Türkiye-ABD gerilimi için Ruslardan açıklama geldi: Kırmızı çizgi...

Rus Ortadoğu uzmanı Aleksandr Vavilov, Türkiye ve ABD arasında 3 farklı konuda ihtilaf yaşandığını belirterek, NATO'daki işbirliği nedeniyle taraflar kırmızı çizgiyi geçmeyeceğini ifade etti.

06 Ağustos 2018 Pazartesi 18:27
Türkiye-ABD gerilimi için Ruslardan açıklama geldi: Kırmızı çizgi...

Russia Today'e (RT) demeç veren Rusya Diplomasi Akademisi'nden Prof. Aleksandr Vavilov, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsamında iki ülke arasındaki ihtilaflar hakkındaki görüşlerini anlattı.

İhtilafların 3 farklı konuda yaşandığına dikkat çeken Vavilov, "Birincisi, elbette Türkiye'nin Ortadoğu'da lider rol oynama arzusu. Ankara, konumunu güçlendirmek için bunu istiyor. İkincisi, ABD'nin PKK/PYD politikası. ABD'nin terör örgütü PKK'yı Suriye'nin kuzeyindeki konumunu güçlendirmek için kullanmak istemesi, Ankara'da büyük rahatsızlığa neden oluyor. Üçüncüsü de, Türkiye'nin silah konusunda büyük bir özgürlük istemesi. Türkiye, en modern ve verimli sistem olan S-400'leri almak istiyor. ABD'liler ise bundan rahatsızlık duyuyor ve yaptırım tehdidinde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Vavilov'a göre bu ihtilafların belirli sınırları var ve taraflar, NATO'daki işbirliğini göz önünde bulundurarak kırmızı çizgiyi aşmayacak.

Rus uzman sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, NATO'nun ABD'deki öncü müttefiklerinden biri durumunda. Türk ordusu, NATO'nun en büyük ikinci ordusu. Dolayısıyla Türk askeri, öngörülemez bu bölgede NATO'nun genel çabaları açısından ciddi bir paya sahip. Dolayısıyla, iki ülke arasında temel olarak sözlü bir çatışma yaşanıyor."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Ağustos 2018 Pazartesi 18:27

YORUM YAZ

  • süleyman şahsüleyman şah7 ay önce
    türkiye ne derse o olacak,amerika çark edecek,buna mecburdur
  • KanunîKanunî7 ay önce
    Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atarak yüz binlerce sivil insanı öldüren ABD ile ortak olmak çok çok çok kötü. Allah bile affeder mi bilemiyorum!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019