NATO'dan S-400'ler için geri adım

Uzun süredir Türkiye’nin Rusya’da S-400 almasına karşı çıkan NATO’dan geri adım geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "S-400 alımı Türkiye'nin ulusal bir kararıdır ve S-400 hava savunma sisteminin NATO sistemlerine entegre edilmesine yönelik bir talep henüz gelmedi." şeklinde konuştu.

13 Mart 2018 Salı 15:16
NATO'dan S-400'ler için geri adım

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AA muhabirine Türkiye-NATO ilişkileri, Zeytin Dalı Operasyonu, Suriye'deki mevcut durum ve S-400  anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'ye  NATO'ya sağladığı destekten dolayı minnettarız ve ülkede son yıllarda artan  askeri varlığımızla güneyinden gelen istikrarsızlık ve terör tehdidine karşı Türkiye'yle dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyoruz." dedi.

Stoltenberg, Türkiye'nin çok önemli bir NATO müttefiki olarak kolektif güvenliğe, NATO operasyonlarına ve misyonlarına birçok farklı şekilde katkı sağladığının altını çizerek Türkiye'ye teşekkür etti.

Zeytin Dalı Operasyonu hakkında konuşan Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var" diyerek NATO'nun Türkiye'nin bu endişeleri ölçülü ve orantılı bir şekilde ele almasını beklediğini kaydetti.

TÜRKİYE'YLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

NATO'nun Türkiye'ye destek sağladığına dikkati çeken Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede Türkiye'ye bazı güvence önlemleri sunuyoruz. Türkiye'de askeri varlığımız var, erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) Türk hava sahası üzerinde uçarak destek sağlıyor ve aynı zamanda hava savunma bataryaları  konuşlandırdık, Patriot bataryaları ve İspanya ile İtalya'nın SAMP-T bataryası Türkiye'ye sağladığımız destek unsurları arasında bulunuyor."

Stoltenberg, "Türkiye'ye NATO'ya sağladığı destekten dolayı minnettarız ve ülkede son yıllarda artan askeri varlığımızla güneyinden gelen  istikrarsızlık ve terör tehdidine karşı Türkiye'yle dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyoruz." vurgusunu yaptı.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDA ÇÖZÜLMELİ

Türkiye sınırını geçtiği için tutuklanan iki Yunan askeri hakkında Yunanistan'ın ikili ilişkileri kapsayan bir konuyu resmi şikayetle NATO'ya taşıması hakkında da Stoltenberg, "Bu, Türkiye ve Yunanistan arasında çözülmesi  gereken bir konudur." diye konuştu.

S-400 TÜRKİYE'NİN ULUSAL KARARIDIR

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına yönelik anlaşmayla ilgili Stoltenberg, "Türkiye dahil tüm müttefiklerin ne tür askeri  kabiliyetlere yatırım yapacağı ulusal bir karardır. Bu da Türkiye'nin ulusal bir kararıdır." ifadelerini kullandı.

NATO için önemli olan müttefikler arasındaki farklı sistemlerin  "birlikte çalışabilirliği" olduğunu kaydeden Stoltenberg, henüz S-400 hava  savunma sisteminin NATO sistemlerine entegre edilmesine yönelik bir talep  olmadığına ve entegrasyonun da kolay olmayacağına dikkati çekti.

Stoltenberg, diğer yandan Türkiye'nin Fransa ve İtalya'dan kapsamlı hava savunma sistemi olan SAMP-T bataryası almaya yönelik anlaşma imzalamasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

SURİYE İÇİN ÇAĞRI YAPILMADI

AA muhabirine yaptığı açıklama öncesinde Stoltenberg, Brüksel'in önde gelen kadın gazetecileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

Toplantıda Stoltenberg, NATO'nun Suriye'de sahada neden daha aktif bir  rol üstlenmediğinin sorulması üzerine, "NATO'nun Suriye'de sahaya inmesi için  herhangi bir çağrı yapılmadı ve yapılacağını da beklemiyorum." dedi.

Suriye'deki mevcut durumun "çok karmaşık, tehlikeli ve zor" olduğunu  kaydeden Genel Sekreter Stoltenberg, bazı NATO müttefiklerinin Suriye'de sahada  olduğunu hatırlattı.

NATO'nun DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun üyesi olduğunu belirten  Stoltenberg, ittifakın çatışmaya Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde siyasi çözüm bulunmasını kuvvetli şekilde desteklediğini vurguladı.

Stoltenberg, "İnsanların acı çektiğini, şiddeti görüyoruz. İnsanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Özellikle Doğu Guta'da Esed rejiminin İran ve Rusya desteğiyle sivilleri hedef aldığını görüyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN KAYGILARI KABUL EDİLİYOR

NATO'nun iki güçlü üyesi Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler hakkında  ise Stoltenberg, Türkiye ve ABD arasında doğrudan iletişim olduğunu ve bunu  memnuniyetle karşıladığını belirterek "Ancak bu şekilde Kuzey Suriye'de ve Afrin'deki sınamaların üstesinden gelebiliriz." dedi.

Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları tüm NATO müttefikleri tarafından kabul ediliyor." ifadesini kullandı.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 15:16

YORUM YAZ

  • mertmert9 ay önce
    ikiyüzlü aşşağılık kafirler sizi! afrin destanını görünce nasıl da yelkenleri indirip tehditlere son verdiniz. Aziz Türk Milletimin kahraman ordusunun bütün ihanetlere rağmen dünyada hiç bir ordunun yapamayacağı zor harekatları evvel Allah tereyağdan kıl çeker gibi kolayca yapabilecek imkan ve kabiliyette olduğunu görün işte. Sizin ayyaş ve gusülsüz coni lerinizin böyle zor işlere aklı ermez.Sizi şaşırtmaya devam edeceğiz İnşaallah.
  • Hy-hyHy-hy9 ay önce
    ...oradaki devletlerin Türkiye katkısı,pkkya yaptığı katkının ellide biri bile değil.  ...gidin hibinolar.....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019