Türkiye, Venezuela'ya Panama üzerinden ilaç gönderecek

Türkiye'nin Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağını belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık "En kısa zamanda bu sevkiyat yapılacak." dedi.

23 Mayıs 2019 Perşembe 08:13
Türkiye, Venezuela'ya Panama üzerinden ilaç gönderecek

21. Amerikalararası Konferans için Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de bulunan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay'ın büyükelçilik rezidansında verdiği iftara katıldı.

Kerem Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amerikalararası Konferansın, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından her kıta bölgesinde 4 yılda bir yapıldığını belirterek, "Konferansa katılım gayet iyiydi. 35 farklı ülkeden 200'e yakın katılımcı vardı. Kuzey ve Güney Amerika ile Karayip Adalarındaki insani yardım, afet, göç ve fakirlik gibi meseleler gündeme getirildi. Konferansta hem Türk Kızılayı olarak bir delegasyonumuz vardı hem de ben Avrupa ve Orta Asya Bölge Başkanı sıfatımla buradaydım." diye konuştu.

Türk Kızılayı'nın Amerika bölgesinde çalıştığına dikkati çeken Kınık, "Özellikle afet dönemlerinde biz aşağı yukarı bütün bölgelerde çalışıyoruz. Haiti'de, Meksika'da, volkan patlaması sonrası Guatemala'da çalıştık. Şu an Ramazan münasebetiyle arkadaşlarımız Surinam'dalar. Orada gıda dağıtımı yapıyorlar, yetimler için iftar verdiler. Hatta kara ulaşımı olmayan yerlere denizden ulaşım sağlıyorlar." sözlerini sarfetti.

"Venezuela'ya 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağız"

Kınık, Venezuela'daki gerilimin ülkeye tıbbi ve insani yardımın girişine engel olduğunu belirterek, "Venezuela Kızılhaç Başkanı, Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonumuzun Amerika Direktörüyle bir görüşme yaptık. İlk etapta Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağız. Şu an arkadaşlar bunun tedarik edilmesi için çalışıyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda bu sevkiyat yapılacak. İlerleyen süreçte Venezuela'ya yönelik insani yardım koridorları açılırsa ki Venezuela'da bu anlamda hem hükümet hem de muhalefetle görüşmeler yapıldı, dolayısıyla yardımlar bu anlamda oraya ulaşmış olacak." dedi.

Kolombiya'da da birçok ihtiyaç sahibi olduğunu söyleyen Kınık, "Kolombiya'daki iç savaş ve barış süreci noktasında da ciddi bir insani ihtiyaç söz konusu. 6 milyon kişi insani yardıma muhtaç. 1.9 milyon insan da Venezuela'dan Kolombiya'ya gelmiş ve yardıma muhtaç durumdalar. Bizim Türkiye'deki afet ve mültecilik konusundaki tecrübelerimizden istifade etmek istiyorlar. İki ülkeyle bir iş birliği anlaşması imzalayarak devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 08:13

YORUM YAZ

 • NadireNadire23 gün önce
  Oy allahım ikisinede yâr ve yardımcı ol, bütün aşağılık emperyalist katil sömürgeci terör devletleri üzerlerine çullandı,sırf yerli ve milli olmak istedikleri için, ülkelerini işgalden korumak istedikleri için,sen yardım et bu iki güzel insana. Amin
 • Emre sağlamEmre sağlam23 gün önce
  ADAMSINIZ ADAMM
 • MuratMurat23 gün önce
  Bak ay yıldız kardeşim sende kafa karışacak kadar gram zeka olsa ABD den daha fazla yardım yaptığımızı yardım konusunda dünyada bir numara olduğumuzu normal karşılamazdın.Ve dahası bütün Avrupa'da ki makam araç sayısından fazla makam aracı olduğunu,dünya da görülmemiş bir ÖTV haracınının alındığını göremiyorsan adalet duygusunu kaybetmişsin.Allah senin gibileri ıslah etsin.
 • kuntakintekuntakinte23 gün önce
  İşte size ıspatlardan bir numune daha UYAN TÜRKİYE HALKI UYAN biz TÜRKİYEDEN BÜYÜĞÜZTÜRKİYE TÜRKİYE Yİ ÇOKTAN AŞMIŞ GÖRÜN GÖRÜN DE UTANIN ÜLKEMİZİ YABANCI KURUM VE KURULUŞLARA ŞİKAYET EDEN ZİHNİYET SİZ BİTİKSİNİZ AMA TÜRKİYE NİN BÜYÜKLÜĞİÜNÜ GÖRÜN BİZ ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ ARTIK GERİ BAKMAK YOK SADECE MÜMİNLER DEĞİL DÜNYA MAZLUMLARI DA TÜRKİYE Yİ TAKDİR EDİYOR KEN SİZ VARYA SİZ KATLİ VACİP ZİHNİYETSİNİZ O KADAR
 • Ay YildizAy Yildiz24 gün önce
  @Murat: Uydurma bilgiler ile kafa karıştırma. Evet kişi başına en çok yardım yapan biziz, ABD'den de fazla yardım yapiyoruz. Ancak geçim sıkıntısında en son sekizinci ülke oldugğmuzu nerden çıkardın, ya delil göster yada şapkadan çıkarttığını kabul et.
 • MuratMurat24 gün önce
  Dağıtım nasıl olsa babanızın parası.Millet kimin umurunda.abd den sonra en çok yardım yapan ülkeyiz.Ve dünyada geçim sıkıntısı çekilen en kötü 8 ülkeden biriyiz.Tabi ejder meyvesiyle beslenenler bundan pek anlamaz,
 • BekirBekir24 gün önce
  Bozacının şahidi şıracı
 • dumanlıdumanlı24 gün önce
  Maduro kurtulursa türkiyenin beka sorunu kalmazmı
 • Bagiye Bagiye 24 gün önce
  İşte bu, yanındayız maduro, dik dur eğilme,yedirmeyiz seni allah'a savaş açan rockefeller ve rothschild şeytanlarının özel mülkleri olan amerikasına, o amerikanın soytarı kuklası trump iblisine
 • AdilAdil24 gün önce
  Kelin ilacı olsa başına sürer
 • BdrBdr24 gün önce
  Ömürleri vatan millet ve devletdüşmanliği ile geçmiş pkk ve dhkpc terör örgütlerinin destekçisi bizim sosyalist dinazorlar birgün olsun çıkında zulme uğrayan şu venezuella halkı icin bir duyarlılıkdemeci verip fikri olarak taban tabana zıt olan reisin abd ye ragmen zulme uğrayan venezuellanın nasıl elinden tuttugunu bir kez olsun insanlik adına takdir edin.Not: Onlara gore bu millet müslüman oldugu için , devlette komunist olmadığı icin devrimle yıkılmalıdır .pkk marksist leninist sosyalist bir orgüttür .ilk cumleye itirazı olanlar icin dip not
 • LeylaLeyla24 gün önce
  Şu amerikaya Allah öyle bir ders versinki bir daha nasıl aklına hangi devlet geldiyse içişlerine fitne sokup karıştırıp sonra da o ülkenin zenginliklerine musallat olup sömürüyorsa .birdaha böyle sömürüyapacak mecalikalmasın inşallah hergünböyledua ediyoruzlânetolsunböyle bir devlet............
 • Yavuz 1517Yavuz 151724 gün önce
  Diren venezuela. Bizler de emperyalizmin çocukları fetö ve chp'ye rağmen başaracağız. Sonuna kadar BAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN ve AK PARTİ'nin yanında olacağız. İSTANBUL'da HER ŞEY BİNALİ YILDIRIM ile DAHA GÜZEL OLACAK.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019