din". aynen bunu gibi, hayattan da, ecdattan da ikrah ettirmeyin.
 • İskenderİskender1 ay önce
  1071'de Malazgirt kimin elindeydi?Mervani Kürt devletinin elindeydi.Peki Mervani Kürt devletinin 10 bin askeri kimin safında yer aldı?Müslümanların safında yer aldı. Peki Türk kime denir?1924 Kurucu Anayasa'sının 88. Maddesine göre "Türk,Osmanlı'nın bakiyesi olan yeni Türkiye cumhuriyeti'nin Müslim ve Gayri Müslim vatandaşlarının tümünün ismidir" Hal böyleyken,sadece Uzak doğu göçebe aidiyetli insanları Türk saymak hangi kanuna ve dine uygundur.Yanı sıra,sadece İslami zaferi,"Türk" olarak adlandırmak ırkçılık değilse nedir?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019