TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası 24 Nisan'da başlıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan yüzde 20 indirim kampanyasına başvurular 24 Nisan'da başlayacak.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, borcunu  erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarından gelen yoğun  talep nedeniyle geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için indirim kampanyası  düzenlendiğini söyledi.

Vatandaşların bu yöndeki beklentileri üzerine 2018 yılı için indirim  kampanyasının tarihi ve koşullarının belirlendiğini dile getiren Turan, bu yıl ki  indirim kampanyasında esnek ödeme planı yaptıklarını vurguladı.

Turan, "Yüzde 20 indirim kampanyamızdan bütün borç bakiyesini  kapatamayacak vatandaşlarımız da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak  vatandaşlarımız borç bakiyesinin yüzde 25'inden az olmamak şartıyla yaptıkları  peşin ödemelerde yüzde 20 indirim kampanyasından faydalanabilecek." dedi.

"SON BAŞVURU TARİHİ 18 MAYIS"

Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının  24 Nisan-18 Mayıs tarihlerinde ilgili bankaya başvuruda bulunabileceğini  kaydederek, "Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın son başvuru  tarihine kadar başvurularını yapması gerekir. Bu tarihten sonra yapılacak borç  kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak."  diye konuştu.

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri  alıcılarının başvuru tarihi itibariyle TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları aidat  ve emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerektiğini vurgulayan  Turan, "Kampanyamızdan, satışları 2016 sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri  ödeme taksiti 2016 sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yerleri sahipleri  yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerimiz indirim kampanyasına  dahil edilmemiştir." ifadelerini kullandı.

Turan, kampanyaların belirli prosedürlere ve vatandaşların durumuna  göre yapıldığını belirterek, yaz aylarında indirim kampanyası yapıldığında çok  sayıda vatandaşın köyünde, tatilde olduğunu, bunun için indirim kampanyasını  bahar ayında yaptıklarını söyledi.

Geçen yıl borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri  alıcılarına yönelik indirim kampanyasından 17 bin 706 kişinin faydalandığını  hatırlatan Turan, 950 milyon 767 bin liralık borcun kapatıldığı bilgisini verdi.

Turan ayrıca, kampanya kapsamındaki konut alıcılarının borç  bakiyelerini kapatarak söz konusu indirimden faydalanmak istemeleri halinde  Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamış oldukları aracı bankalardan konut  kredisi kullanabileceklerini de sözlerine ekledi.