YPG’ye verdiği para boşa gitti! Terörist destekçisi Suud şoka girdi

Türkiye düşmanlığında sınır tanımayan Suudi Arabistan, Trump’ın Suriye’den çekilme kararıyla şok yaşıyor. Türkiye’ye karşı savaştığı için terörist YPG’ye milyonlarca dolar akıtan hatta örgüte Arap militan devşiren Riyad, ABD’ye Ankara’nın olası harekatını engellemesi için adeta yalvardı. Suudi basını, Trump’ın YPG’yi Türkiye’yi gümüş tabakta hediye ettiğini belirtip, “Bu bir felaket” dedi.

09 Ekim 2019 Çarşamba 12:35
YPG’ye verdiği para boşa gitti! Terörist destekçisi Suud şoka girdi

 Yakup Sarıçiçek 

Suudi Arabistan’ın Türkiye düşmanlığı bitmiyor... Trump’ın Başkan Erdoğan’la görüşmesi sonrası Suriye’den çekileceklerini belirterek Fırat’ın doğusuna operasyon için alan açması Suudi Arabistan’ı şok etti.

Arap alkhaleejonline.net sitesi Riyad’ın YPG/PKK’ya yapılacak olası operasyonu engelleyemediği için hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. Amerika’nın Suriye’den çıkmaması ve teröristleri desteklemesi için geçtiğimiz yıl örgüte milyonlarca dolarlık maddi destek verdiği ve YPG için bölgede Arap militan devşirdiği belirtilen haberde bütün bu girişimlerin boşa çıktığı ifade edildi.

Suudi yönetimi, Türkiye’nin güneye doğru ilerlemesinin önündeki tek engel olan YPG’nin ABD tarafından yalnız bırakılması sonrası şok yaşadığını ve Riyad yönetiminin Washington’u Suriye’de ve YPG’nin yanında kalması için verdiği uğraşın da işe yaramadığı belirtildi.

Suudi medyası adeta yasta

Trump’ın Suriye’den asker çekme kararındaki şoku Suudi medyası da yaşadı. Suudi gazetesi Al-Watan, “Erdoğan’a zehirli armağan” başlıklı bir haber yayınlayarak kendince PKK’nın kolay lokma olmadığını belirtmeye çalıştı. Gazete, ABD birliklerinin geri çekilmesinin “Trump’ın Erdoğan’a sunduğu zehirli bir hediye olduğunu ve başını belaya sokabileceğini” ifadelerini de verdi.

Suudi gazetesi “Okaz”, Ankara’ya ve Türkiye cumhurbaşkanına saldırmak için manşetleri kullandı ve Erdoğan’a “DAEŞ’in manevi babası” dedi.

Suudi El Cezire gazetesi ise eleştirilerini Trump’a yönelterek, “Bazılarının Trump’ın kararını bir hata ve diğerlerini felaket olarak tanımladığını” belirtti ve şöyle devam etti: “Trump, sonsuz savaşı reddediyor; ancak bu kez kuzey Suriye’de ABD sınırına komşu bölgelerden ABD birliklerini geri çekme kararında, Kürt müttefikleri (YPG) şiddetli Türk düşmanına gümüş tabakta adeta bir hediye olarak veriyor.

Gazetenin haberinde Suudi rejiminin Suriye’de kalan ABD birliklerine Trump’ın isteğiyle para vermesini ve masrafları karşılamasının bile fayda etmediği belirtilirken kararın Riyad’ı şok ettiği ifade edildi.

Suudi 100 milyon dolar verdi

Nisan 2018’de Trump, birliklerinin Suriye’de kalmasının Suudi Arabistan’ın masraflarının ne kadarını ödeyebileceğine bağlı olduğunu açıklamıştı. Bunun üzerine de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Salman, “ABD’nin Suriye’ye kalması gerekiyor. Bunun maliyeti yüksek ama kalması diğer ülkelerin çıkarlarına fayda sağlar” diye konuşmuştu. Ağustos 2018’in ortalarında, Suudi Arabistan, Suriye’deki ABD kuvvetleri  için 100 milyon dolarlık bağış yapmıştı. Riyad, ayrıca birliklerini orada tutmak için Washington’a sürekli destek sözü de vermişti.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 12:35

YORUM YAZ

 • Kara memetKara memet6 gün önce
  Suudi Arabistan halkını yöneten yahudi kafalılar türkiyeden ne istiyor acaba halbuki Türk vatandaşı ile Suudi vatandaşı hem Müslim hem kardeş gelenekleri adetleri Türk vatandaşı ile birebir aynı Suudi vatandaşlarına da bir tavsiyem olacak Müslim yönetici seçin başınıza diyorum.
 • Hüseyin Hüseyin 6 gün önce
  Şuurlar hacdan topladıkları paralarla bu teröristleri finanse ediyor.
 • KemalettinKemalettin7 gün önce
  Dostlar işin aslı şu: Fırat'ın doğusu demek, Ortadoğu'da Türk, Kürt ve Arap ortak birliğinden oluşan İslam hakimiyeti demektir. Bu da Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü demektir.Bu da enerji sahibine demektir. Bu da bölge istikrarı ve kalkınması demektir. Bu da ABD ve yedek malzemelerinin çıkarları haşırrtttttdemektir, İsrail'in gizli planları foossss demektir, Suud hanedanlığı booommm demektir, PKK, PYD, YPG koridoru cummurlooppp demektir. Bütün bunlar da ABD, İsrail, İngiltere ve AB kafayı yemek demektir.
 • tuğrultuğrul7 gün önce
  21. yüzyılın kaliteli münafıklarından birisin. Ulan gebermedin gitti
 • Hasanalj koseHasanalj kose7 gün önce
  Sizi yahudi ailesi sizi sizden baska nd beklenirki biliyoruz
 • vatansevervatansever7 gün önce
  beter olun...müslümana hizmet edeceklerine israile hizmet etmeyi bir borç bilen zavallı insanlar....arabistanda vatandaş bunlara nasıl tahammül ediyor anlamak güç...hangi devirdeyiz krallık mı kaldı...bütün kaymağı yiyorlar kırıntılarda halka...bu yönetimleri değiştirecek halk iradesinedense oluşmuyor....sudi demek israil demek...
 • BaybarsBaybars7 gün önce
  .....ler bukadar parayi ypg pkkya vereceginize dunyanin heryerinde zelil ve sefil olmus arap kardeslerinize yardim icin harcasaydiniz 
 • iskender1a*iskender1a*7 gün önce
  Enbiya suresi ayet no:18 e bakın.Koca suud kim.
 • Emine Altin Emine Altin 7 gün önce
  Dogru bu bir felaket kimin icin hacli siyonistler ve usaklari icin bir felaket
 • NurNur7 gün önce
  Allah belânızı verecek suidiler

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019