Türkiye dev adımı atıyor! İşte çığır açacak projeler

Dünyanın en yüksek bor rezervlerine sahip olan Türkiye, ithalattan kurtulup ihracatını artıracak katma değerli üretim alanında dev projelerle büyük bir adım atıyor.

21 Temmuz 2019 Pazar 13:08
Türkiye dev adımı atıyor! İşte çığır açacak projeler

Türkiye, katma değerli üretim alanında borla büyük bir atağa kalkıyor. BOREN Genel Müdürü Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu; borlu kanser ilacı, yara iyileştirici sünger, alev almayan çadır, inşaatlarda tuğlanın yerini alacak ponza ürünlerinin yakın zamanda hazır olacağını müjdeledi. Türkiye böylece hem ithalattan kurtulacak hem de ihracatını artıracak.

Dünyanın en yüksek bor rezervlerine sahip olan Türkiye, bu madeni stratejik ürünlere dönüştürebilmek için Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren) bünyesindeki AR-GE faaliyetlerine hız verdi.

“Sıkı iş birliğine gireceğiz”

BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, bugüne kadar 281 projeye destek olduklarını ifade ederken, bu projelerden 50'sinin devam ettiğini belirtti. Projeler arasında borlu kanser ilacı, yara iyileştirici sünger, alev almayan çadır, ahşapları çürüklere karşı koruyacak kimyasal ile inşaatlarda tuğlanın yerini alacak ponza ürünler yer alıyor.

Yörükoğlu, BOREN laboratuvarlarını bir grup gazeteciye açarak, Türkiye’nin bor rezervlerinin katma değerini artırmak için yürüttükleri projeleri yerinde gösterdi. 2019 yılında destekledikleri projeler için 12 milyon lira bütçe ayırdıklarını ve bu rakamı önümüzdeki dönemde artıracaklarını ifade eden Yörükoğlu “Borlu ürünler için 26 patent aldık, 12 patent başvuru süreci devam ediyor. Bu ürünlerden 10 tanesi ticarileşti. Öte yandan, Çin Bor Enstitüsü ile bir iş birliği anlaşması öncesindeyiz. Onlardan bize, bizden onlara araştırmacı gidecek. Sıkı iş birliğine gireceğiz. Borlu ürünlerin dünyadaki pazarı 30 milyar dolar. Treni kaçırmış değiliz. Bora dayalı sanayiyi yakalayabiliriz” diye konuştu.

Çığır açacak projeler

Yaptıkları projeler hakkında da bilgi veren Yörükoğlu ''Bunlardan biri bor ile üretilen kumaş. Alev geciktirici. Geç tutuşuyor ve suyu içine almıyor. Bu kumaşlara bor ekleyerek hem yanmazlık sağlıyoruz hem de yağmur ve kar sularının üzerinde durmasını engelleyerek çadırın donmamasını önlüyoruz. Proje yakın zamanda tamamlanacak. Ayrıca termal nötronlar yollanarak, kanserli hücre tanı ve tedavisinde kullanılma prensibine dayalı bir çalışmamız var. Bor, nötron ışığını yakalayabiliyor. Böylece tümörlü bölgeye seçip, etrafındaki organlara zarar vermeden, sadece kanserli hücreyi hedef alan tedavi üzerinde çalışıyoruz. Günümüzde yara tedavisinde gümüş nitratlı sünger kullanılıyor. Ancak bunun yaranın iyileşmesine bir etkisi bulunmuyor. Bor, antimikrobiyal etkisinin yanı sıra hücre yenilenmesinde etkinlik göstermektedir. Bu alanda ürettiğimiz ürün de denendi. Üç hafta sonra olumlu sonuç alındı. Şu ana kadar 20 hasta üzerinde denemeler olumlu oldu. Proje tamamlandığında ciddi bir ithalatın önüne geçilecek. Enstitümüz bünyesinde yapılan bir çalışmada da çimento yerine bor kullanıldı. Bu ürün, hava ve su filtresi olarak da kullanılabilme potansiyeline sahip. Dünyada ilk defa üretilmiştir. Ticarileşme aşamasına gelinmiştir. Ülkemizde, 750 milyon liralık pazarı söz konusudur'' ifadelerini kullandı.

Borlu gübreyle verim yüzde 30

Abdülkerim Yörükoğlu, Tarım Bakanlığı ile süren proje kapsamında 14 farklı tarım ürününde borlu gübre denemesi yapıldığını ve yüzde 30’lara varan oranlarda verim artışı yakalandığını anlattı. Yörükoğlu; Türkiye’nin sahip olduğu 90 milyar liralık bitkisel üretim değeri göz önüne alındığında, verim ve kalitede elde edilecek yüzde 2’lik bir artışla bile 1,8 milyar liralık ekonomiye doğrudan katma değer sağlanacağını söyledi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Temmuz 2019 Pazar 13:08

YORUM YAZ

 • ahmetahmet1 ay önce
  ERKEN EMEKLILIK CIKSIN
 • sedat mertustunsedat mertustun1 ay önce
  Secım zamanı gectı sevgılı yazar
 • ilkgun salihilkgun salih1 ay önce
  cok guzel cok olumlu.emek verenlerin emekleri bereketli daim olsun.Yalniz ::PRJ ye kaptirmamak lazim abd ye de kaptirmamak lazim.bu ulkeler elimizden bunlari almak isterler
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  durmak yok yola devam .helal olsun emekçi insanımıza.
 • MacitMacit1 ay önce
  Amerika Avrupa yıllar önce herşeyin patentini almış, çivinin bile patenti var. Biz bu patent işlerine girersek hiçbir şey üretemeyiz. Çin gibi serbest olmamız lazım.
 • OsmanOsman1 ay önce
  Çığır açacak projelerde HİSAR yok, S400 var. Gaz verin yerli ve millilere.
 • 197919791 ay önce
  Türkiye devleti bir sayfa acsin,projesini devlete hibe etmek isteyen insanlar, fikirlerini burada paylassin,isin ehli bilgili olan uzmanlar bunlari filtreleyip ise yarayacak olan potansiyelli projeleri,güvenilir firmalara ulastirsinlar, hangi firmanin kimin isi var yani güvenilirmi güvenilmezmi (mesela fetö)vatandas olarak bilemiyoruz, sirketlerin sahibi daha önceden tutuklanip saliverildiyse mesela....ayrica vatandas olarak büyük sirketlerle iletisime gecmek cok zor, insan yerine koymuyorlar, mesela aselsan, email ise yaramiyor, mektubla proje göndermekde cok riskli, eger proje milyarlik degerinde bir projeyse, Türkiyedede bulunmuyorum gidip kendi elimle teslim etsek mesela....
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Bor savaş teknolojisinde kullanılan bir maddedir Deterjan yapımında heba edilmesi yada başka alanlarda su ve hava filtrelerinde yenilenebilen karbon kullanılabilmekte karbon üretilebiliyor tüketilmesi sorun değil ama borun geri dönümsüz tüketiliyor olması sorun böyle maddelerin özellikle savaş gereçlerinde kullanılması gereklidir. Düşmana bunun satımı bile söz konusu olmamalıdır. Ama öncelikle dost ve düşman Kurana göre tanımlanmalı hüküm verenler ise Allahın hükümlerine göre hüküm vermelidirler. İslamda yeraltı kaynaklarının kullanımı sorunu çözülmelidir Bunlar Allaha hesabı verilecek konulardır Lozan veya kafirlerle anlaşmanız sonucu çizdiğiniz sınırlarda çıkan bu kaynakların sadece oradakilere ait olduğunu savunmak mümkün olamayacaktır. İslam birliği kurulmalı kaynak paylaşımı sağlanmalı ve serbest dolaşım mümkün kılınmalıdır Allahın hükümlerinin altında dostluk ve kardeşlik bağı Allahın koruması olan bu bağda birleşmeli ve yaradılış gayemiz olan kulluk için çaba sarfetmeliyiz. Bölünmeyin ve çekişmeyin Allahın emridir. Allahın hükümlerini istemeyenler ise müslüman değildir Dostta olamazlar
 • CabirCabir1 ay önce
  Yıllardır akıl neredeydi zararın neresinden dönülürse o kardır,arge için 12 milyonluk kaynak komik, yazık oldu betona gömülen yüz milyarlarca dolara,bu saatten sonra yapılacak doğru yatırımlar ülkeyi ne kadar ayağa kaldırır orası meçhul.
 • TakipçiTakipçi1 ay önce
  Bu alanda çalışanlardan Allah razı olsun, hızla ikinci aşamaya geçilmeli , bu patentlerden faydalanmalı , bu işte yerli yatırımcılara düşer , yeni fikiler üretmek ve bu petentleri çeşitli alanlarda kullanmak yani cesaretli olmak.
 • Hasan yenikHasan yenik1 ay önce
  secime daha cok var. boyle balon haberleri harciyorsunuz. secime yaklastikca lazim olacak.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019