Türk düğünü Almanya'yı karıştırdı

Almanya’nın Wuppertal şehrinde oturan Kütahyalı 2 Türk ailenin, 80 araçlık düğün konvoyu Alman medyasında tartışmalara yol açtı. Alman polisince durdurulan konvoydaki tüm araçların plakaları tespit edilirken, Alman medyası Türk düğün konvoylarının yasaklanması gerektiğini belirten haberler yaptı.

26 Nisan 2019 Cuma 14:11
Türk düğünü Almanya'yı karıştırdı

Almanya’nın Wuppertal şehrinde yaşayan Kütahyalı Fatma ve Nevzat Yağız çiftinin kızları Berna ile Ayşe ve Süleyman Demir çiftinin çocukları Talha evlenme kararı aldı. 21 Nisan’da yapılan düğün için iki ailenin yakınları 80 araçlık konvoy yaparak Türk adetlerine göre gelin evine gitti.

Araçlar yolda Türkçe şarkılar çalarken dev Türk bayrağı açarak meşaleler yaktı. Alman polisi 80 araçlık konvoyu trafiğe tehlikeye düşürdüğü ve yolu kapattığı gerekçesiyle durdurdu. Konvoya katılan tüm araçların plakaları tespit edildi.

Uzun konvoy yapılmasına izin verilmezken, gelin Berna Yağız evinden alındıktan sonra araçların düğün salonuna tek tek gitmelerine izin verildi. Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı düğünde Berna ve Talha Demir hayatlarını birleştirdi.

Alman medyasından tepki

Düğünden sonra Almanya medyası Türk düğün konvoyunun trafiği kapatıp, diğer sürücüleri tehlikeye düşürdüğü yönünde haberler yaptı. Damat Talha Demirin babası Süleyman Demir, haberlerin ardından sosyal medyada Türk ve Almanlar arasında büyük tartışmaların yaşandığını ve sağ parti milletvekillerinin düğün konvoylarının yasaklanması için kanun teklifinde bulunduğunu söyledi. Demir, "Almanya!da kendi adetlerimize göre düğün yapmak istedik. Dev Türk bayrağı açarak gelin evine kızımızı almaya gittik. Konvoy devam ederken 7 tane Alman polis arabası konvoyu durdurdu ve psikolojik baskı yaptılar. Silah atmadan ve rahatsızlık yaratmadığımız halde bunlar oldu. Alman medyası bu olayı yanlış yönlerden bakarak sanki silah atmışız, ortalığı yakmışız gibi haberler yaptı. Meselenin ırkçılığa kadar gitmesinden endişe ediyorum. Bir sürü sıkıntılar yaşadık, Avrupa!da yaşayan Türkler olarak yetkililerden bu konuda destek istiyoruz" dedi.

"Salona araçlar tek tek gönderildi"

Demir, konvoydaki araç plakalarının tek tek tespit edildiğini ve 10 gün içerisinde hepsine ayrıca para cezası kesileceğini belirterek, "Gelini aldıktan sonra konvoya izin verilmedi. Düğün salonuna araçlar tek tek gönderildi. Konvoy sırasında sadece meşale yaptık. Başka bir taşkınlık olmadı. Küçük bir ara cadde trafiğe kapanmıştı. Sağ partiler düğün konvoylarının yasaklanması için kanun teklifinde bulundu" diye konuştu.

Alman medyası Türk düğün konvoyunun fotoğraflarının bulunduğu olayı ’düğün konvoyuçılgınlığını durdurun’ başlığı okuyucularına duyurdu. Türk düğün konvoyu Almanya’da kısa sürede gündem haline geldi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 14:11

YORUM YAZ

 • GürkanGürkan24 gün önce
  Bence haklılar hatta Türkiye'de de yasaklanmalı sen evleniyosun diye hastaneye işine evine yetişecek insanların hakkına giremezsin trafikte terör estiremezsin ayıptır günahtır görgüsüzlüktür
 • Le herissonLe herisson24 gün önce
  Kultursuzlukten baska bisey degil. Kizinla oglun evleniyor diye onca insani rahatsiz etmeye ne hakkin var? Sadelik kim biz kim.. gittigimiz her yere gorgusuzlugu goturmede 1 numarayiz.
 • mustafamustafa24 gün önce
  TÜRKİYEDE BİLE YASAKLANMALI. ADAM GECE S..X YAPACAK DİYE ARABANIN KORNASINA DELİ GİBİ BASIYOR TRAFİĞİ FELÇ EDİYORLAR. HAYATINDA İLK DEFA M..L GÖRECEK YA AKLI DENGESİNİ KAYBEDİYOR MÜPTEZELLER. İYİKİ GENEL EVLERDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK HERHALDE MİLLET SABAHA KADAR ARAÇ KORNASINDAN UYUYAMAZDI.
 • SelimSelim25 gün önce
  Adamlar haklı bence. Senin düğün yapman başkalarını rahatsız edebeceğin anlamına gelmiyor. Türkiyede de bu şekilde trafiğin içine edenler çok maalesef.
 • TunçTunç25 gün önce
  Almanların korkusunu hissediyorum. Toplanmış Türkler onlar için çok acı geliyor. Bölünmüş Türkiye için sevinip çabalıyorlar. 1. dünya savaşına almanların yanında girdik. ppk konvoyunu polis korumasında gezdirirler. "İhanetin telafisi, hainliğin bahanesi olmaz." Cezası elbet bir gün kesilir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019