• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Trump Twitter'dan açıkladı: Otomatik silah aparatları artık yasak

ABD'de yarı otomatik silahların otomatik silahlara dönüştürülmesini sağlayan aparatların kullanımı yasaklandı.

Yeniakit Publisher
2018-03-24 22:33:00 -
Trump Twitter'dan açıkladı: Otomatik silah aparatları artık yasak

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu çalışma için Adalet Bakanlığını görevlendirdiğini belirtti. Trump, açıklamasında, "Obama yönetimi bu aparatları yasal hale  getirmişti. Kötü fikir. Söz verdiğim gibi bugün Adalet Bakanlığı bu aparatların  yasaklanması konusunda açıklamasını yapacak. Yasal silahları yasa dışı otomatik  silahlara dönüştüren tüm aparatları yasaklayacağız." ifadelerini kullandı.

YASAKLAMA AÇIKLAMASI YAPTILAR

Trump'ın açıklamasından kısa süre sonra yazılı açıklama yapan ABD  Adalet Bakanı Jeff Sessions da söz konusu aparatların kullanımını yasaklayan  düzenlemeyi yaptıklarını ifade etti. Buna göre yarı otomatik silahların tam otomatik silahlara  dönüştürülmesine imkan veren tüm aparatlar "tam otomatik silah parçası" sayılacak  ve satışı yasak olacak.

ABD'de 1986 yılından bu yana otomatik silahların kullanımı yasak iken,  2010 yılında Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu (ATF) yarı  otomatik silahların tam otomatik silaha dönüştürülmesini sağlayan aparatları  "yarı otomatik silahların parçası" kabul ederek bunların kullanımını yasal hale  getirmişti. ABD'de 1 Ekim 2017'de Las Vegas kentindeki bir konser alanına silahlı  saldırı düzenleyen Stephen Paddock adlı Amerikan vatandaşı 58 kişinin ölümüne  neden olmuş, bu olay ABD'nin en kanlı toplu silahlı saldırısı olarak kayıtlara  geçmişti. Paddock'un, saldırıda, aparatlarla otomatik silaha dönüştürülmüş  birçok tüfek kullanmış olması kamuoyunda tartışmalara neden olmuş, birçok kesim  bu aparatların yasaklanması için Trump yönetimi üzerinde baskı kurmuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı