Terör örgütü YPG/PKK'nın 'Afrin' stratejisi hayatının hatası oldu

Abdullah Ağar, YPG/PKK’nın Zeytin Dalı Harekatındaki kaybının bilinenden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti ve"Bu devasa kaybın nedeni YPG/PKK’nın yanlış doktrini" dedi.

14 Mart 2018 Çarşamba 19:03
Terör örgütü YPG/PKK'nın 'Afrin' stratejisi hayatının hatası oldu

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, kimi zaman, medya dünyasında ve sivil toplumda TSK’nın Zeytin Dalı Harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayıları ile ilgili açıkladığı verileri, fazla ve abartılı bulanlarla karşılaştığını belirterek," Oysa mücadelenin içinden gelmiş biri olarak; “TSK’nın bu konuda nasıl hassas davrandığını, nasıl büyük bir titizlikle veri ürettiğini” çok iyi biliyorum.

Bir de burada ‘altını çizerek’ şunu vurgulamak gerekiyor: “Aksine! TSK’nın etkisiz hale getirilen terörist sayılarıyla ilgili paylaştığı veriler, büyük olasılıkla gerçeğin çok altında. Çünkü TSK sadece birebir tespit ettiği ve delillendirdiği terörist rakamlarını kamuoyuna açıklıyor.

Yani aslında ‘Diğer parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde’ terör örgütü YPG/PKK’nın Zeytin Dalı Harekatındaki kaybı: bilinenden çok daha fazla" ifadesini kullandı.

SİHA’ların, taarruz helikopterlerinin ve üst hava akınlarını gerçekleştiren uçaklarımızın atış öncesi, atış anı ve atış sonrası hedeflerdeki hareketliliği ve ortaya çıkan etkiyi kayıt altına alan çok gelişmiş görüntüleme sistemleri olduğunu vurgulayan Ağar şunları kaydetti:

"Bununla birlikte tanklarımızın da gerek termal gerekse diğer mercek sistemleriyle hedefi atış ve sonrasında gözetleme kabiliyetleri var. Yani bütün bu ateş destek vasıtalarımız atışın hedefteki tesirini görebiliyor, kayıt altına alabiliyor ve raporlandırmaya zemin hazırlayabiliyor. Elbette sadece bununla da kalmıyor. Çatışma alanları ve ateş altına alınan hedefler sürekli İHA, İKU (insanlı keşif uçağı) ve askeri uydularımızla izleniyor. Teröristlerin hareketleri, alanlara giriş-çıkış, sızma ve sıyrılmaları, sayıca artış ve azalmaları sürekli takip ve analiz ediliyor, işleniyor. Bununla birlikte topçu ve havancılarımızın yaptıkları atışları görme ve analiz imkanları yok. Burada devreye ileri gözetleyiciler, diğer atışlardaki gibi etkiyi takip, kontrol ve kayıt altına alan İHA, İKU gibi sistemler devreye giriyor. Ve tabii birliklerin kendi tespitleri: Operasyonlar sonrası ele geçirilen alanlarda karşılaşılan teröristler, çatışmaya giren birlikler tarafından bir bir sayılıyor, kayıt altına alınıyor."

İçindeki terörist sayısının bilinmeyen, görülmeyen, teyitli bilgisi alınmayan üs, kovan, bina, sığınak, barınak ve depolardaki imhaların sadece görünen, ifşa edilen, bilgisi alınan ve teyit edilmiş olanların rakamlara dahil edildiğini kaydeden Ağar şunları ifade etti:

"Yani teröristlerin başına yıkılmış binaların, molozların, yıkıntıların altında kaç terörist kalmış, kaçı ölmüş, geriye dönüp bakan, sayan, saymaya çalışan yok. Bir de bunun üstüne, olası gerçek rakamlarla, açıklanacak rakamlar arasındaki skalanın açılmasına neden olan önemli bir durum var: Hâkim bir arazi kesiminin ya da meskûn mahallin ele geçirilmesi için yapılan taarruz ve manevralardan sonra yaşanan çatışma ve ateş fasılalarında YPG/PKK cesetleri kaçırmaya çalışıyor.

Örnek; Akşama sarkan bir çatışma sonrası, ‘taktik gerekçelerle’ Mehmetçik köye sabahın erken saatlerinde girmeyi tercih ediyor. Bunu fırsat bilen YPG/PKK, sivil ve sivil süsü verilmiş araçlarla (kamyon, minibüs, traktör, pick-up ve hayvanlarla) bütün gece boyunca köyün içinden ceset ve yaralı kaçırıyor. Hatta pek çok kereler “Araçların birinin gelip birinin gittiği” durumla karşılaşılmış."

YPG/PKK ise terörist kayıplarını az göstermek için sayısız talimat yayınlamış ve cezalandırma sistemi devreye koymuş durumda olduğu bilgisini paylaşan Ağar şöyle devam etti:

"Her ne olursa olsun, cesetlerin geride bırakılmasını istemiyor. Bununla birlikte cesetleri ve kayıpları gizlemek gibi de temel bir derdi var. Bunu dair uygulamalarda cesetleri gömmek kadar, cesetleri tünellerin-kuyuların-dehlizlerin-menfezlerin içine sakladığı, uçurumlardan ve yarlardan aşağı attığı, kaya çatlaklarına sıkıştırdığı tespit edilmiş. Hatta cesetleri parçalayarak paylaşıp kaçırmaya kalktıklarına bile rastlanmış.Bütün bunlara rağmen sadece Arfin merkezde her gün ortalama 20-25 teröristin gömüldüğü biliniyor. ‘Sözde’ örgüt liderleri etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili; “Hepsinin Afrin’e götürülmemesi gerektiğini, farklı farklı yerlere gömülmesi, götürülemiyorsa cesetlerin yok edilmesi talimatı” verdikleri de gelen bilgiler arasında. Ayrıca şu ana kadar YPG/PKK’ya angaje ‘sözde’ yayıncılarda, etkisiz hale getirilmiş teröristlerin ‘bir kısmına dair’ 1.200’ü aşkın ölüm ilanı ve taziyenin yayınladığı biliniyor."

“İşte bütün bu gerekçelerle YPG/PKK’nın zayiatları TSK’nın açıkladığı rakamlardan çok daha yüksektir.

Peki bu kadar büyük bir zayiatın temel nedeni nedir? Bunun da tek bir yanıtı var.

"YPG/PKK’nın doktrin hatası" diyen Ağar şu değerlendirmede bulundu:

​"Kavramsal olarak; “Terör hiçbir zaman kazanamaz, ama terörle mücadele eden her zaman kaybeder” sözü, terörün temel kimyasını açıklar. Bölücü Terör Örgütü YPG/PKK şu zamana kadar; “Türkiye’nin mutlaka kaybedeceği, ama kendisinin de asla kazanamayacağı” bu temel doktrin üzerine hareket etmiştir. Türkiye’nin bu kaybı kısaca; “55 bin can, 800 milyar dolar para, alana ve geleceğe ekilen düşmanlık tohumları” olarak özetlenebilir.

Artık gelinen son kertede ise YPG/PKK Afrin’de “Kazanmak için” doktrin değişikliğine gitmiş, kendisine sağlanan himaye, destek, fonlama, donatım, yığınak, eğitim ve alanlarla birlikte “Konvansiyonel Bir Hazırlığa” girişmiştir. Jeo-stratejik bir tahkimat, binlerce mekanik engel- mayın tarlası ve patlayıcı sistemleri inşa etmiş, bölgede var olduğu bilinen 9 ila 11 bin teröristini konvansiyonel ve sofistike silah sistemleriyle birlikte bu alana konuşlandırmıştır.

Ve bu büyük ihtiras (yığınak) Afrin karasalında sonun başlangıcı olmuştur.

YPG/PKK’nın konvansiyonel harbe-meskûn mahal çatışmalarına ve ‘sözde’ gerilla harbine dayalı uygulamaya çalıştığı karma-hibrit terör, TSK’nın uyguladığı strateji nedeniyle tam anlamıyla çökmüştür. Yığınak-Kuvvet Çarpanları-Kuvvet Bileşenleri-Tecrübe-Pratik ve Moral değerlerini doğru bir stratejiyle kendine has ‘hibrit’ bir müdahale harekatına dönüştüren TSK, sadece YPG/PKK’nın yeni terör doktrinini değil, önüne yığdığı binlerce teröristi de ezip geçmiştir.

İşte YPG/PKK’nın terör tarihinde ilk defa bu kadar büyük bir kayıp yaşamasının temel sebebi budur. Şimdi de meskûn mahallere özgü tahkimat, engel ve patlayıcılar eşliğinde; “Sivillerin içine, arkasına saklanarak”, “Sivilleri canlı kalkan ve bubi tuzak olarak kullanarak” ve “Sivilliği gizlenme aracı olarak kullanarak” Afrin merkezde tutunmak istemektedir."

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 19:03

YORUM YAZ

 • mehmetmehmet9 ay önce
  Bu 3 yazım...Dediğim gibi sayın cumhurbaşkanım lütfen bu ülkeyi bu tefecilerden kurtarın bakın üstüne basa basa yazıyorum FİNASBANK TEFECİLİĞİNkorkunclugunu uyguluyorlar lütfen bunu inceliyecek bir merci yokmu hakimler savcılar bakanlar israilin uyguladıgı taktiği türkiyede uyguluyorlar lütfendediğimi inceleyin biraz vijdanınız varsa bunu sadece cumhurbaşkanımıza bırakmayın lütfen..bankadan kredi kartı veriyorlar bu yaşanmış bir olay incelemek istiyene verebilirim..kredi kartının limiti 10 bin bunu ödiyemiyen vatandaşa 12 bin faizle çıkarıyorlar bu vatandaş bankadan para çekiyor bunun 7 bin tele bankaya yatırıyor bir bucuk sene bu borc vatandaşın karşısına tekrar 14 bin borcla çıkıyor bunun dört yada beş ay 250 tl alıyorlarsonra bunun ödemesini 6 ay 500 tl ödemeyapılıyor altı aydan sonra bu borç 19 bine çıkıyor3 aydırda 750 tl ödeniyor bor şu anda 19 bin tele bunu hükümete şikayet edecegiz diyorsun git istediğin yerd derdini anlat diyor lütfen bunu inceliyecek savcı hakim avukatveya millet vekili yokmu sayın cumhurbaşkanımız haksızmı lütfen bu konuda bari yanlız koymayın bankalardan sorumlu bakana ricam lütfen bunu incelerseniz sevinirim
 • mehmetmehmet9 ay önce
  BU ilk yazımın devamıdır....Bir çok insanteröreanlaşma teklifi kardeşlik teklif ettiğinde sayın cumhurbaşkanımıza hakaret küfür etti..ama zamanla haklı oldugu görüldüğ kimse kabül etmiyor şundan emini o zaman bu kafirlerin amacının barış olmadıgını bu ülkeyi bölmek oldugunu sayın cumhurbaşkanımızın sayesinde doguda yaşıyan kişiler bunların kafir oldugunu kürtleri savunmadıgını gördü ve pkkkin duymaya başladı.bu bela suriyede palazlandı ama sonrasuriyede yerin dibine sokuldubir çok kafir geberdi oda sayın cumhurbaşkanımızın sagduygusunu gördü inanın senelerce ugraşsak 3500 kafiri gebertik buda kandile çok çok agır bir darbe vurdu bu bile insanlarayeter.Sayın cumhurbaşkanım lütfenisraildeki uygulamayı türkiye cumhuriyetinde finasbank uyguluyorbunu yaşıyanlarda gördüm yazıyorum korkunc bir tefecilik oyunu uyguluyor bunuda basit olarak anlatacagım kararı halkımız versin...
 • mehmetmehmet9 ay önce
  Bunu okuyan arkadaşlardan ricam fikirlerini yazabilirlermi..Şuna yürekten inanıyorum öylemuhteşem bir milletizki cenabı ALLAHTA bizi seviyorki böyle muhteşem bir cumhurbaşkanımız var onun sayesinde bir çok belatoplumazarar vermeden def olup gidiyor.Arkadaşlar feto köpegi sayın cumhurbaşkanımız olmasaydı inanın amerikanın kucagına oturmuştuk ne kadar dindar ve müslüman varsa şehit edilmişti alimlerdindarları öldürecektiler sayın Tayyip erdogan sayesinde bunu atlatık.Türkiye onun zamanında kan emici imefeden kurtulduk..cocuklarımız kuran okuyamıyordubaş örtülü kardeşlerimizişsizlikten işe giremiyordu başı örtülü diye.Türkiyede askeri tabuyargı tabusufakülte tabusu .yasak zihniyetler onun yüzünden silindi bu nimetir türkiye için
 • EmirdagliEmirdagli9 ay önce
  Devasaymis kayiplar ...

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018