Türkiye'de ilk kalp naklini yapan doktor Kemal Bayazıt, hayatını kaybetti

Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 89 yaşında yaşamını yitirdi.

26 Haziran 2019 Çarşamba 15:34
Türkiye'de ilk kalp naklini yapan doktor Kemal Bayazıt, hayatını kaybetti

Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasının öncüsü olan Bayazıt'ın uzun süredir tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini belirtti.

İngilizleri reddetti

Türk tıbbında ve cerrahisinde bir ekol olan, on binlerce kalbe dokunmuş, yetiştirdiği cerrah ve kardiyologların yüz binlerce kalbe dokunmasını sağlayan hocaların hocası Kemal Bayazıt'ın, yıllar önce "İngiltere'de kal" dediklerinde, "Bana memleketimin ihtiyacı var." diyerek dönmesinin Türk milleti tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Prof. Dr. Küçükaksu, Türk tıp camiasına ve kalp hekimliğine başsağlığı diledi.

Kemal Bayazıt için İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde cuma günü sabah saat 10.00'da uğurlama, daha sonra kuruluşunda çalıştığı Siyami Ersek Kalp Hastanesinde saat 11.00'de tören düzenleneceğini belirten Küçükaksu, Bayazıt'ın cenazesinin öğle vakti Şakirin Camisi'de kalınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceğini kaydetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Haziran 2019 Çarşamba 15:34

YORUM YAZ

  • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer24 gün önce
    Mekanı..cennet..olsun..kim..bilir..kaç..kişiyi..sağlığına..kavuşturdu..Ruhu..şad..olsun.
  • KalpKalp24 gün önce
    Bu gün bu ülke kalp cerrahisi ve kardiyoloji alanında dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışıyorsa hepsi Kemal Beyazıt sahesindedir. Minnettarlığımız büyüktür. Mekanı cennet olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019