Tüketicileri uyardı: Tezgahlardaki Malatya kayısısı değil

Malatya Ticaret Borsası(MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Türkiye genelinde şuan tezgahlarda satılan kayısının Malatya kayısısı olmadığını, bu ay sonunda Malatya kayısısının tezgahlarda yerini alabileceğini söyledi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 16:53
Tüketicileri uyardı: Tezgahlardaki Malatya kayısısı değil

SEZAİ ERHAN / MALATYA - Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Türkiye'de bulunan 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8,5 milyonunu barındıran ve "Hasanbey, Kabaaşı, Hacıhaliloğlu ve Alyanak" gibi birbirinden farklı irilik ve lezzette kayısı çeşidinin yetiştiği Malatya'da, yaklaşık 50 bin ailenin geçimini kayısı üretiminden sağladığını söyledi. Özcan, Avrupa Birliği'nden (AB) coğrafi işaret tescili de alan Malatya kayısısının sadece Türkiye değil, dünyanın hemen her yerinde tadı, aroması ve birçok özelliği ile bilindiğini kaydetti.

MALATYA KAYISISI BU AY SONU TEZGAHLARDA OLACAK

Şuanda pazardaki tezgâhlarda satılan kayısının Malatya kayısısı olmadığını ifade eden Özcan, “Özcan, “Şuanda civar illerde, sofralık olarak üretilen, lezzet ve tat olarak Malatya kayısısıyla uzaktan yakından alakası olmayan ürünler tüketiciyi aldatmak için ‘Malatya kayısısı’ adıyla satılmaya çalışılıyor. Haziran ayı sonunda inşallah kayısımız sofralara gelecek” dedi. Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı Erhan Soğukpınar ise, Malatya kayısısı diyerek sahte etiketle vatandaşı aldatan esnaflara karşı Tarım Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının harekete geçmesini istedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 16:53

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019