Türk ve yabancı öğrenciler Türk Odası’nda buluşacak

MÜSİAD ve İstanbul Üniversitesi ortaklığı ile projelendirilen Türk Odası hizmete girdi.

24 Nisan 2019 Çarşamba 12:20
Türk ve yabancı öğrenciler Türk Odası’nda buluşacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve İstanbul Üniversitesi ortaklığı ile projelendirilen Türk Odası hizmete girdi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Recep Güloğlu’nun katılımlarıyla geçen hafta gerçekleştirilen törenle hizmete alınan Oda’da var olan köklü diyalogların daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Temel değerlerde buluşuyoruz

Törende konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türk Odası’nın yabancı uyruklu öğrencilerin buluşma yeri olacağını söyleyerek şu mesajları verdi:“Bizler MÜSİAD olarak, yeryüzünde sevginin kucağında büyüyen her insana temas etmeye çalışan bir yapıyız. Dil, din, ırk ayrımı yapmadan, insanlığın temel değerlerinde buluşmak, birlikte yol almak için bizler için yeterli oluyor. Dünyanın 93 ülkesinde, 223 noktasında faaliyet gösteren bir STK’nın bunu sağlayabilmesi mümkün mü? Evet, mümkün değerli misafirler. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz; Bugün burada açılışını gerçekleştireceğimiz Türk Odası da, bizlerin tüm dünyada sevgi bağıyla kurduğu köklü ilişkileri, daha da geliştirebilmek adına atılmış bir adımdır. Burası, dünyanın farklı bölgelerinden gelerek ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin bir buluşma noktası olacak.

İş hayatına hazırlık fırsatı

MÜSİAD’ın öğrencilerin, talebelik sonrası iş yaşamına uyum sağlaması için de çalıştığını kaydeden Kaan şöyle konuştu: “Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumların nüfuz alanının kısıtlı kaldığı birçok alanda devreye girerek, önemli bir boşluğu dolduran gönüllü yapılardır. Bu yapılar, özellikle bürokrasinin, işleyişi ağırlaştırdığı alanlarda kıymetli birer anahtar görevi görürler. Gönüllü olarak hizmet veren her bir birey, bu yapıların devamlılığı için en büyük hazinedir. Biz MÜSİAD olarak, öğrencilerimize farklı konularda eğitimler verirken, çeşitli çalışmalarda da onlara yer vereceğiz. Böylece, bir yandan onları iş yaşamına hazırlarken, diğer yandan da kendi geleceklerine yönelik gelişimlerini sürdürmelerine katkı sunmuş olacağız. Burada, projeyi özel kılan bir noktayı da özellikle vurgulamak istiyorum: Öğrenciler, değerli akademik kadromuzun ve MÜSİAD’ın profesyonel ekibinin yönlendirmesiyle birlikte çeşitli kazanımlara ulaşırken, kendi ülkeleri ile Türkiye arasında da önemli bir köprü kurmuş olacaklar. Belirli bir bilgi birikimi ve tecrübeye ulaşan gençlerimiz, bu süreçte ülkelerinin ticari, ekonomik ve sosyal yapısıyla ilgili bizlere rehberlik ederek bunu başaracaklar.

MÜSİAD’a müteşekkiriz

İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Recep Güloğlu da yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ı sadece bir iş dünyası olarak değil, ruh ve gönül dünyası olarak da bildiklerini vurgulayarak, “MÜSİAD yönetimine ülkemize yaptıkları ve yapacakları her şey için müteşekkiriz. İstanbul Üniversitesi olarak devletimizin, YÖK’ün uluslararasılaşma çabalarına katkı sağlamak için biz de elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. İyilik için yapılan her şey, hem bu hem de öteki dünyada karşılık görecektir. Yaptığınız ve yapacağınız hepinize İstanbul Üniversitesi adına teşekkür ederim” dedi.

 

Günün Özeti

Günün Özeti