• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye ve Mısır'dan savunma sanayiinde iş birliği kararı sonrası sinyali! Türkiye garantör ülke

Yeniakit Publisher
2024-02-07 22:51:00 - 2024-02-08 00:43:40
Türkiye ve Mısır'dan savunma sanayiinde iş birliği kararı sonrası sinyali! Türkiye garantör ülke

Türkiye ve Mısır, savunma sanayii alanında silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile mühimmat başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğinde Türkiye ilk sırada yer aldı.

Türkiye ve Mısır, savunma sanayii alanında silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile mühimmat başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliği yapmayı hedefliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Mısır’ın Askeri Üretimden sorumlu Devlet Bakanı Mohamed Salah El-Din Mustafa ile bir görüşme gerçekleştirdi. Suudi Arabistan’da düzenlenen World Defense Show Fuarı sırasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki savunma sanayii iş birliği konuları ele alındı.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Mısırlı bakan, askeri üretimden sorumlu bir Mısırlı heyetin Aralık 2023’te 3 farklı Türk şirketini ziyaret ettiğini hatırlattı. Bakan Mustafa, çeşitli mühimmatları birlikte üretmek için Türk şirketleriyle iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Görüşme sonrasında Bakan Mustafa, Başkan Görgün’ün üzerine Türk savunma sanayii firmalarının stantlarında yer alan ürünlerle ilgili çeşitli incelemelerde bulundu.

İki ülke arasındaki iş birliği alanlarının, mühimmat üretimiyle sınırlı olmadığı değerlendiriliyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama sırasında Türkiye ile Mısır arasında SİHA tedarikine yönelik mutabakat olduğunu açıkladı. Mısır’ın, yakın gelecekte Türk SİHA‘larının tedarikine yönelik bir sözleşme imzalaması ihtimali yüksek görülüyor. Daha önce Sovyet ve Rus menşeli bir envantere sahip olan Mısır Silahlı Kuvvetleri, son dönemde NATO standardında ekipman tedarikine ağırlık vermiş durumda. Mısır’ın başlıca silah tedarikçileri arasında ABD ve Fransa yer alıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeyh Şamil bu

Yahu şeytanla yatıp kalkılır mı? Ne çabuk Mursiyi unuttunuz? Kemikleri sızlamaz mı bunca katl edilen mazlumun. Allah CCH hesabını indirmez mı zalimle saf tutamın. Sisi köpeği münafığı orda durduğu sürece uzak durun. Azıcık omurganız olsun. Sisiye verilmiş her teknoloji efendileri ingiliz ve abd ye israile verilmiş sayılır.

Dünyalı

Tılsımı bozma kardeşim. Biz İHA siha diyoruz.. S
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23