• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'de üretildi: Muadillerinden çok ama çok daha üstün! 8x8 TKA resmen teslim edildi!

Yeniakit Publisher
2023-05-02 20:32:00 - 2023-05-02 20:38:09
Türkiye'de üretildi: Muadillerinden çok ama çok daha üstün! 8x8 TKA resmen teslim edildi!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Kara araçlarında sık sorulan 'Motoru nereden?' sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz. Bakan Fatih Dönmez açıkladı: Büyük bir kısmı Türkiye'de üretildi

Çöpe Attıklarınız Muadillerinden çok daha üstün! 8x8 TKA resmen teslim edildi

Konya'da 8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesi İlk Teslimat Töreni yapıldı. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 'Kara araçlarında sık sorulan 'Motoru nereden?' sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış töreni için geldiği Konya'da, MPG AŞ Konya tesislerinde yapılan 8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç (TKA) Projesi İlk Teslimat Töreni'ne canlı bağlantı yaptı.

Demir, burada yaptığı açıklamada, savunma sanayisinde son zamanlarda arka arkaya güzel haberler verildiğini hatırlattı.

Araçların 29'unun sahada olduğunu aktaran Demir, "Daha da geliştirilmiş, daha da özellikler eklenmiş, yenilerinin de kuvvetimize teslimiyle ilgili yeni bir döneme geçmiş oluyoruz. Karada, denizde havada savunma sanayi konusunda adımları attık, atmaya da devam ediyoruz. Özellikle de Cumhuriyetimizin 100. yılında müjdelerimizi arka arkaya vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Demir, kara, hava ve denizdeki bütün sistemlerle ilgili geniş çapla çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, Türkiye savunma sanayisinin en güçlü olduğu konulardan birinin kara araçları olduğunu söyledi.

- "ANADOLU'MUZUN GÜCÜNE İNANIYORUZ"

Türkiye'nin kara araçlarında bütün sektörlerde kendi ihtiyaçlarını yerli ve milli imkanlarla karşıladığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Kara araçlarında sık sorulan 'Motoru nereden?' sorusunun da adım adım cevabını oluşturmaya, çeşitli güç gruplarında motorlarımızın bir kısmını teslim edip, devreye almayı, bir kısmının da geliştirme sürecini takip etmeyi sürdürüyoruz. Savunma sanayimiz aslında sadece Ankara ve İstanbul merkezli değil. Anadolu merkezli olmak zorunda. Bunu da bir politika şeklinde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çünkü Anadolu'muzun gücüne inanıyoruz. Ülkemizin bekası açısından her şehrimiz, her sanayi bölgemiz, her sanayi kuruluşumuz önemli katkılar verme potansiyeline sahip."

'MUADİLLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN'

MPG AŞ Genel Müdürü Veysel Alver de Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurtarma operasyonundaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere 8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projesinde üretimin tamamlandığını belirterek, "2020'de acil alım projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'mize 29 mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı teslim edilmişti. Bu projenin devamı niteliğinde olan 8x8 Tekerlekli Kurtarıcı Araç Projemiz ile envanter bütünüz korunmuş, sahadan geri bildirimler ile daha çevik hale getirilmiştir. Çok az sayıda ülke envanterinde olan ve muadillerinden çok daha üstün özelliklere sahip bu ürünü kahraman Türk ordumuz için yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz için gururluyuz mutluyuz." ifadesini kullandı.

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kaya da "Ülkemizin bir sıçrama yapabilmesi için teknolojiyi kullanan ülkeler sınıfından teknolojiyi üreten ülkeler sınıfına geçmesini elzem görüyorum. Bunun da yolunun Savunma Sanayi projeleriyle gerçekleşeceğini savunma sanayi projelerinin öncüsü tetikleyicisi olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

İsmail Demir, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya mitingine canlı bağlantı ile katıldı.

Demir, 8x8 TKA teslim belgesini Kara Kuvvetleri temsilcisine takdim etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kamil

Bu asil milletin bu asil ve fedakar askerlerine ne kadar modern teçhizat versek onların fedakarliklarinin gölgesinde kalacak biliriz onlarda devletinin milletinin kudreti arttıkça onlara en iyisini verme azmini ve kararlılığını görür bilir. Allah gayretinizi kudretinizi daim etsin inşallah

TACETTİN

İSTANBUL DA NURETTİN SÖZEN DÖNEMİNDE SULAR AKMIYOR ÇÖP DAĞLARI PATLIYOR 39 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMİŞTİ,HALİÇ İNSAN DIŞKISI AKIYORDU HAVA KİRLİLİĞİNDEN İNSANLAR MASKE İLE DOLAŞIYORDU.NE ÇABUK UNUTTUNUZ ? İZMİR KARŞIYAKA ( CHP Lİ )BELEDİYEÇALIŞANLARI AYLARDIR MAAŞ ALAMIYOR SEN NE ANLATIYORSUN? BODRUM BELEDİYE(CHP) BAŞKANI SANA SÜNGER HEYKELİ Mİ HEDİYE ETTİ YOKSA ?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23