TİKA'dan Sırbistan'da serebral ve çocuk felçli kişilere istihdam

17 Mayıs 2019 Cuma 23:21
TİKA'dan Sırbistan'da serebral ve çocuk felçli kişilere istihdam

UZİCE (AA) - Türk İşbirliği veKoordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan’ın güneyinde bulunan Uziceşehrinde yaşayan serebral ve çocuk felçli kişilerin istihdamına yönelik proje başlattı.

TİKA’dan yapılan açıklamada, engellileri ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılamaya teşvik eden 130üyeli Uzice Serebral ve Çocuk Felci Derneğinin, bölgedeki engellilere istihdamolanağı sağlamayı hedeflediği kaydedildi.

Uzice şehrinde çalışmakisteyen 168 engellinin yaşadığı ifade edilen açıklamada, derneğin, TİKA’nındesteğiyle açacağı özel izinli firmada en az 5 engelliye süresiz istihdamsağlanacağı belirtildi.

Açıklamada, projenin amacının engellikişilerin gelir elde edici faaliyetlerle desteklenerek hayat kalitelerininiyileştirilmesi, haklarının geliştirilmesi ve korunması, diğer vatandaşlarlaeşitlenmesi ve yerel toplulukla entegrasyonunun sağlanması olduğu vurgulandı.

Proje kapsamında, özel izinli firma için kükürtodası, kuru meyve için öğütme değirmeni, elma kesme makinesi, vakum paketlememakinası, ölçme makinesi, refraktometre, el arabası, klima sistemi ve sürgülükapı tahsis edildiğine işaret edilen açıklamada, söz konusu firmada üretilecek ürünlerinSırbistan piyasasında talep edilen ürünler olması nedeniyle engelli kişilerin sürdürülebilir bir temeldeistihdam edilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

- TİKA’dan Novi Pazar’daki yetimlereyardım

Öte yandan, TİKA tarafından, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancakbölgesindeki Novi Pazar şehrinde iftar programı düzenlendi.

Programın ardından 100’den fazla yetim çocuğa okul çantasıve kırtasiye malzemeleri hediye edildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2019 Cuma 23:21

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019