• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye’deki nafaka sistemi adaletten uzak

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nin hazırladığı, “Devletin Aile Yaşamına Müdahalesi” raporunda, “Nafakaya hükmedilirken, adalet uygulanmıyor. Kadın için ayrıcalıklı olma şartları yerine getirilirken ölçü kaçırılmış ve erkek için mağduriyet üretecek bir hale gelinmiştir” denildi.

Yeniakit Publisher
2019-11-09 09:37:00 - 2019-11-09 09:37:47
Türkiye’deki nafaka sistemi adaletten uzak

MAZLUMDER’in 2019 Devletin Aile Yaşamına Müdahalesi Raporunda Türkiye’nin toplumsal sorunu haline gelen ve TBMM tarafından bir an önce çözülmesi gereken süresiz nafaka konusu ele alındı. Raporda, “Çalışmalarımızda özellikle boşanma sonucunda eşlerden daha az kusurlu olan lehine hükmedilecek olan süresiz yoksulluk nafakası incelenerek, bu düzenlemeye yapılan eleştiriler ve söz konusu düzenlemenin adalete ve hakkaniyete uygun olup olmadığı değerlendirilecektir” denildi.

Ha 1 yıl evli ha 20 yıl!

Nafakaya hükmedilirken ne kadar süre evli kaldığının bir öneminin olmadığı belirtilen raporda, “Bir yılı dahi doldurmadan sona eren evlilikler açısından da bu hüküm geçerlidir” denilerek eşit adalet sisteminin uygulanamadığına dikkat çekildi. Nafaka hükümlüsünün ödeme gücüne bakılmaksızın hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen raporda, “Bunun bir sınırı yoktur. Her şikâyette yeni bir yargılama yapılarak hapis cezası verilebilir” denildi.

Kadın için ölçü kaçırılmış

Nafaka, İslam kültüründe, “Mehir” olarak isimlendirildiğine vurgu yapan MAZLUMDER raporunda, şöyle denildi: “Temelinde, ‘Anneliğin’ bulunduğu fıtri gerçekler, sosyal hayatta kadının erkek kadar aktif ve etkin olmasını doğal olarak engellediği için kadına karşı böylesi bir ayrıcalık düşünülmesi yerindedir. Fakat Türk Hukukunda yer alan nafaka düzenlemesi kadın için ayrıcalıklı olma şartlarını yerine getirirken ölçüyü kaçırmış, erkek için mağduriyet üretecek bir hale gelmiştir. Bu haliyle nafaka düzenlemesi adaletli sonuçlar üretmekten uzaktır.

Nafaka için nikâhsız evlilik

Rapor şöyle devam ediyor: “Çocuklara bağlanan iştirak nafakasının bile bir süresi, bir sınırı olduğu halde, yoksulluk nafakası altında ödenen nafaka süresizdir. Bu ise hukuki ve fiili olarak biten bir evliliğin mahkeme kararıyla ekonomik ve psikolojik olarak devam etmesine yol açmaktadır. Kötü niyetli nafaka alacaklıları, nafakayı devam ettirebilmek için kayıtdışı çalışmakta veya nikahsız evlilik hayatı yaşamakta; böyle suiistimaller nafaka ödeyen tarafın mağduriyetini artırmaktadır.

Hapis cezasında da sınır yok

Mahkemelerce verilen nafaka konusunda ki hapis cezalarında da sınırlama olmadığı belirtilen rapor şöyle bitiyor: “Süresiz nafaka düzenlemesinde hakkaniyet gözetilerek yeniden ele alınmalı. Nafakaya karar verilirken evlilik süresi, çocuk olup olmadığı, nafaka alacaklısının işgücü, sağlığı ve en önemlisi de kişinin içinde yaşadığı sosyolojik koşullar göz önünde bulundurulmalı, bunlar iki tarafı da mağdur etmeyecek bir kritere bağlanmalıdır.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet_alla

2. Yargı paketi tam bir fiyasko, iktidar 2011 yılında imzaladığı İstanbul sozlesmesinin vebalinden kurtulmaya niyeti olmadığını bir kez daha gösterdi.
 • Yanıtla

Cemil.Cc

Müebbet nafaka, Roma imparatorluğu döneminde kralın kölelerine bile görmediği bir zulümdür.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23